Ege İhracatçı Birlikleri İhracatın Yıldızları Ödül Töreni'ni Kaya Thermal Otel'de dün gerçekleştirildi. Ege İhracatçı Birlikleri 2023 yılında gerçekleştirdiği 18,3 milyar dolarlık ihracata en büyük katkıyı sağlayan 57 firmayı, 21 kategoride 61 ödülle onurlandırdı. Ege İhracatçı Birlikleri'nde 2023 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren birinci firma Petkim, ikinci firma Pergamon Status, üçüncü firma ise Kocaer Çelik oldu.

Törenin açılış konuşmasını yapan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2023 yılında ihracatta mevcudun korunduğunu kaydetti. Eskinazi, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında; Türk ekonomisindeki yüksek enflasyon, düşük kur baskısı, dünya ekonomisindeki resesyon ve savaşlara rağmen ihracatta mevcudu koruduğumuz bir yıl oldu. Ege İhracatçı Birlileri olarak 2023 yılında 18,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek 2022 yılı ihracat performansımızı tekrarladık" dedi. Ticaret Bakanlığı'nın bu yıl ilk kez açıkladığı iller bazında üretimin baz alındığı istatistiklere göre Ege Bölgesi'nin 42,6 milyar dolar ihracata imza attığını vurgulayan Eskinazi, "Türkiye'nin 255 milyar 808 milyon dolarlık ihracatına en çok katkı sağlayan ikinci bölge olduk" diye konuştu.

2023'TE 18,3 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA 7 MİLYAR 30 MİLYON DOLARLIK KATKI

Ege İhracatçı Birlikleri'nin ihracatında sektörler bazında da bilgi veren Eskinazi, “Tarım sektörlerimiz ihracatlarını yüzde 9'luk artışla 6,7 milyar dolardan 7,3 milyar dolara taşıdılar ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin ihracatının düşmesini önledi. Sanayi sektörlerimiz 9 milyar 877 milyon dolarlık dövizi ülkemize kazandırırken, madencilik sektörümüz 1 milyar 66 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 215 ülke ve gümrüklü bölgeye ihracat yaptık. 19 sektörde ilk üç firmamıza ödüllerini verirken, Ege Bölgesi'nde en çok ihracat yapan ilk 3 ihracatçımız ve Ege Bölgesi'nde en çok ihracat yapan dış ticaret sermaye şirketimiz de bu akşam ödül mutluluğu yaşayacaklar. Bu akşam ödül alacak 57 firmamız Ege İhracatçı Birliklerimizin 2023 yılında gerçekleştirdiği 18,3 milyar dolarlık ihracata 7 milyar 30 milyon dolarlık katkı sağladılar. Başka bir ifadeyle EİB'nin toplam ihracatının yüzde 39'unu bugün ödül alacak şampiyon firmalarımız yaptı. Ödül alsın, almasın 2023 yılındaki ihracatımıza büyük küçük katkı sağlayan 7 bin 258 ihracatçımızı gönülden kutluyor, başarılarının nice yıllar artarak sürmesini diliyorum" dedi.

'CUMHURİYETİMİZİN İKİNCİ YÜZYILINDA DA İHRACATLA BÜYÜYECEĞİZ'

2024 yılında da enflasyon ile mücadele edileceğini söyleyen Eskinazi, "Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında olduğu gibi, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da ihracatla büyüyeceğiz. Bu bilinçle üretmeye ve ihracat yapmaya devam edeceğiz. Ekonomik göstergeler 2024 yılının da yüksek enflasyonla mücadele edeceğimiz, en azından ilk yarısında döviz kurlarının düşük seyredeceği bir yıl olacağı ile ilgili ipuçları veriyor. Yüksek enflasyonu kontrol altına almamız için acı ilacı içmemiz gerekiyor. Acı ilacı içerken ölümcül olmamalı, sosyal dengeler bozulmamalı. 2024 yılı ile ilgili kısa bir değerlendirme yapıp konuşmamı sonlandırmak istiyorum. 2024 yılının 4 çeyreğinden farklı beklentilerimiz var. İlk çeyrekte döviz kurları üzerindeki baskı, kredi musluklarının açılamaması durumu, dış kaynak gelmeme riski sürecek. İkinci 3 ayda bu parametrelerde hareketlenme olmasını bekliyoruz. Döviz kurlarında ve kredi musluklarında hareketlenmenin yavaş yavaş başlamasını bekliyoruz. Çünkü enflasyon devam edecek. Döviz kurlarındaki baskı nedeniyle ithalat artışı da sürecek" diye konuştu.(DHA)