Halk TV’nin ilgiyle izlenen programı “Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar”ın Bornova’nın simge alanlarından tarihi Büyükpark’taki canlı yayını büyük ilgiye sahne oldu. Büyükpark’ta kurulan sahneden yayınlanan programa Türkiye’nin efsane grubu Moğollar da katıldı. Cahit Berkay’ın yanı sıra Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca’nın da solo performanslarını sergilediği program büyük coşku yarattı. Bornova’nın yanı sıra İzmir’in pek çok bölgesinden de gelerek programı Büyükpark’da izleyen vatandaşlar, ellerindeki bayraklarla İzmir Marşı’na da eşlik etti.

I M G 9997

 Homeros Rekreasyon Alanı’ndan, Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’ne, futboldan, tenise Türkiye’ye ilklerini yaşatan ilçe olma özelliğine kadar Bornova’nın farklı yönlerinin anlatıldığı programa, Arkas Halı Koleksiyonu’na ev sahipliği yapan Mattheys Köşkü’nün ilçeye kazandırılmasında görev alan Mimar Seda Özen Bilgili ile Bornova Tarihçisi Altan Altın da katıldı. Mimar Bilgili, restore edilen köşk ve Bornova’nın tarihi yapıları hakkında bilgi verirken, Altan Altın da Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’e ilk gelişinden Bornova’nın kültürel tarihine kadar pek çok konuda bilgiler verdi.

Bornova’nın kültürel mirası çok zengin

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, Bornova’nın çok zengin bir kültürel ve tarihi miras üzerinde yer aldığını belirterek, Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nin, İzmir’in 8 bin 500 yıllık geçmişine ışık tuttuğunu, Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın belediye başkanlığı döneminde yapılan bu Merkez’in Türkiye’nin en iyi höyük binalarından biri olduğunu söyledi.

I M G 9964

Bornova’nın zenginliğini ortaya çıkacağız

Batı kültürünün temellerini atan İlyada ve Odesa’nın yazarı olan Homeros’un da Bornova’da, şimdiki Homeros Rekreasyon Alanı’ndaki mağaralarda yaşadığının bilindiğini söyleyen Başkan Eşki, “Biz Bornova’nın turizm master planını yaparak, ilçemizi ulusal ve uluslar arası turizm için önemli bir lokasyon haline getirmeyi hedefliyoruz. Homeros’u her yönüyle hak ettiği şekilde bu topraklarda anacağız. Bornova devasa bir mücevher ama üstünde bir toz katmanı var. Hedefimiz Bornova’nın üzerindeki tozu kaldırıp, zenginliğini ortaya çıkarmak” dedi.

I M G 1002

Moğallar’dan konser sözü aldı

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki ve Cahit Berkay ilk fırsatta Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda Moğollar Konseri’nde buluşmak üzere sözleşti.