GÜNDEME BAKIŞ – CHP tarafından yeniden aday gösterilmeyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, veda toplantısı yaptı. Arda, ikinci dönem için planladığı projelerini anlatırken partisine sitemde bulundu. Arda, “Kıymetimiz bizden sonra daha da anlaşılacak diye düşünüyorum. Zaman, bizi haklı çıkartacak. Ben bu 5 yılın Gaziemirliler tarafından iyi anılacağını düşünüyorum, bu onur bana yeter” dedi. CHP’nin Gaziemir adayı olan Ünal Işık ile ilgili kendisine gelen soruyu yanıtlayan Arda, “Aday gösterilen arkadaşımız meclis üyesiydi ama 5 yıl boyunca belediyenin hiçbir etkinliğinde kendisini göremedik” dedi. CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan’a üstü kapalı göndermede bulunan Arda, “Çalışmalarda bize ihtiyaç duyulmuyor biz zaten 31 Mart’a kadar görevimizin başındayız. İlçe başkanımıza da geçmiş olsun dileklerimi bulunuyorum. Sağlık sorunları nedeniyle yaklaşık bir yıldır grup toplantılara gelemiyordu. Kendisi iyileşmiş adayın yanında saha çalışmalarına başlamış” dedi.

Whatsapp Görsel 2024 02 29 Saat 12.11.51 0Ae4666E

‘BİRİKİMİMİZLE MÜCADELEYE DEVAM’

Arda, “Görevimizin son 1 ayına giriyoruz. Çok önemli ve onur verici görevi yerine getirdik. Ben öncelikle bir meslektaşınıza çok teşekkür etmek istiyorum. Yaklaşık 4 yıl oldu, basın danışmanlığımı yapıyor, Emre Döker. Sizlerle benim aramda çok önemli bir köprü kurdu hem beni hem sizi iyi tanıyordu. Ben huzurlarınızda ona çok teşekkür ediyorum, 2004 yılında tanışmıştık. Bugün de onun organizasyonu ile bir araya geldik. Bir insanın doğup büyüdüğü yere belediye başkanı olması çok kıvanç verici. Hele benim gibi dedesinin kurucu olduğu ilde 93 yıl sonra onun koltuğuna oturmak çok mutluluk vericiydi. İyi ki bu göreve talip olmuşum ve iyi ki bana vermişler. Rekor oyla seçildik, görevimi yerime getirdiğini düşünüyorum. Belediye başkanlığına yeni bir soluk getirmeye çalıştık. Toplumsal, hak, mücadelesi ve kamusal alan yaratmada birçok projeye imza aktık. İnsanların yanında olduk. İnsanların size ihtiyacı varsa zaten yanlarında olmanız lazım. Emrez’de 4,5 ay süren bir eylem yaptık, sizler de zaman zaman geldiniz. Yaptığımız görevi sizlerce halka ulaştırılması çok değerli. Bugün de ben size belediye başkanı olarak veda etmek istedim ama yine siyasetin içindeyiz. Bilgimiz ve birikimimizle mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

ADAYA ‘PROJE’ ÇAĞRISI!

5 yıl boyunca yaptığı çalışmalarını özetleyen Arda, “Kamusal alanları genişletme gibi bir derdimiz var diyorduk birçok kiracıyı çıkartıp belediyeye ait alanlar yarattık. Solcu belediye başkanı ne yapar diye kendime sorduğumda yoksulun yanında olur dedik ve sosyal marketimizle bin civarında aileye her ay yardım ediyoruz. Kimsenin kapısın koli götürmüyoruz. Ve ben bu aileleri tanımıyorum tanımak da istemiyorum. Hep 5 yıl için çalıştık o bir günü düşünürseniz ödün vermeye başlarsınız. Eski genel başkanımıza teşekkür ediyorum, bize inandı ve güvendi. Seyit Torun’a, Ahmet Akın’a teşekkür ediyorum. Sarnıç’ta tapu sorunu vardı bizi ilgilendirmiyor demedik ve sorunun çözümü için çalışmaya başladık. Bugün insanlar tapularına ulaşmaya başladı. Sosyal hizmet bakış açısı ile Sarnıç’ta bir toplum merkezi açtık. Daha önce bakanlığın denediği toplu jenerasyon denilen bir merkez kurduk. Bizden sonra seçilen arkadaşlar da bu projeleri devam ettirir diye düşünüyorum. İlk göreve geldiğimizde temizlik işlerinde taşeronu gönderdik ve belediyeye ciddi kaynak sağlandı. Gaziemir Belediyesi’nde kimse ikramiyesini maaşını bayram parasını bir gün geç ya da bir kuruş eksik almadı. Türk-İş’ten DİSK’e geçildi, eylemler yapıldı ama bu dışarıya öyle bir lanse edildi ki sanki işçiler ile yönetim arasında sorun var gibi… Mali anlamda, idari anlamda bir yapı vardı” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Görsel 2024 02 29 Saat 12.11.51 1Df6389F

‘AÇMAK NASİP OLMADI’

Gaziemir yüz ölçümü olarak küçük bir ilçe olmasına ve hizmet yapılabilecek yer sayısının az olduğunu söyleyen Arda, “Gaziemir İZBAN’ın altında yaklaşık 155 dönümlük alan var ve 1/1000’lik planları yapılmamış geçtiğimiz yıllarda da hissedarlar kavga etmiş, mahkemelik olmuşlar. Şimdi bir araya getirdik ve o sorun çözüldü, orada belediyemize ait 10 bin metrekarelik alan yaratıldı. Metro Mağazası’nın karşısında da belediyemizin çözmesi gereken yüzde 45 zahiyat ile oranın planlarını geçirdik. Sarnıç’ta 94 yılından bu yana imarsız olan alanlar var, porta kafelerimizi inşa ediyoruz ama açmak nasip olmayacak çünkü seçimden birkaç ay sonra tamamlanacak. Gaziemir şu anda inşaat alanı gibi. Gençlik merkezimizi de açmak nasip olmayacak yine aynı şekilde seçimden sonra tamamlanıyor. Mobilyaları bilgisayarlar satın alındı, inşaatı bitmek üzere. İnşallah bizden sonraki arkadaşlarımız 100. Yıl Sanat Merkezi’ni Gaziemir’e kazandırır. Her şeyi tamam sadece alanda trafo var, TEDAŞ kaldırmadığı için yapım ihalesine çıkamadık” şeklinde konuştu.

PROJELERİNİ ANLATTI

Halil Arda, ikinci dönem ile ilgili hazırladığı projeleri aktararak, “Burası 5 kat imarlı bir yer ve sadece Pazar yeri olabiliyordu. İki katı pazar yeri, nikah salonu sosyal merkez gibi kullanacağımız çok amaçlı bir projeydi. En altta da iki kat otopark için yer ayarlamıştık. Tam da Gaziemir’in merkezinde olan bir bölgeydi. Çok güzel bir nikah salonumuz var maalesef kaçak. Belediye ruhsat almadan yapmış, yıkıp yeni bir nikah sarayını Gaziemir’e kazandırmak istemiştik. Tarihe not düşmek istedim, ikinci dönem için hazırdım. Bir yüzme havuzu yapmak istiyorduk, 9 Eylül Mahallesi’nde… Hem yüzme havuzu hem de yanında biz pazaryeri düşünmüştük. Gaziemir’de belediyeye ait bir kreş yoktu, aklımızda iki yer vardı biri İzBB’nin yeri belediye ile çalışmamız vardı. Okyanus Koleji’nin inşaatının olduğu bir yer var, caminin dibince Büyükşehir’e ait parsel ve bize ait Beyazevler Mahallesi’nde garajın oradaki arazimizi verdik diğer binayı aldık. Sarnıç’ta mevcut pazar yerinin kurulduğu yer ormana ait ve para harcayamıyorsunuz yasal olarak. Cumhurbaşkanı’nın tasarruf genelgesine kamu arazilerine yatırım yapın toprağa para vermeyin dediler. Buna rağmen yıllarca tahsis istedik vermediler sonra satın alma girişimimiz oldu. Gaziemir stadımız da ikinci dönem hazırladığımız projelerimizdendi. Daha önce İzmir’de tek olan bir tandır fırını açmıştık, ikincisini de Beyazevler’de inşa ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KIYMETİMİZ SONRA ANLAŞILACAK’

Son olarak Arda, “Kendime baktığımda, vicdanıma sorduğumda nasıl bir belediye başkanıyım dediğimde; adaletli, dürüst ve çalışkan bir belediye başkanı olarak kendimi görüyorum. Yaptığımız kamuoyu anketlerinde de vatandaşlarca da görünüyor. Kıymetimiz bizden sonra daha da anlaşılacak diye düşünüyorum. Zaman, bizi haklı çıkartacak. Ben bu 5 yılın Gaziemirliler tarafından iyi anılacağını düşünüyorum, bu onur bana yeter” açıklamasını yaptı.

‘NEDEN ADAY OLMADIĞIMI BİLMİYORUM’

‘İyi ki Halil Arda’ya kefil olmuşum diyor, bir buçuk yıl sonra aday gösterilmiyorsunuz. Siz bunun nedenini biliyor musunuz? Size neden aday gösterilmediğiniz tebliğ edildi mi?’ sorusuna Arda, “Neden atanmadığımı açıkçası ben de bilmiyorum, merak ediyorum. 2 yıl önce bize kefil olduğunu söyleyen bir genel başkan var. 2019’da aday adayı olduğunda parti içinde kimse ile organik bağım yoktu, ekiplere ait değildin. Atama yöntemini kabul ediyorsanız sonuçlarına da katlanacaksınız. 2019’da ciddi bir şekilde dinleyip notlar aldılar. Ben bana kefil olduğunu da sonradan öğrendim. Bugüne geldiğimizde ben bir önceki genel başkanımız yaptığı en iyi şeylerden biri belediye başkanlığı çalıştayı. Bunları da iktidar olmadığımız illerde yaptı. Buralarda ‘Sizden tek bir şey istiyorum sadece belediye başkanlığı yapın il ve ilçe örgütlerine burnunuzu sokmayın’ derdi. Siz zaten başarılı başkan olursanız sizi tekrar atarız derdi. 5 yıl boyunca örgüt işlerine hiç karışmadım. İlçe başkanımıza da öyle söyledim, eleştiri ve önerinizi sunun dedim” dedi.

‘KİŞİLERE KIRGINIM’

Arda, ‘Parti genel merkezine karşı kırgınlığınız var mı? Mevcut genel başkana verdiğiniz destek sonucu sizi başka bir yerlerde görür müyüz?’ “Herhangi bir görev tebliğ edilirse kabul etme durumum yok. Bana başkan olmazsanız mecliste olur musunuz dediklerinde ya başkanlık yaparım ya yapmam dedim. Ben başkanlığa taliptim devam etmeyi de çok istiyordum. Büyükşehir’de görev teklif edilirse de kabul etmem. Bürokrat olarak çalışmayı düşünmüyorum. Partide bir değişime ihtiyaç olduğunu söylüyorduk. Eski genel başkanımız seçim kaybetmiş olabilir ama çok doğru düzgün bir kişiydi. Değişimden yanaydım, evet Özgür Bey ile bir hukukumuz vardı ama Kurultay delegesi değildim. Adaylığını açıkladığında ilk tweeti Ekrem İmamoğlu ikincisini ben attım. Kişilere kırgınım ama partime değilim. Bu dönemde mevcut başkanlarla ilgili dedikodu çıkacaktır. Benim partimden kopmam mümkün değil. Yolu belediyeden geçmeyen siyasetçinin bir ayağının yarım olduğunu ben şimdi anladım” diye konuştu.

‘EN İYİ ADAY ADAYIYDIM’

‘Değişimi desteklediniz. Sizin beklediğiniz bir yönde mi değişim oluyor?’ sorusuna Arda, “Beklediğim yönde iletilemiyor. Çok daha farklı olabilirdi. Yeni yönetim de kendisini seçimin kucağında buldu. Binlerce aday adayı içinde birilerini seçmek çok kolay değil. Onlara da hak veriyorum. Ama Gaziemir’deki adaylar içinde en iyisi olduğumu ekibimle birlikte düşünüyordum” şeklinde konuştu.

ADAYA VE İLÇEYE GÖNDERME!

Arda, ‘Siz haksızlık yapıldığını düşünüyor musunuz? Şu anda aday olan kişi size muhalif bir isim.’ Sorusuna yönelik konuşarak, “Bu dönem bütün belediye başkanları pandemi süreci, sel felaketi, İzmir depremi, büyük deprem ve ekonomiye etkileri derken çok badire atlattık. Sizler tarafından da haberleştirilirken CHP’li belediyeler mucizeler yarattı denilmedi mi. Dolayısıyla mucize yarattık ama taktir edilmedik. Bu gönlümüzü de birazcık kırdı ama parti başka bir şey. Aday gösterilen arkadaşımız meclis üyesiydi ama 5 yıl boyunca belediyenin hiçbir etkinliğinde kendisini göremedik. Mecliste de Gaziemir’de önemli kararlar vardı. İki yıl boyunca yapılmayan grup toplantıları var. Grupta çoğunluk sağlanmayın diye katılmayan arkadaşlar bugün adaylığa talipler” ifadelerine yer verdi.

‘TEKLİF ALDIM’

‘Başka bir partiden teklif aldınız mı? Bağımsız aday olmayı düşündünüz mü?’ sorusuna Halil Arda, “Birçok partiden teklif aldım. Bağımsız olarak girmemi çok insan istedi ama bunu doğru bulmuyorum. Ben mevcut başkanlar içinde en eksi siyasetçiyim. Benden yaşlı çok az kişi var.  Ben rekor oyla seçildim, çok da başarılı hizmetler verdik. Bununla iz bırakıp ayrılmak çok daha doğru. Düşünmedim ama çok baskı gördüm” açıklamasını yaptı.