Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Hamza Dağ’ın Ödemiş'te tarım ve hayvancılık projelerini anlattığı tanıtım toplantısının ardından Torbalı ilçesine geçti.

Bakan Yumaklı İzmir'de konuştu: 'Dağ' gibi bir belediye başkanı geliyor! Bakan Yumaklı İzmir'de konuştu: 'Dağ' gibi bir belediye başkanı geliyor!

TORBALI BELEDİYESİ GEREKEN İLGİYİ GÖSTERMEMİŞ
Bakan Yumaklı, burada Fetrek Çayı’na ilişkin açıklamada bulundu. Devlet Su İşleri'nin (DSİ) 2015 yılında planlamalarına başladığı ve 2019 yılında da bitirdiği Fetrek Çayı Islah Projesinin son halini görmek için Torbalı'ya geldiğini belirten Bakan Yumaklı, "Bu çayın ıslahı, 22 kilometrelik belki de Türkiye'de bir benzeri olmayan büyük bir çevre projesi. Hem çevresel etkilerin, o dönemki yaşanan kötü görüntülerini ya da burada oluşacak olan bir takım olumsuz çevre koşullarının engellenmesi adına yapılmış hem de bu işlemler bittikten sonra rekreasyon alanlarıyla İzmir halkının kullanımına sunulmak üzere teslim edilecek bir proje. Ancak o dönemde Torbalı Belediyesi'ne gelen yerel yönetim bu projeye gereken ilgiyi göstermemiş. Açıkçası buraya projenin son durumunu görmek için geldiğimizde hayal kırıklığına uğradık. Çünkü şu ana kadar bu önemli projenin hayata geçirilip İzmir halkının kullanımına sunulması gerekiyordu" dedi.

"Şu anki AK Parti Torbalı Belediye başkan adayı Özgür Erman Çağlar’ın başarı sağlamasının akabinde kendisine destek vererek bu projenin 5 yıllık bir gecikmeyle birlikte İzmir halkının kullanımına sunulmasını sağlamak istiyoruz" diyen Bakan Yumaklı şöyle devam etti:

"Tamamlandığında belki çevrede ve farklı ülkelerde benzerlerine az rastlanır bir kullanım alanı olacak. 5 yıllık gecikmeyi de tolere edecek şekilde umuyorum ki yerel yönetimlerimiz, bu konuya ilgi gösterecektir. Milyarlarca liralık bir yatırım yaparak 22 kilometre uzunluğunda bir kanalın, nehrin temizlenerek, rehabilite edilerek ve rekreasyon alanların tamamlanmasıyla önemli bir sonuca ulaşabilecekken bu hale gelmesi üzücü. Bu vesileyle İzmir halkına burayı kullanmak için Torbalı ve İzmir için gerçek belediyecilikle buluşturmak üzere 31 Mart'ta tercihlerini bu yönde yapmalarını diliyorum" (DHA)