Bakan Göktaş, İzmir'de düzenlenen 'Kadınlar Buluşması'na katıldı. Programa, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı ve partililer katıldı. 'Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye' anlayışıyla 'Türkiye Yüzyılı' hedefleri doğrultusunda büyük bir azim ve kararlılıkla çalıştıklarını belirten Göktaş, "Kadının dokunduğu her işin verimi artıyor, zorluklar kolaylaşıyor, her düzen ahenk buluyor. Attığımız her adımla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında kadınların eğitime, sağlığa, diplomasiye ve iş dünyasına katılımları, ülkemizin yükselen dinamiklerinden biri haline geldi. Biz de bakanlık olarak, hayatı bu derece anlamlı kılan kadınları sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarda daha da güçlü kılmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

A A 20240324 34084346 34084335 A I L E V E S O S Y A L H I Z M E T L E R B A K A N I G O K T A S I Z M I R D E

'CAM TAVANLARI BİR BİR AŞIYORUZ'

Kadının her alanda aktif rol almasının Türkiye'nin daha sağlam temeller üzerinde yükselmesi açısından önemli olduğunu belirten Göktaş, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, son 22 yılda kadınların hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi, refahının artırılması, her alanda etkin bir şekilde yer almaları için önemli adımlar attık. Kadınların karar alma mekanizmalarında daha fazla söz hakkına sahip olmaları için büyük atılımlar gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra kadın yaşamını sarsan, aile ve toplum huzurunu tehdit eden şiddet karşısında olan duruşumuzdan asla taviz vermedik. Sahip olduğumuz, dünyada eşi benzeri az bulunan bir hukuki mevzuat ve sıfır tolerans ilkesi doğrultusunda şiddetle mücadelemizi büyük bir kararlılıkla sürdürdük, sürdürüyoruz. Çok güçlü mevzuatlarımızla kadınların yanındayız. Bunun dışında oluşturulmak istenen algılara inanmayın. Türkiye'ye güç veren kadınlarla gönül birliği yaparak önümüze çıkan tüm engelleri ve cam tavanları bir bir aşıyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunda da 100 yıl boyunca attığımız önemli adımlarda da kadınların varlığı hep belirleyici oldu. Bu anlamda kadınları ekonomik alanda güçlendirmeye yönelik politikalar yürütmeyi, ülkemizin geleceği açısından önemli bir mesele olarak görüyoruz."

A A 20240324 34084346 34084338 A I L E V E S O S Y A L H I Z M E T L E R B A K A N I G O K T A S I Z M I R D E

'KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATILIM ORANINI YÜZDE 36'YA ÇIKARDIK'

Göktaş, Adana'dan İzmir'e, Bursa'dan Kars'a yurt genelinde kadın girişimciliğini ve istihdamını artıran çalışmalar yürüttüklerini belirterek, mesleki eğitimlerden girişimcilik desteklerine kadar çok yönlü bir anlayışla kadınların ekonomik hayata katılımını teşvik ettiklerini söyledi. Özellikle kız çocuklarının eğitimi ve kariyeri için özel çaba sarf ettiklerini vurgulayan Göktaş, "Biliyoruz ki Türkiye'nin gelişmesinde ve ilerlemesinde kadınların rolü her zaman hayati bir unsur olmuştur. Bu alanda yürüttüğümüz çalışmalarla 2002'de yüzde 28 olan kadınların iş gücüne katılım oranını 2023'te yüzde 36'ya çıkardık. 12'nci Kalkınma Planı'mızda kadınların geleceğine dair önemli hedefler belirledik. 2028 yılı sonuna kadar kadının iş gücüne katılma oranını yüzde 40'a, kadın istihdam oranını ise yüzde 36'ya yükseltilmeyi hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek adına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla iki önemli protokol imzaladık. Bu protokollerden biri kadın istihdamını ve girişimciliğini artırmaya yönelik. Bu kapsamda başlattığımız yeni bir projeyle temiz teknoloji alanında kadın girişimcilerin şirketlerini büyütme süreçlerine destek oluyoruz" açıklamalarında bulundu.

'HER TÜRLÜ DESTEĞİ, TEK BİR PORTAL İLE BİR ARAYA GETİRDİK'

Proje kapsamında 'kadingirisimci.gov.tr' adıyla bir web portalı kurduklarını söyleyen Göktaş, "Kadın girişimciler için her türlü desteği, tek bir portal ile bir araya getirdik. Diğer taraftan girişimcilik, finansal okuryazarlık, teknoloji becerileri gibi uygulamalı eğitimlerin yer alacağı bir Kadın Girişimcilik Akademisi kurmak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ne eğitimde ne istihdamda olan kadınlar için 'Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi'ni hayata geçirdik. Mühendis olmak isteyen öğrencileri desteklemek amacıyla 'Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi'ni başlattık. 'Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı' ile de kadınların değişen işgücü piyasasına tam, eşit ve etkin katılımlarını artırmayı hedefliyoruz. Kadınların gücünü ve potansiyelini doğru bir şekilde yönlendirdiğimizde ülkemizin refahını artıracağımıza yürekten inanıyoruz" dedi.

Göktaş, "Hayatın bize sunduğu en güzel hediye olan çocuklarımızın doğumu ve anne bakımına ihtiyaç duydukları dönemde ailelerin sorumluluğunu paylaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde de kadınları daha da güçlendirmek için yeni düzenlemeler ve yeni uygulamalar hayata geçirmeyi planlıyoruz" diye konuştu. Bu hedefler doğrultusunda esnek ve uzaktan çalışma modeli ve mahalle tipi kreş gibi uygulamalara yönelik çalışma başlattıklarını belirten Göktaş, "Özellikle 0-3 yaş arası çocuklara yönelik mahalle odaklı kreş modelimizle bakım ve eğitim hizmeti veren kurumların sayısının artmasını önemsiyoruz. Ülke geneline yaygınlaşmasını arzuladığımız bu model ile kadınların ev ve iş hayatı arasında tercih yapmak zorunda kalmalarının önüne geçmeyi hedefliyoruz. Kadının yaşamını kolaylaştıran, kadını güçlendiren her politikanın güçlü Türkiye hedeflerimize bizleri biraz daha yaklaştırdığına inanıyoruz" dedi.

A A 20240324 34084346 34084337 A I L E V E S O S Y A L H I Z M E T L E R B A K A N I G O K T A S I Z M I R D E

'KADINLARIN PERSPEKTİFİ HER ZAMAN FARK YARATIR'

Yerel yönetimlerin ülkenin ve şehirlerin geleceğini şekillendirmede önemli vizyon üstlendiğini ifade eden Göktaş, kendisinin siyasete Belçika'da yerel yönetimlerden başladığını, güçlü yerel yönetimlerin siyasete etkisine yakından şahit olduğunu belirtti. Kadınların yerel yönetimlerde etkili olmasını çok değerli bulduğunu anlatan Göktaş, "Kadının yerel yönetimlerde yer alması, toplumun farklı kesimlerinin ihtiyaç ve beklentilerini anlamada çok önemli bir husustur. Vatandaşın ihtiyaçları doğrultusunda politikalar geliştirmede ise kadınların perspektifi her zaman fark yaratır. 31 Mart'tan sonra, Cumhur İttifakı'mızın adayları olan Ceyda Bölünmez Çankırı ile Konak'ta, Saliha Özçınar Kutlu ile Kiraz'da, Gümüş Saime Bucaklıoğlu ile Güzelbahçe'de, Sema Akıncı ile Dikili'de bu farkı çok net bir şekilde göreceğimize yürekten inanıyorum. İzmir, her köşesinde bir cennet, saklı olan nadide bir şehir. İhmal edilmesi sadece İzmir için değil, Türkiye için büyük bir kayıp. Artık İzmir'in daha fazla zaman kaybetmesine izin veremeyiz. Hamza Dağ başkanımız, İzmir'in kaybettiği zamanı telafi edecek, İzmir'in çehresini değiştirecek projelerle geliyor. İzmir'e hak ettiği hizmetleri sunacak kadın dostu projelerle geliyor. Kadın, erkek, genç, yaşlı 7'den 77'ye, İzmir'in güzel insanlarına hizmet etmek için geliyor. Kadınlar için yaşam merkezleri, kreşleri, sosyal tesisleri, ulaşım ve finans destekleri ile geliyor. Hamza Dağ başkanımız, eşsiz şehir İzmir'i, gerçek belediyecilikle buluşturacak, hak ettiği yere taşıyacak. Bu başarı da en çok sizin desteğinizle gerçekleşecek. 1 Nisan'da çocuklarımızın, kadınların, ailelerin ve tüm İzmirlilerin gerçek belediyeciliğe ve yepyeni bir İzmir'e uyanacağına yürekten inanıyorum" dedi.

A A 20240324 34084346 34084333 A I L E V E S O S Y A L H I Z M E T L E R B A K A N I G O K T A S I Z M I R D E

'KADIN GİRİŞİMCİLERE YÜZDE 30 KOTA AYIRACAĞIZ'

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ ise "İzmir'imiz tarih boyunca farklılıkların uyum içinde yaşandığı, kültürel ve sosyal zenginlikleriyle öne çıkan dünyanın göz bebeği bir şehir olmuştur. Fakat İzmir'in hanımları bu doğal güzellikleri ve zenginlikleri emekleriyle, üretkenlikleriyle, estetik bakışlarıyla bambaşka bir potansiyele çıkartma durumuna sahiptir. Kadınlar imkan verildiğinde, fırsat eşitliği sunulduğunda yapacaklarının, başaracaklarının bir sınırı yoktur. İzmir'in kadınlarının önündeki setleri bir bir kaldırıp, her alanda onları destekleyeceğiz. 1 Nisan itibarıyla kadınların her alanda daha fazla söz sahibi olmalarını desteklemek ve onlara eşit fırsatlar sunmak; temel önceliklerimiz arasında olacaktır. Kadınların iş gücüne katılımından eğitimine, sağlıktan sosyal haklara kadar birçok alanda yaşadıkları sorunlara çözüm üretmek; hepimizin ortak görevidir. Göreve geldiğimizde ilk olarak kadınların şehrimizde karar alma mekanizmalarında yer alma düzeylerinin arttırılmasını sağlayacağız. Kadınların toplumumuzdaki yerlerini güçlendirirken aynı zamanda aile ekonomisine daha fazla katkı sağlamalarına imkan sağlayacağız. İlk olarak İzmir Meslek Eğitim Merkezleri projesini hayata geçiriyoruz. Bu merkezler aracılığıyla kadınlara yönelik mesleki eğitimler sunarak onların iş gücü piyasasında daha rekabetçi olmalarını sağlayacağız. Girişimcilik ruhunu desteklemek ve kadınlarımızın kendi iş yeri kurmaları yardımcı olmak amacıyla teknoparklarda, kuluçka merkezlerinde ve Bilişim Vadisi'nde kadın girişimcilere yüzde 30 kota ayıracağız" diye konuştu.

A A 20240324 34084346 34084331 A I L E V E S O S Y A L H I Z M E T L E R B A K A N I G O K T A S I Z M I R D E

'KEŞKE RAKİPLERİMİZ DE PROJE HEYECANI İÇİNDE OLSA'

0-7 yaş arası çocuğu olan annelere toplu ulaşımı ücretsiz kullanma imkanı getireceklerini söyleyen Dağ, "Bu sayede annelerimizin sosyal yaşama katılımları kolaylaştırmayı ve aynı zamanda da ekonomik bağımsızlıklarını desteklemeyi hedefliyoruz. Büyükşehir Belediyesi istihdamında kadın kotası koyarak, kadınlarımızın iş yaşamında daha fazla temsil edilmesini sağlayacağız. Kadın İzmir'im Kart Projemiz ile kadınların şehir içi ulaşımında daha fazla kolaylık ve avantajlardan faydalanmasını sağlayacağız. Kadın sağlığı merkezini kurarak, kadınlarımızın sağlık hizmetlerine kolayca erişimini sağlayacağız. Kadın kooperatiflerini destekleyerek, genel ekonomiye olan katkılarını arttırmaya hedefliyoruz. Bu sayede kadınların üretim ve ticaret alanlarında daha etkin roller üstlenmeleri sağlayacak ekonomik bağımsızlarını da güçlendireceğiz. 4 tane aile lansmanı açıkladık. Keşke rakiplerimiz de İzmir'de proje konusunda böyle bir heyecanın içinde olsa. Onlara da her seferinde çağrım oldu. 'Gelin İzmir'e artık haksızlık etmeyin. İzmir'i başkaca gündemlerle meşgul etmeyin. Bu şehrin hizmete ihtiyacı var. Hizmeti öteleyemezsiniz' dedim. Sürekli ne yazık ki yine seçim döneminde başka gündemlerle İzmir'i meşgul etmeye çalışıyorlar. İzmir, Ege Bölgesi'nin lokomotifiydi. Lokomotifliği kaybetti. İzmir'i, Ege Bölgesi'nin lokomotifi olduğunu göreceksiniz. Ege Bölgesi'nin lideri olduğunu göreceksiniz. Bu şehre bir hizmetçi ihtiyacı var" dedi.

'DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ'

Örf, adet ve geleneklere her zaman sahip çıkılması gerektiğini söyleyen AK Parti Konak Belediye Başkan adayı Ceyda Bölünmez Çankırı da "Değerlerimize sahip çıkmalıyız. 22 yıldır kendi hükümetimiz içerisinde yaptığımız en önemli değerlerden bir tanesi, sosyal devlet olmak. Ülkemizde dezavantajlı, şehit, gazi, engelli, kadın, çocuk her türlü alanda bakanlığımızın yapmış olduğu binlerce projeye bazen ev sahipliği yapıyoruz. STK temsilcileri olarak 2 dönemde milletvekilliği yaparken çoğu projeye beraber imza attık. Projeleri hiçbir zaman kimsenin partisine bakmadan, nereye oy verdiğine bakmadan, vatandaşa hizmet amacıyla yaptık. 1 hafta sonra İzmir'in yüzde 80'inin oy kullanacağını düşünüyorum. Vereceğiniz kararla, yerel ile beraber sosyal belediyeciliğin, değişim belediyeciliğinin, gerçek belediyeciliğin nasıl yapıldığını bugüne kadar İzmir'in kalbi Konak'ta en iyi şekilde yaşatmak için hizmet aşkıyla geliyoruz" diye konuştu.(DHA)