Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Büyükşehir Belediyesi önceliğinde yürütülen iş insanları yapı kooperatiflerine ilişkin görevine yönelik açıklamada bulundu. Aslanoğlu, "Örnekköy Yapı Kooperatif Başkanı Şenol Aslanoğlu yazmışlar, arayıp gönül koydum, emekli öğretmen miyim ben! İş insanı değil, Ticaret Odası Üyesi değil, kooperatifte hasbelkader olmuş bir adam, aradım o arkadaşı gönül koydum. Yeni Asır gazetesi aradı, dedim ki nedir kooperatifçilik, anlatayım. Yasal olarak 1 kişi sadece 1 kooperatif yöneticisi olabilir. Kooperatifler bir işi yapmak üzere kuruluyor. Uzun zamandır Büyükşehir'in yapmak istediği bir çalışma vardı. Belediyemiz halktan yana tavır sergileyerek, arsalar vatandaş örgütlenemezse simsarlar tarafından düşük ücretle alınır" dedi. 

"MÜTEAHHİTLER İHALELERE GİRMEDİ"

Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüme çare aradığını kaydeden Aslanoğlu "Giderler, yüzde 20'siyle alırlar arsayı. Birilerinin arsa topladığını, sonra büyük müteahhitlere gittiğini biliyorsunuz. Büyükşehir'den o alanlarda '100 metrekare inşaat çıkarsa 48 metrekaresini size verelim' denildi. İhaleler açıldı ve 48'in üzerine ne vereceksin diye ihale yapıldı. Kimse girmedi, tekrarlandı kimse girmedi. En son Uzundere'nin ki birkaç ay önceydi. Aziz Bey bazı şeylerden de yardım isteyerek 1 etap yaptı, 1 de Örnekköy'de yapıldı ve tıkandı. Müteahhit arkadaşlar 48'le para kazanılamayacağını düşündüler ve girmediler. Büyükşehir'imiz de vatandaşın yükünü sırtlamak istedi ancak para kaynağına ulaşılamıyor. Kredi kaynağına ulaşmanız lazım ya da özkaynak kullanmanız lazım. Belediye bütçesinden kaynak yaratmak çok zorlaştı, benzin, ESHOT sübvanse edilmesi gerekiyor, malum nedenlerle finansman sıkıntısı meydana geldi" dedi. 

"O PARA O ADAMLARIN UMURU DEĞİL"

İTO'da kooperatifler komitesi var, arkadaşlarla tartışırken nasıl bir sistem uygulanabileceği tartışılırken, böyle bir finansmana ulaşım olabilir denildi. O zaman roman mahallesi ve kentin birçok noktasındaki dönüşüm bekleyen evlere örnek olabilir mi dedik. Kötü örnekler de var, bitmeyen evler gibi... Vatandaşın güvenmesi gerekiyor. Öyle insanlar olmalı ki burada insanlar Google'dan bakınca güvensin. Vatandaş Google'a yazsın Şenol Aslanoğlu, baksın. İş dünyasından insanlar aktif görev üstlenirse işler daha rahat yürür. 20 kişiye söyledik 1'i geldi, 19'u korktu. '20 fabrikam var ama kooperatiften götürüyor, iktidarın baskısıyla karşılaşırız, vergi denetmenleri her gün gelir, bizi karıştırmayın' dediler. İbrahim Bey'e gittik, oda başkanlarına, meclis üyelerine gittik ve buradan ev almanız ve 1 de ev yapmanız lazım' dedik. Vatandaşın bölgeye de güveninin olması lazım. Kooperatifte evler imalat fiyatıdır ve imalat çok pahalı. Bugün 1 milyon TL'nin altına bir şey yapabilmeniz neredeyse imkansız. Roman vatandaşın da evini yapacaksınız yüzde 50 bu. O zaman 2 milyon TL. Bu parayı verebilecek insanlar olması lazım. Dar gelirli kısmı orada evi olanlar, diğer kısım finansman sağlaması gereken insanlar. İmalat bedelini 3 yılda verebilmeli. Örnekköy'de bu yüzden 40-50 daire bu adamların, onlar buraya para kazanmak için girmediler, o para umurları değil. O kooperatifte benim de 1 tane evim var. 

"AK PARTİLİ KONGREDE ADAY OLSUN"

AK Parti meclis üyesi var, bunları çok merak ediyor. Uzundere üye kaydına devam ediyor, Alsancak'ta gitsin üye olsun. Sonra da kongrede aday olsun. Babadan oğula kalmıyor.