GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Ankara Tandoğan Meydanı'nda gerçekleştirecek 'Büyük Emekli Mitingi' öncesinde basın açıklaması yaptı.

Gaziemir Abdullah Arda Meydanı'nda gerçekleştirilmesi planlanan basın açıklaması hava muhalefeti sebebiyle CHP Gaziemir İlçe Başkanlığı'nda yapıldı.

Whatsapp Görsel 2024 05 23 Saat 12.16.28 6325C934

Basın toplantısına CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu'nun yanı sıra Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan ve çok sayıda partili katılım sağladı.

"16 MİLYONUN SESİNİ DUYURMAK İÇİN"

CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu açıklamasında, " Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız" ifadelerine yer verdi.

"ÇÖZÜM DEĞİL SORUN ÜRETEN AKP"

Ekonomik krizin faturasının emekliye kesildiğini dile getiren Şenol Aslanoğlu, "Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insanca yaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşam”a mahkûm eden iktidara, “bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız. 5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. “Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız" diye konuştu.

"YOKSULLUK LÜKS HALE GETİRİLDİ"

AK Parti'nin 'emekliler yılı' söylemini hatırlatan Aslanoğlu, "Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, "Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı"nı hayata geçirmekle övünmüştü" dedi.

"8 KİŞİLİK KYK REVA GÖRÜLÜYOR"

Emeklilere verilen KYK tatiline tepki gösteren İl Başkanı Aslanoğlu, "Gelin şimdi övündükleri emeklilerin “yüzyılına” bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!" ifadelerine yer verdi.

"BÜYÜK EMEKLİ MİTİNGE DAVET"

İzmirlileri Büyük EMekli Mitingine davet eden Aslanoğlu, "Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıdaenerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, “kazandık” diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz" diye konuştu.

HEDEF 10 BİN KİŞİ!

İzmir'den 10 bin kişinin katılacağını belirten Aslanoğlu, "Tüm ilçelerimizden duyurduk. İlçelerimizde tüm emekli sendika ve derneklerini davet ediyoruz. Gelmek isteyen vatandaşlarımızı not alıyoruz. Buradan Ankara’ya gitmek isteyen bütün emeklilerimizi alarak Ankara’ya götüreceğiz. Hedeflediğimiz sayı 10 bin” ifadelerini kullandı.