GÜNDEME BAKIŞ - 31 Mart yerel seçimlere 10 gün kala CHP İzmir'de olağanüstü toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, İlçe belediye başkan adayları, ilçe başkanları katılım sağladı. 

AK PARTİLİ DAĞ'A 'DAYATMA' YANITI: KOMİK OLUYORLAR

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ'ın, CHP Lideri Özgür Özel hakkında kullandığı, "Korkunun ecele faydası yok, İzmirli dayatmaya gelmez" açıklamalarına yanıt verdi.  Aslanoğlu, "İzmirlinin dayatmaya gelmeyeceğini söyleyenin  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olması komik. Bunu biz 2014'ten bu yana görüyoruz. Eski başbakanlarını, bakanlarını şimdi de AKP Genel Başkan Yardımcısını göndererek yapabileceklerini düşünüyorlar. İzmirli hiçbir zaman dayatmaya gelmez. İzmir özgürlükçüdür. Yasaklar koyanlarla arasına mesafe koymuştur. Daha 3 gün önce bizim gençlerimizi, 'Hamza beni acil ara' söyleminden 'cumhurbaşkanına hakaret' unsuru var diyerek alanlar biz özgürlükleri ve dayatmayı mı sorgulatıyorlar? Komik oluyorlar" diye konuştu.  

BAKANLARA 'İZTO'YU RAHAT BIRAKMADILAR' SİTEMİ 

Bakanların sık sık İzmir'e gelmesi konusunda eleştiride bulunan Aslanoğlu, "Bakanlarda İZTO'yu rahat bırakmadı ki, insanlar dükkanlarına gitsinler. Karaburun'da ne istiyorlar? Bakanlar Karaburun'dan ne istiyor? Karaburun, 10 bin seçmeni olan ve 15 bin nüfuslu bir yer. İzmir'in problemlerini çözmek istiyorlarsa Konak'a, Bayraklı'ya, Gaziemir'e bekleriz" dedi.  

GÜNDEM MADDESİ SEÇİM GÜVENLİĞİ 

"Toplantının tek gündem maddesi seçim. Seçim günü sandık güvenliği ve buna ilişkin alabileceğimiz tedbirler. İlçelerde dokunmamız gereken yerleri gözden geçirme fırsatı bulduk. Tüm arkadaşlarımızı davet ettik uygun olanlar geldiler. Tunç Soyer, Brüksel'de, katılmama sebebi bu. Halen yurt dışı görevleri sürüyor" ifadelerine yer verdi.  

"TEK BİR OYLA KAZANACAK GİBİ" 

Kritik ilçelere ilişkin gelen soruya yanıt veren Aslanoğlu, "Seçim bir oyla kazanılır, biz her zaman o oyu bulmaya çalışırız. Tek bir oy ile kazanacak gibi çalışırız. Seçim böyle bir çalışma şeklidir. İzmir'de mutlak kazanılmayacak bir yer düşünülebilir mi? Başka illerde olabilir ama ilçelerimizi daha öcne aldık. 30 ilçenin 30'un da da CHP'nin iktidarda olmadığı hiçbir ilçemiz yok" dedi.  

"SÜREKLİ ÖZELEŞTİRİDE BULUNURUM" 

Sık sık özeleştiri yaptığını aktaran CHP'li Aslanoğlu, "Ben İzmir İl Başkanı olarak sürekli özeleştiride bulunurum. Sandık güvenliğinden yeni bir oy almaya kadar daha da fazla işler yapabilirim. Biz sandık güvenliği için kurduğumuz sistemi 2 defa test ettik, cumartesi de edeceğiz. Seçim sonuçlarıyla ilgilenen departmanlarımız sürekli gözlüyor. İzmir'de biz 3 dikiş yapıyoruz. İlde de yürüttüğümüz bir çalışmalar oluyor" ifadelerini kullandı.  

"BÜTÇELERİ NEREDEN GELİYOR?

Seçim propaganda döneminde kullanılan bütçeye ilişkin açıklama yapan CHP'li Şenol Aslanoğlu, "Bütçe konusu uzun yıllardır ülkede tek adam rejiminin olduğu yerde asimetrik siyaset var. Biz kaç dakika medyada gözüküyoruz? Sebebi ise bütçeler. AKP'nin seçim bütçesi CHP'nin bütçesinin kat be kat fazlasıdır. Sorun nereden geldiğidir. Dayatma, baskı, zulüm kısımlarını bu şekilde de değerlendirsinler" ifadelerine yer verdi.  

"TRAFOYA KEDİ GİRMEMESİ İÇİN TEDBİRLİYİZ" 

İzmirli seçmene çağrıda bulunan Başkan Aslanoğlu, "İzmir'de 'çalacaklar, trafoya kedi girecek' gibi söylemlerin tamamı konusunda CHP İzmir örgütü fazlasıyla tedbirlidir. Bizim tek bir oyumuz dışarıya gitmez. O yüzden vatandaşlarımız ferah olsun. Ancak her vatandaşı her seçimde kendi oyuna, kendi sandığına sahip çıkmaya çağırıyoruz. İzmir il örgütü de sandıkta asil, yedek görevlileri, müşeahhitleri ve avukatlarıyla birlikte eksiksşz seçime gidiyor" dedi.