Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir'de, mahalle delege seçimleri ile başlayan süreç, bazı ilçelerde sulh içinde tamamlanırken bazı ilçelerde ise sert tartışmalar yaşanmasına neden oldu. 27 Ağustos Pazar günü itibariyle ilçe kongreleri sonlandıran CHP İzmir örgütü, 16 Eylül'de il kongresi gerçekleştirilecek. 

"SON YILLARDA EN GÜZEL DÖNEMLERDEN BİRİYDİ"

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, mahalle delege seçimleri ve ilçe kongrelerini, süreçte yaşananları GÜNDEME BAKIŞ TV de değerlendirdi. İzmir'de genel itibariyle uyumun hakim olduğunu kaydeden Aslanoğlu, "Mahalle delege seçimlerimizle başladı süreç, Haziran ayından bu yana biz mahalle delege seçimlerini yaptık, ardından ilçe kongrelerimizi yaptık. Bin 254 mahallede seçimlerimiz keyif içinde oldu. İnsanın olduğu her yerde olduğu gibi; bazen gerginlikler çıkar ama bu bin 254 mahallenin 5-6'sında bile değil. Binde 1'inde yani. Makinede  üretim yaparsanız binde 1'den daha çok hata olur. Genel itibariyle yüzde 99,9  keyif içinde, kol kola geçirdiğimiz bir dönem oldu. Son yıllarda gördüğüm en güzel dönemlerden biriydi" dedi.

"BİRÇOK İLÇE ÇAĞRIYA KULAK VERDİ"

"30 ilçe kongremizin tamamına yakını da keyif içinde oldu" diyen Aslanoğlu, "1 kongrede 1 arkadaşımızın yaptığı tatsızlığı, tüm ilçede bize gönül veren arkadaşlarımıza tabi ki yansıtamayız. Onlar da çok keyifli geçti. Ben sürecin en başında, 'Bu dönem, bizim birliğe beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz dönem" demiş; herkesi kucaklayan ortak listelerin daha iyi olacağını söylemiştim. Bu çağrıya birçok ilçe karşılık verdi, birçok ilçede ortak listeler yapıldı. Kol kola girildi alanlara. Onun da komplikasyonları var, o zaman da siz, 'Heyecanı yüksek değil' diye düşünüyorsunuz. Her tedavinin kendi için bir komplikasyonu olabiliyor. Genel itibariyle keyifli, kol kola, olumlu bir süreç atlattık" ifadelerini kullandı. 

ÇİĞLİ KRİZİNİ DEĞERLENDİRDİ

Çiğli'de yaşanan liste krizi, Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'nün kriz sonrası parti WhatsApp gruplarını terk etmesi ve il delegeliğinden istifa etmesi ile sonuçlanan süreçte, seçimin tekrarına ilişkin taleplerin, itirazların ve yönetimin düşürülmesine yönelik söylemlerin sorulması üzerine Başkan Aslanoğlu şu açıklamalarda bulundu: 

"BİZ SEÇİMİ İPTAL EDEMEYİZ"

Öncelikli olarak, biz bu seçimi iptal edebilir miyiz, hayır. Çünkü seçimler ilçe seçim kurulu tarafından yapılır. İtirazlar ilçe seçim kuruluna, onun itirazları il seçim kuruluna, oradan da Yüksek Seçim kuruluna gider. Ne biz ne de Genel Merkez yetkili değil. İlçe kongrelerini bizim yaptığımız düşünülüyor ama bizim yaptığımız kongre konuşmalar kısmına kadardır. Divan seçime geçtiğinde, görevi ilçe seçim kuruluna devreder. Dolayısıyla seçime ilişkin karar ilçe seçim kurulunundur. Bizim böyle bir yetkimiz yok. Bunu çok net ifade edelim. Çünkü bana bazı partililerden de talep geliyor, 'seçimi  tekrarlatır mısınız' diye ama bizim böyle bir yetkimiz yok. İlçe seçim kurulunda ne karar alınır, onu hep beraber, göreceğiz. İlçe düşer vs... kahin değilim ama böyle bir şey gözlemlemiyorum. Şu an öyle bir durum var mı bilmiyorum. 

"İLKESEL OLARAK VERİLEN SÖZE UYULMALI"

Bir mutabakata uyulmaması konuşuluyor. İlçelerde şöyle olur seçim; ilçenin siyasi aktörleri kendi aralarında konuşur, uzlaşırlar. Bir yerde mutabık kalır ve o mutabakatı da  yansıtırlar. O mutabakata uyulmaması gibi bir durum söz konusu olmuş. Kim uymamış derseniz, listeyi yapan arkadaşlar kimlerse... İlçede politika yapan arkadaşlardır. Doğru mudur, yanlıştır. Ben ilkesel olarak politikada insanların neye söz verdiyse ona uyması gerektiğini düşünürüm. Ahlaklı, erdemli olanın bu olduğunu düşünüyorum.

"BU KADAR BÜYÜK KONU HALİNE GELDİĞİNE İLK KEZ ŞAHİT OLUYORUM"

Siyasette söz verilip tutulmamasını daha önce gördünüz mü derseniz, sıkça gördüm. Yani ilk kez de Çiğli'de şuna şahit oluyorum. Sözü tutmayan taraflar, sözü tutulmayan taraflar, bunu kötü niyetle tutmayan taraflar... Bu kadar büyük bir konu haline geldiğine de ilk kez şahit oluyorum. Normalde olur, partilerde özellikle kasaba siyaseti dediğimiz şekilde ilçelerde, beldelerde buna benzer ayak oyunları görülür. Hoş bir şey midir, hayır, kesinlikle tasvip etmem. Hayatımın hiçbir döneminde verdiğim hiçbir sözden vazgeçmedim ben. Ancak oradaki işin detayı benim müdahil olduğum konular değildir.

"BEN HİÇBİR İLÇENİN DELEGESİNİN NASIL YAZILDIĞINI BİLMİYORUM"

Ben hiçbir ilçenin, ilçe delegelerinin nasıl yazıldığını bilmiyorum, kendi ilçem dahil olmak üzere hiçbir liste yazılırken ben bulunmadım. Bir tek Karşıyaka'da taraflar el emin, güvenilir olarak beni kabul edip bana gönderdiler listelerini, ben o zaman gördüm. Onun dışında da hangi ilçede kim yazıldı, nasıl yazıldı onları bilmem.