Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, 16 Eylül'de gerçekleştirilecek 38. olağan il kongresinde, il başkanı adayı olacağını açıkladı. İl binası önünde büyük bir sahnenin kurulduğu, bayrakların ve pankartların bulunduğu adaylık açıklaması şölen havasında gerçekleşti. 

KİMLER KATILDI?

Aslanoğlu'nun adaylık açıklamasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Milletvekilleri Rıfat Nalbantoğlu, Mahir Polat, ilçe belediye başkanları Cemil Tugay, Rıdvan Karakayalı, Adil Kırgöz, Halil Arda, İsmail Yetişkin, Mithat Tekin, Serdar Sandal, Abdül Batur, Ali Engin, Erkan Özkan, Feridun Yılmazlar, Mustafa İnce, Mehmet Eriş, Fatih Gürbüz, ZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, İBB Başkanvekili Mustafa Özusu, İl Gençlik Kolları Başkanı Burak Kotan, Kadın Kolları İl Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, Bornova Belediyesi Eski Başkanı Olgun Atila, 30 ilçe başkanından 29'u ve çok sayıda partili katıldı. 

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran'ın rahatsızlığı nedeniyle evinde dinlendiği bildirildi.

ASLANOĞLU'NA YOĞUN TEZAHÜRAT: İZMİR SENİNLE GURUR DUYUYOR"

“Yuvamıza, CHP İzmir İl Başkanlığına hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan CHP İzmir İl Başkanı ve İl Başkan Adayı Şenol Aslanoğlu, seçim sürecinde çok çalıştıklarını belirterek, “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, gelecekten bahsetmeyeceğim, yaptıklarımızdan bahsedeceğim. Ocak ayında göreve geldikten sonra 3 hafta boyunca İzmir’de basmadığımız toprak parçası bırakmadık. Tüm köylerde, mahallelerde yer aldık. Çalıştım mı? Çok çalıştım. Sabah 5’te hallerde, gece yarıları sahurlarda var mıydım? Vardım. Örgüt şahit misiniz, çok çalıştığıma?” diyerek partililere seslendi. Aslanoğlu’nun sorusuna, tezahüratlar eşliğinde ‘İzmir seninle gurur duyuyor’ yanıtı geldi.

"GENEL BAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sonuna kadar yanında olduğunu vurgulayan Aslanoğlu, “Seçimin bittiği sabah AKP’nin yandaş kanallarında  partiyi tartıştırmaya başladılar. İlk günün sabahında ‘Genel Başkanımızın yanındayız’ diye haykırdım. ‘Genel Başkan koltuktan iner de koltuk kapar mıyız’ diyenlerden olmadım. Bu partinin genel başkan sorunu yoktur! Yeterince çalışmayan insanlar sorunu vardır!” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine coşkulu kalabalıktan, ‘İzmir burada Bay Kemal’in yanında’ sloganı yükseldi.

"UMUTSUZLUK YOK, UMUTSUZ OLAN SİZSİNİZ"

"Sayın Genel Başkan bütün seçim dönemi boyunca basmadık toprak bırakmadı, sabahtan gece yarılarına kadar en çok çalışanımız oldu. Buna şahit misiniz" diye örgüte seslenen Aslanoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

Umutsuzluk var diye ortada dolaşanlar, umutsuzluk yok, umutsuz olan sizsiniz, bizde umut var, hiçbir zaman yitirmedik. Biz barajın altında kaldığımızda umudu yitirip küstük mü partiye. Devrimci gelenekten olan arkadaşlarımız var, 50 kişiyken korktuk mu bu iktidardan. Şu an 2 milyon kişiyiz bu kentte, bu ülkenin yarısıyız biz kimseden korkmuyoruz, umudumuz da var, biz kazanacağız. Bu şehirde Tayyip Erdoğan'a 1 milyon 20 bin oy fark atmış insanlarız, enseyi karartmak yok, çalışmaya devam edeceğiz. 

"UMUDU ÖRGÜTLEMEK İÇİN ÇALIŞTIM"

Bir kongrede bir ablamız, uzunca konuşan ağabeye 'bir tane umut veren bir şey söyle" demişti. Bu umudu örgütlemek için gece gündüz çalışıyorum. Her kongrede söyledim, bu umudu örgütleyeceğiz. Umudu örgütlemek için çalıştığıma şahit misiniz? Bu umudu büyütmek için çok çalıştı örgüt; 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta gece gündüz çalışan kadın kollarımız için kocaman alkış istiyorum. Gece sabahlara kadar bayrak asan gençlerimiz var, gençlik kollarımız için kocaman alkış istiyorum. Gece gündüz çalışan örgütlerimiz var, tüm örgüt için kocaman alkış istiyorum.

"BEN YOKSAM GÖKYÜZÜ ÇIPLAK KALIR DİYENLER... BIRAKSINLAR BU EDEBİYATI"

'Birlik olmak lazım' diyorlar. Biz birlikteyiz, sen yoksun diye birlik değil miyiz! Etrafına bak, ilçe örgütlerimize, kadın, gençlik kollarımıza, belediye başkanlarımıza bak, biz birlikteyiz. Ben yoksam gökyüzü çıplak kalır diyenler bıraksınlar bu edebiyatı.

"BİRLİK İÇİN MÜCADELE LAZIM"

Birlik olmak için mücadele etmek lazım. 1254 mahallede delege seçimleri başladığı günden beri ortak listeler çıksın diye gecemi gündüzüme kattım. Birlik için çalıştığıma şahit misiniz? Bu birliği sağlayan ilçe başkanlarıma kocaman bir alkış istiyorum. Her daim örgütün aynında olan, örgütün yoldaş olan ilçe belediye başkanlarıma da kocaman bir alkış istiyorum.

"ÇALIŞMAYANLAR SİZLER ADINA KARAR VEREMEZ"

Örgütünü hiçbir zaman yalnız bırakmayan 14 ve 28 mayısta  sabahtan akşama kadar yanımızda olan İBB Başkanımız için de kocaman bir alkış istiyorum. Örgütüne liderlik yapan milletvekillerimiz için de kocaman bir alkış istiyorum. Seçim sabahı AKP'nin yandaş kanalarında partiyi tartıştılar, bu partide değişimin nasıl olacağına partinin üyeleri, delegeleri karar verir. Seçim zamanı ortada olmayanlar, çalışmayanlar sizler adına karar veremez. İşi gücü dedikodu olanlar, sadece iş yapanları eleştirenler, dedikoducular sizler adına karar veremez.

"GENEL MERKEZ KORİDORLARINDAKİ DEDİKODUCULAR İL BAŞKANI BELİRLEYEMEZ"

Genel Merkez koridorlarında dedikodu yaparak il başkanı belirlemeye çalışanlar, sizin adınıza karar veremez. İl başkanının kim olacağına siz karar vereceksiniz. Siz de, yetki de, karar da sizde arkadaşlar. 

Aday mısınız diye soruyorlardı AKP'liler de çok merak ediyordu. Evet adayım arkadaşlar. Mücadeleyi büyütmeye, kalplerinize umudu, inancı aşılamak için adayım arkadaşlar. AKP'lilerin yapmak istediklerini yapabilmek için tek yolu var CHP'yi, bölmek, içimize nifak sokmaya çalışmak. Biz dimdik ayakta durduğumuz sürece onlar hiçbir şey yapamayacak. CHP'de dimdik ayakta kalacak. Yaşasın Cumhuriyet, CHP, tam bağımsız Türkiye