Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinden olan ekonomi politikalarını değerlendirerek, kamuda tasarruf tedbirlerine yönelik açıklamalarda bulundu. AK Parti kanadından gelen "Pandeminin etkileri" ifadelerine atıfta bulunan Aslanoğlu, "Hükümet çok uzun süredir Pandemi ve pandemi sonrasında olan süreçlerin tamamını pandemiye bağlıyor. Halbuki Amerika ekonomisi Pandemi döneminin çok daha iyisinde. Amerikalı vatandaşlar var olan ekonomilerinden çok mutlular. Avrupa'da ve birçok ülkede ekonomiler düzelmiş durumda. Pandemilerin etkisinin sıyrılmış durumdalar. Biz ise Pandemi ile ilgisi olmayan kötü bir ekonomi politikası nedeniyle bu durumdayız. Bizim dışımızdaki dünyanın tüm ülkelerinin faizle enflasyon ilişkilerini değerlendirişi ile bizim ekonomi profesörü Cumhurbaşkanımızın fikri birbirine zıttı. Dolayısıyla Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sayın Cumhurbaşkanının ekonomi politikalarının iflas ettiği, dünyada bir geçerliliğinin olmadığının görüldüğü bir dönem oldu. O kadar çok ağır tahribatla karşılaştık ki; o tahribatların çok çabuk silinmesi mümkün değil" dedi. 

"DEREYE SU GELENE KADAR KURBAĞANIN GÖZÜ ÇIKTI"

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar'ın 2025'in sonu ve 2026'nin başını işaret ederek, ekonomide beklenen düzelmelere yönelik yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine konuşan Aslanoğlu, "Bu ülkede yaşayan her vatandaş gibi ben de ülkemin ekonomisinin iyi olmasını istiyorum. Ancak daha önce ülkenin ekonomisini teslim ettiği damadı televizyonlara çıkıp, bunlara benzer açıklamaları çok yapıyordu. Hatırlarsınız, "Dolar 6 lira olacakmış, 7 lira olacakmış, 10 lira olacakmış, bunu bekleyenler var' diyordu. Dolar 30 küsur TL oldu. 'Bu kış bahar gelecek, bu yaz bahar gelecek' diye diye, dereye su gelene kadar kurbağanın gözü çıktı. İş dünyası o kadar perişan halde ki ne kredilere, ne para kaynağına ulaşabiliyor. Bankalar para vermiyor, devletin verebilecek kuruşu kalmadı. Babadan, dededen ne varsa satıp savdılar, ülkeyi borç yükü altında bıraktılar ve şimdi de insanlara gelecek güzel günleri vadederek günlerini geçiriyorlar. Tabi ki gönül ister ekonomi iyi olsun ama bu arkadaşların ekonomi politikalarıyla bunun üstesinden gelmek mümkün değil" ifadelerini kullandı. 

"İŞÇİ ÇIKARMALAR HAT SAFHADA"

İş dünyasının durumu hakkında da bilgi veren Aslanoğlu, "Türkiye'yi öyle bir çıkmaza soktular ki; o çıkmazdan çıkmak zor olacak. Şu an Doların seviyesi üreticiyi memnun etmiyor. Katma değeri çok yüksek olmayan tekstil, demir çelik gibi sektörler havlu attı. İşçi çıkarmalar hat safhaya geldi, batmalar başladı. Vatandaşın ise Doların 1 TL daha artmasına tahammülü yok. Artık bu çıkmaz, artırsanız olmaz, azaltsanız olmaz noktasına gelindi. Bunun tek çaresi öz disiplinle kemerleri sıkarak yaşamak. Bunun için açıkladıkları bir paket de var ama maalesef sadece açıklanan paketi görüyoruz. Uçaklara binmeye devam ediyorlar, bulamazlarsa kimi devlet hava meydanlarının uçağına biniyor, kimi Tapu Kadastronun Kadastral haritaları çıkartabilmek için uçağına biniyor, kimi de hiç çekinmeden ülkenin en çok kamu ihalesi alan şirketin uçağına biniyor. Sözleşmelerimizde var diye komik savunmalar yapıyorlar. Gerçekten bir kemer sıkma göremiyoruz" diye konuştu.