Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Seçim Koordinasyon Merkezi'nde 2024 Mahalli İdareler Seçimi Seçim Güvenliğine ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi.

Whatsapp Görsel 2024 03 28 Saat 11.34.49 82B7C91B

"TRAFOYA KEDİ GİRMESİN DİYE TEDBİRLERİ ALDIK"

İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, seçim ve seçim güvenliği hazırlıklarını anlatarak, "Geçmişte trafolara kediler girdi, çöplerden oy pusulaları toplandı, mühürsüz oy pusulası tartışmaları yaşandı. Halkımızda seçim güvenliği alanında ciddi endişeler oluştu ama CHP il örgütü uzun süredir seçim ve seçim güvenliğine ilişkin o kadar çok tedbir aldı ki tek bir oyun bile heba olmasını engelleyecek tedbirleri aldık. İl Başkanlığımız merkezimizdir, trafoya kedi kaçmasın diye jeneratörle besliyoruz" dedi. 

"40 BİN KİŞİLİK ORDUYLA SANDIKLAR GÜVENDE"

"Oy kullanın ve oy kullandığınız sandığa sahip çıkın" çağrısında bulunan Aslanoğlu, "Halkımız gönül rahatlığıyla sandıklara giderek oyunu kullanmalı. Vatandaşlarımız vatandaşlık görevi olarak oy kullandıkları gibi olanakları elveriyor ise 17:00'den sonra oy kullandıkları sandıklara giderek, sandıklara sahip çıksınlar. İzmir'de 10 bin 200 civarında olan sandık sayısı 10 bin 600'e çıktı, 140 tane de gezici ve cezaevi sandığı var.  Bin 654 seçim çevremiz var. Yaklaşık 40 bin kişilik bir orduyla İzmir sandıkları güven içinde olacak. 21 bin 480 sandık görevlimiz var. 2007 okul sorumlumuz var. 550 avukatımız var, baro tarafından gönderilen avukatların bu sayının içine dahil değil" diye konuştu. 

ALO SANDIK GÜVENLİĞİ HATTI

Aslanoğlu, vatandaş için "Alo Sandık Güvenliği Hattı" kurulduğunu anlatarak, "Bu hatla vatandaşlarımızın gördüğü endişeli durumları bizlere aktarmalarını sağlıyoruz. Bu uygulamayı sosyal medya hesapları üzerinden yapıyoruz" ifadelerini kullandı. 

KRİZ MASASI

Aslanoğlu, çözülemeyen konular için kriz masası oluşturduklarını anlattı ve "Sabah 5 itibariyle görevinin başındadır. İtiraz süreçleri bitene kadar göreve devam eder" dedi. 

"ANLIK VERİLERİ PAYLAŞIYORUZ"

CHP'li Aslanoğlu, "Sandık görevlilerimiz yedeklerimiz, müşahitlerimiz, okul sorumlularımız, bilişim sorumlularımız, hukuk komisyonumuz, avukatlarımızla büyük bir ordu olarak sandıklara sahip çıkıyoruz. Anlık veriler paylaşıyoruz, her bölgede bilişim sorumlusu var, sandıkta çıkan sonucu bizimle paylaşıyor. Ayrıca ıslak imzalı tutanakları sisteme giren arkadaşlarımız var. YSK'dan anlık veriler çekiyoruz. Hataları anında yakalıyoruz. Geçen seçimde ilde 35'e yakın arkadaşımız takipteydi, YSK hatası varsa hemen yakalayıp 10. dakikada itiraz dilekçesi vermiş oluyoruz. Bazen sosyal medyada günlerce aynı sandık geziyor ama CHP zaten o sandığı 5. dakikada keşfetmiş oluyor" açıklamasında bulundu. 

"AKP SANDIK GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ NE YAPIYOR?"

AK Parti'den sandık güvenliğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadığını dile getiren Aslanoğlu, "AKP sandık güvenliğiyle ilgilenmiyor. Sandıkla ilgili ne yaptıklarını anlatmıyorlar, çok merak ediyoruz" çıkışında bulundu. 

"YIĞINAK VE AKTARMA SEÇMEN KONTROLLERİ YAPILDI"

Seçim sürecini seçim öncesi, seçim günü ve sandıklar kapandıktan sonraki itiraz süresi olarak 3'e ayırdıklarını aktaran Aslanoğlu, "Sandıklarda görevli olacak o kadar çok arkadaşımız var ki, onların eğitimi olması gerekiyor. Yedeklerin havuzları oluşturuldu, okul ve kat sorumluları oluşturuldu. Hem parti okulumuz hem ilçe başkanlıklarımız tek tek sandık görevlilerini arayarak o gün uygun olduklarının teyidini aldı. Seçmen listeleri analiz edildi. Yığınak seçmen var mı, aktarma seçmen var mı. Bazı dairelerde çok seçmenin olduğu yerleri tespit ediyoruz, kapı kapı giderek bakıyoruz. Hepsi kontrol edildi, itiraz edilen yerler oldu. Okul sorumluları ve bilişim sorumluları belirliyoruz. Sandık sorumlularının teyitleşmesi ve hukuk sorumluları belirliyoruz. Çoklu sandık olan her okulda avukatlarımız bulunuyor" dedi. 

"4. TATBİKATI ÖZEL'LE YAPACAĞIZ"

CHP'nin bilişim sistemi kapsamında da tüm hazırlıkların tamamlandığını ve sistemin işlerliği noktasında tatbikatların yapıldığını kaydeden Aslanoğlu, "Bilişim sistemimiz için tatbikatlar yaptık. 4. tatbikatı Genel Başkanımız Özgür Özel'in katılımıyla yapacağız" ifadelerini kullandı. 

"İZMİR'DE YIĞINAK SEÇMEN YOK"

Aslanoğlu öte yandan İzmir'de yığınak seçme tespit edilmediğini kaydetti.