İnsanlığın en acil sorunlarını çözmek için bir fırsata ihtiyaç duyan gençleri desteklemek adına Schmidt Futures ve merkezi Oxford Üniversitesi’nde bulunan Rhodes Vakfı’nın belirlediği “100 Rise Global” listesine Bahçeşehir Kolejinden 5 öğrenci girmeye hak kazandı. İzmir’de eğitim gören Demir Sonar ise annesinden ilham alarak hazırladığı ‘yanıkları iyileştiren krem’ projesiyle dünyanın en parlak öğrencileri arasında yer aldı. Annesi Çiğdem Sonar;’’ Cumhuriyetimizin 100 yılında dünyanın en parlak 100 öğrencisi arasına oğlumun yer alması tarif edilemez bir gurur’’ dedi.

Google'ın eski CEO'su Eric Schmidt ve eşi Wendy Schmidt tarafından kurulan Schmidt Futures ve Oxford Üniversitesi bünyesindeki Rhodes Trust vakıfları tarafından desteklenen, Rise for the World inisiyatifi tarafından her yıl dünya genelinde düzenlenen "Global Rise Winner" için toplumun sorunlarına duyarlı projelerle gelecek vadeden 100 genç seçiliyor. Bu yılda onlarca ülkeden binlerce öğrencinin başvuru yaptığı listeye girmeye hak kazanan öğrenciler, hayat boyu burs imkanına kavuşurken, Türkiye’den de listeye giren 6 öğrenciden 5’i Bahçeşehir Kolejinden oldu. Listenin açıklanmasıyla birlikte Bahçeşehir Koleji, şehirlerinden ve karşılaştıkları olaylardan ilham alıp gerçek hayat problemlerine çözüm üreten 5 öğrencisinin adlarını dünyanın en prestijli listesine yazdırmasının büyük gururunu yaşadı.

ANNESİNİN EV KAZALARINDAN YOLA ÇIKTI

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi'nde okuyan 12. sınıf öğrencisi Demir Sonar’da yanık iyileştirme üzerine hazırladığı çalışmasının ilham kaynağının annesi olduğunun söyleyerek “Annemin ev işleriyle ilgilenirken yaşadığı kazalardan etkilendim ve bunun için bir çalışma yapmak istedim. Annemden esinlenerek başladığım projenin dünya çapında bir başarı ile sonuçlanması beni inanılmaz mutlu etti. Yanık vakalarına oluşturduğum kremi kış aylarında kirletilmemiş doğal deniz yosunlarını dalış yaparak toparladım ve merhem şeklinde üretmeye başladım. Bu şekilde ürettiğim kremi ihtiyacı olan insanlara ve sağlık imkanlarına erişimi kısıtlı kesimlere dağıttım” belirti.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA EN PARLAK 100 ÖĞRENCİ ARASINA GİRDİ

Annesi Çiğdem Sonar ise tarif edilemez bir mutluluk yaşadığını ifade ederek;’’ Atatürk’ün bize armağan ettiği Cumhuriyetimizin 100. yılında oğlumun dünyanın en parlak 100 öğrencisi arasında olması tarif edilemez bir gurur. Başarısının bana ithaf etmesi ise ayrıca bir mutluluk verici. Okullunun katkıları, oğlumun azmi ile başarı kaçınılmaz oldu.’’ dedi.YiğitEfeNas_GülbinAtlı

DOĞUM GÜNÜNDE MUTLU HABER GELDİ

Bahçeşehir Koleji Diyarbakır Hevsel Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi 12. sınıf öğrencisi Gülbin Atlı ise, toprak kirliliği ve tarım ilaçlarının dozajlarını damla sulama sistemlerine entegre edilebilecek bir sistemle otomatik olarak ayarlayan bir sistem geliştiren projeyle en parlak öğrenciler arasında yer almayı başardı. Atlı;’’ Proje arama aşamasında en rahat çalışabileceğim alanı en sevdiğim alanla birleştirmeyi düşündüm. Bu da tarım ve mühendisliğin birleşimi oldu. Konu aldığım problemi biz de yaşamıştık bir dönem ve belli bir süre tarım ilacı uyguladığımız bölgeden verim alamamıştık. 100 Rise Global listesinde yer aldığımı doğum günümde öğrendim ve benim için çok gurur ve mutluluk verici oldu’’ diye konuştu.

İremDenizKüçükköse

DİYARBAKIR’IN KARPUZU ‘100 RISE  GLOBAL’ KAPILARINI AÇTI

Aynı kampüste eğitim gören ve geçtiğimiz yıl ‘’100 Rise Global’’ listesinde yer alan Adanur Nas’ın kardeşi olan öğrencimiz Yiğit Efe Nas’da, başarısının ailesinde büyük bir sevinçle karşılandığını belirterek; ’Diyarbakır’ın karpuzu meşhur olduğu için karpuzu plastik kirliliğinin çözümü olarak kullanmaya karar verdim. Yani karpuz, ürünün geliştirme sürecinde ilham kaynağım oldu. Projem, Dicle ve Fırat nehirlerindeki plastik bazlı su kirliliğini ve çöp sahalarındaki hava kirliliğini kendine özgü avantajları ile azaltmayı hedefliyor’’ dedi.

EN BÜYÜK HEDEFİM GÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİLERE DESTEK OLMAK

Yapay zeka destekli kabartma ekran tasarlayan Bahçeşehir Koleji Kemerburgaz Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi 10. sınıf öğrencisi olan İrem Deniz Küçükköse sosyal medyada karşısına çıkan bir haberde görme engelli bir öğrencinin sınav okutmanı ile yaşadığı sorundan etkilendiği için bir proje geliştirdi. Küçükköse, “Herhangi birinin, sırf engelleri yüzünden eğitiminden mahrum kalmasını istemedim. Sesli sistemler sınavlar birçok yerde yetersiz kaldığından kabartma ekranlar üzerine çalışmaya karar verdim. Ancak bu cihazlar fazlasıyla pahalı ve erişimi zor. Kendi robotik ve yazılım bilgimi kullanarak yeri gelince fon ve malzeme bulmak için çeşitli kişilerle görüşerek görme engelli bireyler için çalışan kurumları ziyaret ederek ortaya çok daha hafif, ekonomik ve yaratıcı bir ürün çıkarmaya çalıştım. En büyük hedefim görme engelli öğrencilerin eğitimine her kademede destek olmak’’ dedi.

ElanuKarakuş

  ‘’ÜLKEMİ TEMSİL ETTİĞİM İÇİN ÇOK MUTLUYUM’’

“100 Rise Global” listesine girmeye hak kazanan Ordu Bahçeşehir Koleji Ordu-Giresun Enver Yücel Kampüsü Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi Elanu Karakuş, güneş panelleri tasarladı. Karakuş, ’’ Karadeniz’in iklimindeki gibi kapalı havalarda bile yüksek verime sahip güneş panelleri tasarladım. Bu kadar kıymetli bir platformda yer alarak ülkemi temsil ettiğim için çok mutluyum’’ dedi.