Kahramanmaraş önce Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde 9 saat sonra 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremle sarsıldı. Elbistan ilçesinde bulunan birçok bina yıkıldı. 8 yaşındaki Arda Gül ve ailesi de oturdukları evin yıkılması sonucu enkaz altında kaldı. Enkaz altında Arda'nın sesini duyan akrabaları, durumu yetkililere haber verdi. Arda'nın annesi, babası ve babaannesinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

24 SAAT ENKAZ ALTINDA KALDI
Polis Arama-Kurtarma ve AFAD ekipleri, 8 yaşındaki Arda Gül’ü kurtarmak için çalışma başlattı. Binanın üzerine bulunan molozlar kepçe yardımıyla kaldırıldı. Ailesiyle birlikte enkazın içinde sıkışan Arda Gül için 13 saatlik bir çalışma yürütüldü. Sıkıştığı yerden çıkarılan küçük Arda, sağlık ekiplerine teslim edildi. Eksi 5 derecede 24 saat enkazın altında kalan Arda’nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Küçük Arda’yı bulunduğu yerden çıkaran görevliler de birbirlerine sarılarak mutluluğu paylaştı.

ARDA ENKAZDAN SAĞ SALİM ÇIKTI
Ankara Polis Arama-Kurtarma'da görevli Polis Memuru Şenol İcik, "Arda'yı çıkardığımız için çok mutluyuz. Polis Arama-Kurtarma ve STK’larımız ortaklaşa bir çalışma yaptık. 13-14 saatlik bir çalışma sonucunda Arda'yı sağ salim çıkarmayı başardık. Ekip arkadaşlarımın ellerine sağlık. Arda bizim kardeşimiz, oğlumuz gibiydi. Onu çıkarmak için çok mücadele verdik. Çok ince şekilde çalışmak zorundaydık. Çok mutluyuz. Tarif edilemez bir mutluluk" dedi.

“SABAHA KADAR KONUŞTUK”
Aksaray AFAD Gönüllüsü Halil Erbaş, "Aksaray'dan geldik. Gelir gelmez ekip arkadaşlarımla birkaç binaya girdikten sonra buraya geldik, Arda'yı gördük. Saat 22.00'den beri çalışıyoruz. Saat 00.00'dan sonra tipi ile beraber çalışmaya başladık. Bir sürü katılan oldu ama çok mücadele ettik. Kafası ve kolu ters sıkışmış haldeydi. Durumu çok kötüydü. Hareket etmiyordu. Sağlıkçılara haber verdik. Sabaha kadar konuşmalarımız devam etti. Arkadaşlarla beraber çalışarak mükemmel bir çalışma çıkardık" diye konuştu.


“ANNE BABA VE BABANNESİNİN ARASINA SIKIŞMIŞ”
Arda'nın ailesiyle beraber sıkıştığını söyleyen Erbaş, "Orada sıkışmış 4 insan vardı. O insanların içerisinden Arda'yı çıkarmaya çalıştık. Anne, baba ve babaannesinin arasına sıkışmıştı. İçerisinden çıkardık. Durumları çok kötüydü ama çok şükür Arda sapasağlam çıktı" şeklinde konuştu.