GÜNDEME BAKIŞ- İzmir'in gündeminden düşmeyen İnciraltı ve Bahçelerarası planlarıyla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı.  İNGEDER Başkanı Tayfun Karabulut, Çevre ve Şehircilik Bakanlık nezdin hazırlanan planlar ile ilgili son viraja girdiklerini söyledi.

Ankara'da AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya eşliğinde Çevre, Şehircilik  ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü  Dr. Hacı Abdullah Uçan ile son toplantıyı yaptıklarını belirten Karabulut, "
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü  Dr. Hacı Abdullah Uçan ile AK Parti İzmir milletvekili Sayın Mahmut Atilla Kaya ile birlikte ziyaret ederek, toplantı gerçekleştirdik. İzmir’in 40 yıllık kanayan yarası ve biz İzmirli hak sahiplerinin sabırla 5. nesildir beklediği İnciraltı planları konusunda Ankara’da planlamanın son virajındaki son toplantıyı gerçekleştirdik.  yüzde 99’u şahıs mülkiyeti olan 5 milyon metrekare İzmirli ailelerin hak sahibi olduğu ata toprağımız, İnciraltı ve Bahçelerarası için toprak sahipleri olarak görüş , öneri ve taleplerimizi planlar öncesi son kez genel müdürümüze aktarma imkanımız oldu" dedi.

ASKIYA ÇIKMA ZAMANINI BEKLİYORUZ
Karabulut sözlerini şöyle sürdürdü:
"İnciraltı konusunda Çevre ve şehircilik bakanlığı bürokratlarnın özveriyle yaptığı çalışmaların çok yakın bir zaman içerisinde İzmirlilerle paylaşılacağını görüyorum. Planlar tamamlandı. Devlet büyüklerine sunulacak. Aylar değil, haftalar içerisinde askıya çıkma müjdesini bekliyoruz. Bakanlığımız İnciraltı'nın doğal dokusunu koruyarak hassas bir çalışma yürüttüğünü ve süreçte biz toprak sahiplerini mağdur etmeden bir çalışma içerisinde olduklarını belediyelerin de görüşlerini alarak çalışmalara son şeklini verdiklerini bizlere aktardılar. Ankara’dan biz İzmirli toprak sahiplerinin , İzmir’in görüşlerini önem vererek bir çalışma içinde görmek ayrıca çok mutlu etti. Bir kere daha teşekkür etmek istiyorum sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığımız çağrıdan sonra gelinen bu noktayı görmek biz İzmirli toprak sahipleri çok mutlu etti. Ayrıca planlama sürecinin başlamasına sağlayan son başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a başta geçmiş olsun dileklerimizi bir kere daha ileterek, bugün Ankara’da sürecin tamamlanması için gayretlerini bir kere daha burada görmekten, yanımızda olduğunu hissettirdiği için ayrıca çok teşekkür etmek istiyorum. Tüm İzmirli hemşerilerimizle paylaştığımız; İnciraltı planları çıkarak İzmir’in Düğünü vardı demiştik.  Ama malum gecikti planlar. Bugün Ankara’da gördüğüm tablo geciken düğünün 40 yıllık sorunun çok kısa zaman içerisinde, izmirlilerin lehine tamamlanacağını inancım tam. Çevre ve Şehircilik Bakanliği Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü  Dr. Hacı Abdullah Uçan ile AK Parti İzmir Milletvekilimiz Sayın Mahmut Atilla Kaya bir kez daha çok teşekkür ediyoruz.