Güney Kore'de ana muhalefet partisi lideri Lee Jae-myung, ülkenin güneyindeki Busan'da gerçekleştirdiği ziyaret sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.  

Busan'da medya mensuplarıyla soru-cevap yaptığı sırada bir saldırgan Lee'nin boynunun soluna bıçağı sapladı.

Demokrat Parti'nin lideri olan Lee'nin boynundan bıçaklandığı açıklanırken, siyasetçi apar topar helikopter ile başkent Seul'e nakledildi. Hastaneye kaldırıldığı sırada kan kaybına rağmen Lee'nin bilincinin açık olduğu belirtildi.

Pusan Ulusal Üniversite Hastanesi'ne kaldırılan Lee'nin hayati tehlikede olmadığı açıklandı. 

Saldırıya tanık olanlar saldırganın Lee'ye imza almak için yanaştığını ve bir partili gibi davrandığını fakat daha sonra 20 ile 30 santimetre uzunluğundaki bir bıçağı çıkararak saldırdığını söyledi. 

Kimliği açıklanmayan adamın olay yerinde yakalanarak gözaltına alındığı belirtildi. 

Uluslararası haber ajanslarının paylaştığı fotoğraflarda 59 yaşındaki Lee'nin gözleri kapalı bir şekilde yerde yattığı ve çevredekilerin de boynuna baskı yaparak kan akışını durdurmaya çalıştığı görülüyor. 

YOON: BİR AN ÖNCE SORUŞTURULMALI

2022 yılında yapılan seçimlerde aday olan ve muhafazakar lider Yoon Suk-yeol'a az bir farkla kaybeden Lee, Busan'daki bir havalimanı inşaatını incelemeye gitmiş ve burada gazetecilerle soru cevap yapmıştı. Lee'nin rakibi Yoon saldırıdan dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu açıkladı ve olayın bir an önce soruşturulmasını istedi.  

Çok sıkı ateşli silah yasalarının olduğu Güney Kore'de siyasetçiler geçmişte de başka silahlarla saldırıya uğradı. Üst düzey siyasi liderlerin yanında kalabalık bir polis grubu her zaman olurken, Lee'den önce partiyi yöneten Song Young-gil de 2022'de benzer bir etkinlikte saldırıya uğramış ve kafasına aldığı darbe ile yaralanmıştı. 

2006 yılında ise daha sonra ülkenin başına geçecek muhafazakar lider Park Geun-hye bıçaklı saldırıya uğramıştı. Park'ın bu saldırıdan dolayı yüzünde bir yara izi oluşmuştu.