Altın fiyatları son zamanlarda artarken, altın talebindeki artış da arz- talep dengesini bozdu. İstanbul Kuyumcular Odası'ndan edinilen bilgilere göre, elinde ziynet altını kalmayan birçok kuyumcu son günlerde alım taleplerini karşılayamadı. Darphaneler çift vardiya çalışıyor.

Altın fiyatları son haftalarda en zirve günleri yaşıyor. Altına olan talep artışı üzerine yükseliş seviyesini sürdüren altın fiyatları dikkatleri üzerine çekiyor. Artış üzerine harekete geçen İstanbul Kuyumcular Odası, Darpjane yönetimi ile bir araya geldi. Oda Başkanı Mustafa Atayık, Darphane'nin haftasonu fazla mesai yaptığını, pazartesiden itibaren de çift vardiyaya geçtiğini söyledi.

Ekonomim'den Yener Karadeniz'in haberine göre; Atayık, Haziran ayında Kartal'daki fabrikanın devreye alınmasıyla kuyumcuların tüm altın talepleri karşılanabilecek dedi.

ALTIN TALEPLERİNDEKİ ARTIŞIN SEBEPLERİ ŞUNLAR
- Gram altın fiyatları ons altın fiyatlarının artması ile 2 bin 200 TL sınırını aşarak rekor kırdı.
- Vatandaşlar altınını bozdurmuyor.
- Altın ithalatına konulan kota uygulaması
- TL VE KKM'den kaçan vatandaşlar altın alımına yöneliyor.
 

ALTIN FİYATLARINDA RAMAZAN SONRASI BEKLENTİ
Kapalıçarşı'da dükkanı olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de altın talebindeki artışı doğruladı. Yıldırımtürk, geçen haftaya göre talepte önemli oranda artış yaşandığını ve işlemlerin büyük çoğunluğunun altın alımı yönünde gerçekleştiğini söyledi.

Yıldırımtürk, Ramazan sonrası piyasanın kendini bulacağını ve altın fiyatlarında bir düzelme beklenmediğini de sözlerine ekledi. Önümüzdeki dönemde altın talebinin artmaya devam etmesi bekleniyor.