Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın 2014-2029 Kent Gelişim Vizyonu kapsamında yapılan çalışmalar büyük dikkat çekiyor. Aliağa Belediyesi ile Belediye iştiraki Aliağa Belediyesi Petrol A.Ş. tarafından yapılan geri dönüşüm projeleri şehrin genelinde olumlu sonuçlar verdi.

Aliağa Geri Dönüşüm 2

Aliağa, Belediyelere rol model oldu.

Ege Bölgesinin ve Türkiye’nin ekonomisine güç veren Aliağa’da belediye eliyle büyük bir geri dönüşüm hamlesi başlatıldı. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın talimatlarıyla 2014 yılında başlayan çalışmalar Türkiye’de yerel yönetimler için rol modele dönüştü. Aliağa Belediyesi Petrol A.Ş. ile Aliağa Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğünün çalışmalarıyla Güzelhisar Mahallesi’ne kurulan geri dönüşüm tesisinde yılda tonlarca atık malzeme dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor.

Aliağa Yeşil Alanlar

Rakamlarla Aliağa’da Geri Dönüşüm

Aliağa Belediyesi Petrol A.Ş. tarafından oluşturulan verilere göre 2023 yılında 2 ton altındaki tadilat ve tamirat atıkları için kent genelinde 995 adet sarı konteyner konuldu. Hacimli atıklar ve budama atıkları için 9.135 adet noktadan atık toplama işlemi gerçekleştirildi.

Aliağa Greenpark

Sıfır Atık Yönetiminde Ar-Ge Çalışmaları Devam Ediyor

Sanayileşme ve nüfus artışının etkileri ile üretilen atık miktarlarının artmasını da göz önünde bulunduran Aliağa Belediyesi Sıfır Atık Yönetimi sistemi kurulması için Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor. Sıfır atık yönetimi kapsamda; Ambalaj atıklarının toplanması için 2023 yılında iki adet atık toplama aracı temin edilerek iki adet saha ekibi oluşturuldu. Projenin geliştirilmesi amacıyla başta merkez mahalleler olmak üzere 20 adedi çok bölmeli Mobil Atık Getirme Merkezi olmak üzere, geri kalanı Bakanlığın belirlemiş olduğu ikili toplama sistemine uygun 770 litrelik 258 adet Geri Dönüşüm Kumbarasının dağıtımı yapıldı.

Aliağa Bitkilendirme (2)

Çiçek gibi Aliağa için Yeşil doku artıyor

Ege Bölgesi’nin son yıllarda parlayan yıldızı Aliağa, yurt içi ve yurt dışından alındığı yüksek katma değerli sanayi yatırımların yanı sıra tarihi, turizmi, doğal güzellikleri, mavi bayraklı plajları, sosyal yaşam alanları ve yeşil donatısıyla da dikkat çekiyor.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın 2014 yılında başlattığı ‘Kent Gelişim Vizyonu’ kapsamında startı verilen projeler hayata geçerken tasarlanan yeni projeler de heyecan vermeye devam ediyor. Aliağa Belediyesi iştiraki Aliakent Peyzaj A.Ş. öncülüğünde oluşturulan projeler kent yaşamına değer katıyor. Aliağa, hayata geçirilen projelerle kısa sürede İzmir’e gidilen değil İzmir’den gelinen bir kent olma özelliğine kavuştu.

Aliağa Geri Dönüşüm 3

Aliağa Belediyesi Aliakent Peyzaj A.Ş. geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da dolu dolu projeleriyle göz kamaştırdı. Belediye iştiraki olan Aliakent Peyzaj A.Ş.’den edinilen bilgilere göre 2023 yılında şirket tarafından; Doğapark, Green Park, Hacıömerli Gryneion Mesire Alanı, Alia Park Atla Terapi ve Hipoterapi Merkezi, Kaya Park, Mola Aliağa, Skate Park, Şakran Mahalle Parkı, Şakran Kapalı Pazaryeri, Damızlık Koyun Üretim Merkezi, Engelsiz Kafe gibi projeler hayata geçirilerek Aliağalıların hizmetine sunuldu.

Aliakent Peyzaj A.Ş. tasarladığı ve uyguladığı dev projelerin yanı sıra kent içerisinde yaptığı ağaçlandırma, yeşillendirme, çevre düzenlemesi ve çeşitli bitki dikimi ile de kenti çiçek gibi bir görünüme kavuşturuyor. Aliağa’nın daha yeşil bir kent görünümüne kavuşması için ağaçlandırma çalışmalarını aksatmadan sürdüren Aliakent Peyzaj A.Ş. 2023 yılında çınar, süs armudu, süs elması, süs kirazı, oya erguvan, kalem selvi, kekik, lavanta, ada çayı, biberiye gibi farklı türlerden binlerce ağaç ve bitki türünü toprakla buluşturdu.