GÜNDEME BAKIŞ - İzmir'in Foça Belediyesi'nde bugün alacaklı bir firma alamadığı ödemeyi icra yolu ile haczetmek istedi. Belediyeye ait hukuk biriminin tespitleri ve itirazları sonucu haciz işlemi gerçekleşmezken, firma işlemi erteledi.

Eski Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, döneminde Kordon Yolu projesi yüzde 90'ı Büyükşehir, yüzde 10'u Foça Belediyesi tarafından karşılanmak üzere Yavuz Kardeşler İnşaat firmasına ihale edilmişti. Proje tamamlanmış olmasına rağmen Foça Belediyesi ödemeleri yapmadı.

Taahhüt edilen ödeme süresi içerisinde yapılmayan ödemenin üzerine firma yasal işlem başlattı. 31 Mart 2024 seçimlerinden sonra göreve gelen Saniye Bora Fıçı'da işçi maaşları ve ekonomik krizle baş etmeye çalışırken firmaya bir ödeme yapılmayınca adı geçen firma icradan haciz işlemi için bugün belediye binasına avukatları ve haciz memurları ile geldi.

Belediye yetkilileri ile alacakları karşılığında mal tespiti yapan firma, belediyenin hukuk birimi tarafından yapılan tespit ve itirazlar sonucunda tespit ettikleri eşyaların fotoğraflarını çekip belediye binasından ayrıldı.

Yapılması gereken ödemenin 600 bin TL civarında olduğu ancak ödeme yapılmayan iki yılı aşkın süre içinde gecikme faizleri vs. ile borcun bir milyona ulaştığı iddia edildi.

FIÇI: "NE MAKAM ARACI NE MOBİLYALAR İŞÇİMİZİN EMEĞİNDEN DEĞERLİ DEĞİL!"

Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı'nın konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama şu şekilde;

"Bugün belediyemizden geçmiş dönem alacakları olan bir firma, avukatları aracılığıyla belediyemizin makam odasında bulunan masa ve koltuklarına haciz işlemi uygulamak istemiştir.

İlçemizin güncel sorunlarını bilerek ve yine tüm bu sorunları çözmek için 2 ay önce seçildiğim başkanlık görevimde tüm eksikliklere, maddi yetersizliklere ve belediye kurumsallığından uzak alışkanlıklara karşı çözüm bulmaya sonuna kadar kararlıyım.

2022 yılında çalışmasını tamamlayan ancak ödemesinin tamamını alamamış olan firma, ilk olarak 2023 yılında Foça Belediyesi makam aracına haciz işlemi uygulamış. Bugün de tamamlanmayan ödemeyle ilgili olarak alacaklı müteahhit firmanın avukatı ve icra görevlisi belediyemize gelerek makam odasında haciz işlemini gerçekleştirmek istemişlerdir.

Bu haciz işlemine karşı, odanın kapısını sonuna kadar açmış bulunmaktayım. Çünkü 4 aydır maaşlarını alamayan mesai arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığı şu an her türlü ödemeden önceliklidir ve ne makam aracımız ne de makam odasının koltukları onların emeğinden daha değerli değildir.

Yapılan görüşmelerin sonucunda alacaklı müteahhit firma, avukatı aracılığıyla belediye başkanı makam odasındaki mobilyaları bugün haczetmek istese de, belediye bünyesinde yeni kurduğumuz hukuk biriminde görevli avukatlarımızın tespitleri ve itirazları sonucu hukuki şartları gerçekleşmemiş bir haciz işlemi yapılamamıştır."

FOÇA BELEDİYESİ BU SORUNLARI ÇÖZEBİLECEK GÜÇTE

"Bilmenizi isterim ki; devraldığım bu zorlu koşullar ve şahsıma yapılan tüm haksız saldırılar çalışma hırsımı ve Foça’mıza olan sorumluluk bilincimi güçlendirmektedir. Foça Belediyesi şeffaf, adil, iyi bir yönetim anlayışıyla bu sorunların hepsini çözebilecek kadar güçlüdür ve çözecektir."