Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin İzmir iş dünyası buluşmasına eşlik eden AK Parti Milletvekilleri Necip Nasır ve Ceyda Bölünmez Çankırı, programı değerlendirdi. İş dünyası buluşmasının çok verimli geçtiğini kaydeden Çankırı ve Nasır, 17 Şubat'ta gerçekleşecek İzmir İktisat Kongresi için de önemli mesajlar verdi. 

NASIR: "TÜRKİYE'DE EKONOMİNİN ÇOK İYİ YÖNETİLDİĞİ ORTAYA KONULDU"

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, iş dünyası buluşmasının çok verimli geçtiğini kaydederek, "Aslında iş dünyası ile çok daha sık görüşülmesi gerektiği ortaya çıktı. Çünkü tek taraflı düşünerek hem genel konjonktürü hem yapılan icraatların anlatılması noktasında, Sayın bakanımız yapılan işleri, yaşanan süreçleri anlattığında, pandemi ve savaşları kapsayan dünyanın içinden geçtiği bu sıkıntılı günlerin Türkiye'de ekonominin çok iyi bir şekilde yönetildiğini, sıkıntıların aslında büyük sorun yaratacak şekilde olmadığını ve sorunları çözmeden önce hükümetimizin gerekli ekonomik hazırlıklar yaptıktan sonra çözdüğü ortaya konuldu. Sayın Bakanımız EYT, asgari ücret, memura verilen zamlar, küçük esnafa verilen teşvikler, iş dünyasına verilen teşviklerin altyapısının hazırlanarak bu süreçlerin başlatıldığını ifade etti" dedi.

"TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONU ANLATILDI"

Nasır, Bakan Nebati'nin İzmir iş dünyası ile daha sık bir araya geleceğini dile getirerek, "Hazine ve Maliye Bakanımız 2023'ün ilk çeyreğinden sonra enflasyonun giderek daha da düşeceği noktasında önemli mesajlar verdi. En önemli başlıklardan biri de Bakanımız, faiz döviz sarmalının, ülkenin hedeflemiş olduğu Türkiye Yüzyılındaki kalkınmasındaki özel model doğrultusunda nasıl doğru gittiğini anlattı. Sorulara verilen cevaplarla iş dünyası bana göre tatmin oldu. Biz orada bir de şunu gördük; çok daha iş dünyası ile Sayın Bakanımızın İzmir'de buluşması gerektiğini gördük. Bu yaşanan süreçte en fazla kafalarda soru işareti 2023'ten sonra piyasaların ne olacağı ile ilgiliydi. İç dengelerin daha kalıcı olacağı, politikanın aynı şekilde devam edeceği, faizlerin düşeceği anlatıldı. 20 yılda yapılan altyapı yatırımlarının bitmesinden dolayı artık kaynaklarımızın geriye dönük kasaya gireceği, ülkenin bundan sonraki süreçte Türkiye Yüzyılında yatırım, istihdam, üretim ve cari fazlaya dayalı politikaya ağırlık vereceği anlatıldı. Orada da bunlar ifade edildi" dedi.

"BU TOPLANTILARI DAHA SIK YAPACAĞIZ"

AK Partili Nasır, iş dünyasının soru işaretlerinin giderildiğini aktararak, "Bir algı da memurlara yapılan zamların yeterli olup olmadığı ile ilgiliydi. Memurlarımız bunu biliyor ama kamuoyunun bilmediği ilk yarıdan sonra memurlarımız tekrar enflasyon oranında zam alacaklar. Dar gelirlilerinin, emeklilerin iyileştirmelerine yönelik sorulan sorular yanıtlandı ve iş dünyasının tatmin olduğunu düşünüyorum. Bunu daha da sıklaştırarak Sayın Bakanımızın İzmir'le irtibatlarının çok daha aydınlatıcı olacağını düşünüyorum. Bu toplatıları daha sık yapacağız" ifadelerini kullandı. 

"AYRI BİR SİNERJİ GETİRECEK"

İzmir İktisat Kongresi'ne yönelik açıklamada bulunan Necip Nasır, "Bakanımız da belirtti, iktisat kongresi çok ciddi bir organizasyon. İzmir İktisat Kongresi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilk yapıldığı mekanda, 100 yıl sonra ve Türkiye Yüzyılının başlangıcında, yeni yüzyıla hazırlık noktasında önemli bir toplantı olacak. Yüzlerce yerli ve yabancı katılımcının olacağı, Bakanlarımızın bulunacakları oturumlar olacak. 17 Şubat'ta başlayacak 4 Mart'a kadar devam edecek. İlklerin şehir İzmir'de ilk yapılan iktisat kongresinin Türkiye Yüzyılında,  bu kadar güçlü şekilde devlet tarafından yapılması İzmir'e ayrı bir önem katarak, İzmir'in önemini  daha da ortaya çıkartacak. Çok önemli katılımcılar, çok önemli sunumlar olacak. İzmir'imize ve ülkemize ayrı bir sinerji getireceğini düşünüyorum" diye konuştu. 

ALTERNATİF KONGRE DOĞRU DEĞİL"

Nasır, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ayrı bir iktisat kongresi yapılmasını ise, "Alternatif programın yapılması doğru değil. Bu durumu biz başka programlarda da görüyoruz ama bu ideolojik veya siyasi bir düşünceyle hareket edilmemesi gereken bir konu. Ülkemizi ilgilendiren bu önemli konudan kazananın hem ülkemiz hem de İzmir olması gerekir. 17 Şubat -  4 Mart arasında yapılacak iktisat kongresi yeni Türkiye Yüzyılının başlangıcının ilk iktisat kongresinin İzmir'de olması biz İzmirliler için çok önemli. Ben bütün hemşerilerimizin bu etkinlikte büyük çıkarımlar yapacağını, yeni vizyon katacağını düşünüyorum. Bütün hemşerilerimizin de o programlara katılmalarının çok önemli ve kazanımlı olacağını düşünüyorum" dedi. 

ÇANKIRI: "ÖNYARGILAR YIKILDI"

Ceyda Bölünmez Çankırı, Bakan Nureddin Nebati'nin İzmir iş dünyası buluşmasında çok önemli mesajlar verdiğini belirterek, "Ben buluşmanın sonunda, Bakanımızın konuşması bittikten sonra katılımcılarla yapmış olduğum görüşmelerin sonucunda hepsinin kafasındaki önyargıların, akıllarındaki soru işaretlerinin yıkıldığını, gerçekten İzmir'e daha fazla gelinip anlatılması gerektiğini gördüm. İzmir ticaretinin ülkeye nasıl yön verdiğinin iş insanlarımız da farkında. Bunun en önemli bacaklarından biri de ekonomi. Bu sebeple gerçekten çok verimli bir sunum ve bilgilendirme toplantısı oldu. Bakan Beyin çok samimi olarak İzmir'in ihtiyaçlarını karşılamak için vermiş olduğu çok önemli mesajlar vardı" açıklamasında bulundu. 

"HERHANGİ BİR ALTERNATİF TANINMAZ"

İzmir Valiliği tarafından parseli bulunarak satın alınan ve aslına uygun inşa ettirilen İktisat Kongresi binasına dikkat çeken Çankırı, "İzmir İktisat Kongresi ile ilgili çok önemli bir nokta yüzyıl önce Atatürk'ün yapmış olduğu kongre binasının tekrardan inşa edilmesi. Buna bir alternatif çıkartılamaz. Alternatif çıkarmaya çalışan herhangi bir belediye, STK'nın tanınmayacağından ben eminim. Bunun manevi olarak İzmir adına çok önemli bir zamanlaması var. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında İzmir'de kaybolmuş bir değeri ortaya çıkarttığı için Sayın Valimize ve bunu destekleyen STK'larımıza ve en önemlisi İzmir halkına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.