Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, İl Başkan Yardımcıları Dilaver Kişili, Sefa Şahin, Deniz Doğan ve İl Gençlik Kolları Başkanı Recep Tayyip Taslak'la birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 45 ayını değerlendirdi.

"BAL YAPMAYAN ARI GİBİLER"
AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, toplantıda yaptığı 45 gün değerlendirmesinde, "2022'yi geride bıraktık, 2023'ten 17 gün aldık. Bekledik, bu şehrin yerel yöneticileri 2022'yi değerlendirip, bu yılın hedeflerini ortaya koysunlar diye ama bu konuda açıklama yapan karşımıza çıkmadı. Bu kayıp 45 aya bakınca, lay lay lom, aşk, çiçek, böcek görüyoruz. Cemreler düşecek dediler, vaatlerini sıraladılar, cemreler düşmedi, İzmir yerel hizmette küme düştü. Bunu hep birlikte yaşadık. Plan, program yok, kervan yolda düzülür anlayışıyla yola çıkmışlar. Bal yapmayan arı gibi çok ama boş konuşuyorlar. İcraat yok" dedi.

"ÜRETMİYOR, İSTEMİYORLAR"

Sürekli şu açıklamayı yaptı:

45 ay değil 45 yıl geçse CHP'nin zafiyetleri değişmeyecek. Üretmiyorlar, istemiyorlar, engelleniyoruz diyorlar. Temel felsefeleri bu. Bu dönemde biz İzmir'in yerel sorunlarını yerinde muhalefet yaparak, İzmir kamuoyunda dile getirdik.

"ARKA SIRADAKİLERİ KOKUYLA BAŞ BAŞA BIRAKTILAR"

Temiz körfez vadettiniz, koku daha hat safhaya çıktı. İzmir'i sardı koku. Arka sıradakiler için vaatleri vardı, arka sıradakiler İzmir'in kötü kokusuyla baş başa kaldılar. Bu kokunun ve körfez kirliliğinin 3 sebebi var. İzmir'deki 99 dere körfeze akıyor, bunlar Büyükşehir'in yetkisinde. Bu derelerde zemini betonla kapladılar, bu sorunu çözmedi, artırdı. Diğeri, İzmir'de yağmur suyuyla kanalizasyon sistemi aynı hatta, ayrıştırılması gerekiyor. 5 bin kilometrelik yağmur suyu hattı lazım, çoğu Aziz Bey döneminde yapılmış 750 kilometre yağmur suyu hattı var. Çiğli tesisinde 4. fazın yapılması lazım, 10 yıldır yapamadılar. 4 ihale iptal edildi, 5. ihaleye çıktılar. Kurutma ünitesi çalışmıyor arıtma tesisinin, diğer 3 fazzı da çalışmıyor. Yüzde 30 kapasite ile çalışıyor, yüzde 70'i Çiğli arıtma tesisi önünde deşarj ediliyor. Kokunun temel kaynağı burası. Siz mevcut 3 fazı tam kapasite çalıştıracaksınız, 4. fazı süratle yapacak, kurutmayı faaliyete geçireceksiniz. Yüzde 30 arıtılan atıklar da körfeze depolandı, şimdi de bunu Manisa'ya taşımaya başladılar. Bu saydıklarımız çözülmeden körfezin temizlenmesi, kokunun gitmesi mümkün değil.

"KOKU VE KÖRFEZ KİRLİLİĞİ NE OLACAK?"
Biz bunları açıkladık, onlar Gediz'e gittiler ve körfezi Gediz kirletiyor dediler, Gediz dış körfeze akıyor. Şimdi dış körfeze aktığını da kabul ettiler. Bunlar bu işi yapamazlar, yazın sıcakta bu kokunun ve körfezin hali nice olacak hep birlikte göreceğiz.

"HARMANDALI'NDA 4-5 METRE ÇÖP DAĞLARI OLUŞTU"

Harmandalı pimi çekilmiş bomba gibi, aklımıza Ümraniye geliyor. İzmir'i Allah korusun. Büyük tehlike var. Bunlardan ses yok. Kendi bilimsel raporları da iddalarımızı doğruluyor ama sessiz kalıyor. İzmir'in çöpünü vahşi depolama ile orada biriktirmeye devam ediyorlar. Harmandalı'nda 4-5 metreyi bulan çöp dağları oluştu. Burada ekolojik denge bozuldu. Çöplerden sızan sular içme sularına karşıyor. İstinaf duvarı örüp, fore kazık çaktılar. Bu durumu daha kötü hale getirdi. Biz önlerine reçeteyi koyduk, dinlemediler. Kendi Çiğli belediye Başkanları çalıştay yaptı, ben kendisine çağrıda bulundum, kendisini de duyarlı bir belediye başkanı ve çağrıma karşılık verdi.

"TRAFİK HER GEÇEN GÜN DAHA KÖTÜ OLUYOR"

Ben il binasından buraya 45 dakikada geldim, trafik her gün daha kötü hale geliyor. 3 tane battı çıktıdan bahsetti Soyer, Basmane, Alsancak Garı ve Karşıyaka'da yapacaktı ama yapmadı ve "Çok pahalı" dedi. Madem yapamayacaktın neden vadettin? O vaatle oy aldın. Şimdi seçmene bunun hesabını vereceksin. Neden yapamayacağın şeyi vadettin Sayın Başkan? Deniz ulaşımında kapasite artıracağız dediler, orada da bir şey yok. Raylı sistemler önemlidir, biz dünyada görülmemiş işbirliği yaparak İZBAN ile yerel idarenin önünü açtık. İZBAN olmasa sokağa çıkamayız. Metro spekülasyonu yapıyorlar, 136 km'lik raylı sistem hükümet öncülüğünde realize edilmiştir. Narlıdere Metrosu'nda 5 yıl oldu. 1 milyarlık kaynağa ihtiyaç, bu borçla bu vizyonla nasıl yapacaksın? Buca Metrosu, temel atma töreni yaptılar sanırsınız dev açılış. Bir türlü temeli de atamadılar, her şey yanlıştı. 529 milyon lira fazla fiyat veren firmaya iş verildi, mahkemeler oldu, iptal edildi ve aynı firmayla devam ettiler. İzmirliler 529 milyonun hesabını soruyor, temel atmaya harcanan meblağlarını İzmirliler soruyor.

"İZBETON BATIK"

Yollar kan ağlıyor, ilçe belediye başkanları da kan ağlıyor. Geçenlerde Soyer ilçe belediye başkanlarına 3 ayda çözeceğim dedi. İZBETON bunu yapamaz, batık, bu yıl ikinci kez sermaye artırımına gitti. Yılda 2 milyon ton asfalt hedefleri vardı, körfezde yüzmek gibi. Bu da boş çıktı. 2018'de 2 milyon 101 bin asfalt dökülmüştü, rakamlar gün geçtikçe aşağı düştü.

"SOYER 45 AYDA 0 KONUT YAPTI"

Kentsel dönüşümde sınıfta kaldılar. Yapı stoğunda sıkıntı var. Uzundere'de 10 yıldır yetki almalarına rağmen 1 arpa boyu yol alamadılar, 33 bin konutun dönüştürülmesi gerekiyor, 500-600 konut yapabildiler, 10 yılda. Kılıçdaroğlu İzmir'e geldi, vatandaşlar isyan etti. Kılıçdaroğlu da hükümet yapsın dedi, biz Soyer ile görüştük, verin dedik. Vermedi. Topu taca nasıl atarız metoduna geçtiler, kooperatif modeline geçiyoruz dediler. Ne zaman yapacaksın daha orada saha çalışmaları bitmemiş, siz temel attırmışsınız. Bu modelde hukuki sorunlar da var. Yarın mahkemelere gittiklerinde hükümet bize baskı kuruyor, yargı bize bunu yaptı diyecekler. Doğruyu yapın, yargısal sorunlarla karşı karşıya kalmayın. Biz dönüşüm istiyoruz ve yardıma hazırız. 250 milyon reklam tanıtım bütçesi var, kentsel dönüşüme 68 milyon ayırıyor ve bu sadece personel gideri. Soyer döneminde 45 ayda sıfır konut yapıldı. Biz 1 yılda proje alanı ve rezerv alan konutlarını yaptık, 20 bin konut yaptık, bunun yanı sıra 2 stat taptık.  Cuma günü Murat Kurum gelecek ve proje alanındaki vatandaşlarımızı ziyaret edecek.

"HALK KONUT İZDEDA'NIN PROJESİ"

Halk Konut, İZDEDA'nın projesidir, biz destekliyoruz. İZBETON vasıtasıyla çalışmaya başladılar, İZBETON'un orada maddi desteği yok. Onlar Emlak Konut'u da talep ettiler. Bakanımız Murat Kurum ile konuşacağız. Biz 5 bin konut yaptık, onlar 270 konutun temelini daha yeni attılar. Onlar konuşur AK Parti yapar.

"SÜT KUZUSUNU İĞDİŞ ETTİLER"

"Başka tarım mümkün" dediler, Tire Süt Kooperatifi ve süt kuzusu projesi vardı. Kooperatifi devre dışı bıraktılar, süt kuzusu projesini iğdiş ettiler. Başka tarım diyerek başka işler yaptılar, Köy Koop'la iş yaptılar. Köy Koop'un kasasındaki parayı sizlerin takdirine bırakıyorum!

"OPERA BİNASI ÖYLECE DURUYOR"

Opera binasında belediyenin sebep olduğu zarar 102 milyon. 1 firmaya iş verebilmek için Avustralyalı bir firmayla ortaklık yaptırdılar, ihale şartını tamamlayan firma işi bıraktı. 102 milyon fazlaya başka firmaya bıraktı. Soyer sonra çıkıp, "Müteahhit firmayla başımız dertte" dedi. O bina orada öylece duruyor.

"İZBEDEL NEDİR, SOYER İYİ BİLİR"

Soyer Halkapınar - Otogar metrosuna konulan izbedelin ne olduğunu iyi biliyor. Kendileri de bunu yapıyor. 13 milyon liralık hızlı tren payı ayrıldı, bunu perdelemek için yapıyor. Algı operasyonu.

"KARŞIYAKA STADI'NDA TOPU TACA ATTILAR"

Karşıyaka Stadı... Üretmezler, istemezler, engelleniyoruz derler, onlar engeller. Engellemenin dikalasını onlar yapar. Yaptırmadılar, daha sonra yapalım dediler. Sonra yok proje yok dediler, müellif değişsin dediler, topu taca attılar. Bu stadı yapamazlar, paraları yok. Biz her türlü yapıcı katkıya hazırız.

"ENGELLEMENİN DİKALASINI YAPIYORLAR"

Dünya Bankası Kredi konusunda Haziran'da öyle, Ağustos'ta böyle dedi, takdiri size bırakıyorum. Belediyelerin taleplerinde hassasız, destek olmaya devam ediyoruz. İzmir menfaatine ne istedilerse yaptık. Buca Metrosu, Çiğli tramvayı, Konak Tüneli, Özkanlar pazaryeri istediler, hemen çözüldü. Çiğli tramvayına vagon alacaklar, para yok hemen onay verildi. Neyiniz engelleniyor? Siz engelliyorsunuz asıl bizim ilçe belediyelerimizi, AK Partili ve MHP'li ilçe belediye başkanlarımızı engellemeye çalışıyorsunuz ama onlar size inat çalışıyor. İZBETON'un yapması gereken yolu, taşı Saliha Özçınar, Sadık Doğruer yapıyor. Serkan Acar'ı tebrik ediyorum, 102 günde battı çıktı yaptı.

"BUCA'YI BIRAK URLA'YA BAK"

Buca'yı bırak Urla'ya bak, mesnetsiz ithamlarla algı yaratıyorsun. Buca Cezaevini kaldırdık, güzel bir plan yaptık, orada AVM vardı, senin ilçe belediyenle AVM planını kaldırdık. Urla'ya bakın, Urla merkezinde tarihi sit alanına hançer saplanıyor, milyonlarca liralık rant var. 

"BASMANE ÇUKURU'NDA PEK SESİ ÇIKMIYOR"

Basmane Çukuru için Soyer ile görüşüyorduk ama şimdi pek gündeme getirmiyor. Sanırım seçim var, orası çözülürse puan söz konusu diye. Beklemede, biz üstümüze düşen yaparız.

"İZMİR'İN ÇÖPÜNÜ BERGAMA'YA GÖTÜRMEK İSTİYOR"

Çöp dökecek yer bulamadılar, Bergama'ya tesis dediler. Bizim belediye başkanımız derhal dedi ve katı atık bertaraf tesisi oraya yapıldı. Bunlar şimdi İzmir'in çöpünü oraya götürmek istiyorlar. Belediye Başkanımız o kadar da değil dedi, Bergamalıların yüzde 100'ü, Millet İttifakı bileşenleri de hayır diyor.

"ŞİMDİ DE 'BAŞKA İKTİSAT KONGRESİ MÜMKÜN' DİYOR"

Şimdi de başkan bir iktisat kongresi diyor. Nedir bu ötekileştirme, ikilik dedi ünlü youtuberlar, yapıyor. Biz CHP'nin yıkıp otopark yapacağı yerde, aslına uygun yeni binasında iktisat kongresini yapacağız. Her yerde ötekileştirip, engelliyorlar.

"SU FATURASI ELEKTRİK FATURASINI GEÇTİ"

Su faturaları bazı yerlerde elektrik faturalarını geçiyor. Şimdi de yüzde 7 indirim yapacakmış. Önce artırıyor, sonra indirim yapacağım diyor.

HIZAL: "SOYER 144 GÜNÜ YURTDIŞINDA GEÇİRDİ"

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, programın açılış konuşmasını yaparak, "Tunç Soyer, Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde de sıklıkla yurtdışı seyahatleri yapan bir belediye başkanıydı. Büyükşehir'de 29 kez yurtdışına çıkarak, 144 gününü yurtdışında geçirdi. 2 yıl pandemi nedeniyle de yurtdışı çıkışı kısıtlaması vardı. Soyer, İzmir'in Karabağlar, Konak, Bayraklı, Ödemiş, Tire ve Beydağ ilçelerimizden daha fazla Avrupa sokaklarında dolaşmıştır. Biz bu eleştirilerimizi yaparken, 'Seferihisar Belediye Başkanlığı dönemindeki alışkanlıklarınızı tekrarlamayın' dedik. Bu seyahatler İzmir'e ve İzmirlilere ne kazandırdı, sorularımıza hep soyut verilerle karşılık verdi" dedi.

"50 MİLYON KAYNAK KULLANILDI"

Büyükşehir Belediyesi'nin finansal yapısına yönelik açıklamada bulunan Hızal, "Belgeler ve rakamlar asla yalan söylemez. İzmir borç tsunamisi altında, dev dalgalarla boğuşuyor. Soyer döneminde 2019 yılında 5 milyar 995, 2020 yılında 7 milyar 950, 2021 yılında 9 milyar, 2022 yılında 12 milyar 500 milyon kaynak kullanılmış. 2023 için ise 25 milyar 900 milyon bütçeden bahsediyoruz. Bu rakamlara ek olarak iştiraklerin bütçelerini de dahil ettiğinizde kullanılan kaynak 50 milyar Türk Lirası" ifadelerini kullandı.

"SOYER 810 GAYRİMENKUL SATTI, BORÇ 14 MİLYAR"

Hızal açıklamasını şöyle sürdürdü:

Büyükşehir'i Soyer devraldığında 2.5 milyar borç stoğu var iken bugün 5 katı artarak 14 milyar borç stoğu var. 2023 yılında öngörülen borç miktarı bu tutarın içinde yok. Hizmet yok, yatırım yok, sorunlar çığa dönüşmüş halde. Tablo böyle iken Soyer ne yaptı? Soyer, Seferihisar Belediye Başkanlığındaki alışkanlıklarını devam ettirdi. Bu borçları kapatmak için yeni borçlanma ve gayrimenkul satışı yapıyor. Aziz Bey döneminde elbette eleştiriler yaptık ama bir konuda hakkını verelim ki finansal açıdan sağlam yapı bıraktı ve gayrimenkulleri satmadı. Bugün mirasyedi anlayışıyla Aziz Bey döneminde elde edilen gayrimenkuller satışa çıkarıldı. 810 gayrimenkul satıldı. Yıllar önce İzmirli öğrencilerin İstanbul'da eğitim görmesi için alınan arsa bile satılmak istenildi ama bizim itirazlarımızla satış durduruldu.

"LİYAKATSİZ ATAMALAR YAPIYORLAR"

Yönetim işini ehli olmayan kişilere veriyorlar. Liyakat ve şeffaflık söylemleri önemli bir husus. Kılıçdaroğlu'nun dilinden düşürmediği liyakat meselelerinde belediyelerine 7 kural koydu, biri liyakatti. Büyükşehir'in liyakat kadrosunda, tarımsal daire başkanı Soyer ailesinin filecisi tabir edilen bir sosyolog. İşte size liyakat. Bazı şirketlerin yönetim kurulu üyeliklerine bakın, Grand Plaza bunlarda biri, yönetim kurulu üyesi olarak Türkiye'de dahi yaşamayan, KHK ile atılmış, terörle iltisaklı bir kişi atandı. Bunlar Sayıştay raporlarına konu oldu. İZBETON'un başındaki kişi inşaatın i'sinden, asfaltın a'sından, hukukun h'sinden anlamıyor, şirket zarar içinde.

"BELEDİYE ŞİRKETLERİ KARA DELİK"

Bir belediyenin şeffaf olabilmesi için ihalelerin şeffaf yapılıyor olması gerekir. Soyer döneminde Büyükşehir'in ihalelerinin yaklaşık 1.8 milyarlık bölümü pazarlık usulü. 1 ya da 2 firma ihaleye davet ediliyor, ve bunlar kendilerine yakın şirketlere, yüzde 1-2 oranında kırımlarla veriliyor. Bu ihalelerle Büyükşehir'in kendi şirketlerine verilen ihalelerde şirketler kara delik. Biz AK Parti grubu olarak birçok platformda Soyer'i Seferihisar'daki yanlışlarını Büyükşehir'de yapmaması için eleştirdik. Bu yaraların Büyükşehir'de kapatılması çok güç olur. Bugün ise bizim eleştirilerimizin büyük bölümüne kulak tıkadı.