GÜNDEME BAKIŞ - İzmir'in gündemi olan işten çıkarma ve toplu iş sözleşmesi hakkında tartışmalar sürüyor.

Başkan Tugay’dan detaylı sendika açıklaması... SDS'de yasal sınırın üzerine çıkamayız! Başkan Tugay’dan detaylı sendika açıklaması... SDS'de yasal sınırın üzerine çıkamayız!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın "Konu bütçe ile alakalı değil. Biz sosyal denge tazminatı (SDS) yasal sınırın üzerinde verirsek sayıştay hakkımızda suç duyurusunda bulunacak ve bize faizle birlikte geri ödeteceğini söyleyen bir rapor ile karşı karşıyayım. Ben insanların demokratik tepkisine saygı gösteriyorum. Ben İzmir halkı adına bu görevi yerine getiriyorum. Burası benim kendi şirketim değil" sözlerine AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı'dan yanıt geldi.

Büyükşehir'in geçmiş dönem toplu iş sözleşmelerinde SDS ek ödemelerini tavan rakam üzerinden ödendiğini bugün ise Büyükşehir Belediyesi'nin yan çizdiğini dile getiren Saygılı, "Düne kadar yasal mevzuatı hiçe sayarak ilgili sendikayla masada anlaşıp SDS ödemelerini yapan Büyükşehir Belediyesi ne oldu da bugün bu kararından çark etti?" ifadelerini kullandı.

Saygılı'nın açıklamalarının tamamı şu şekilde;

CHP’li belediyelerde işçilere reva görülen zulüm, kıyım ve haksızlıklardan sonra sıra memurlara geldi.

Geçmiş dönem toplu iş sözleşmelerinde SDS olarak tabir edilen ek ödemeleri, belirlenen tavan rakamın üzerinde ödeyen Büyükşehir Belediyesi bugün yan çiziyor.

Düne kadar yasal mevzuatı hiçe sayarak ilgili sendikayla masada anlaşıp SDS ödemelerini yapan Büyükşehir Belediyesi ne oldu da bugün bu kararından çark etti?

Kendi memuruna ödeme yapamayan, geçen sene ilgili mevzuatı aşarak verdiği ödemeleri bu sene vermemek için AK Parti’yi hedef alan siyasi manevra beyhudedir. Politik etikle bağdaşmamaktadır.

Geçen dönem Büyükşehir ve CHP’li ilçe belediyelerinde SDS’leri belirlenen tavan üzerinde öderken AK Parti’nin adını anmayıp toplu sözleşmeleri imzaladınız.

Bugün ne oldu da AK Parti’yi dilinize doladınız? Geçtiğimiz yıl ve yıllarda hangi dayanak ve finansal planla ödemeler yapıldıysa bu sene de memurumuzu mağdur etmeden bu sorunu bir an evvel çözün.

İzmir sorun değil çözüm, gerilim değil huzur istiyor.