Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, gündemi değerlendirerek CHP kanadından gelen "Ekonomi" çıkışlarına yanıt verdi. Dünyada yaşanan soğuk ve sıcak savaşlara, pandemiye dikkat çeken Kırkpınar, hükümet olarak vatandaşın yanında olduklarını, emekliler, engelliler, dul ve yetimler için çalışmalar yapıldığını, enflasyonun da giderek düşeceğini kaydetti. 

"TBMM AÇILDIĞINDA ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİ GÜNDEME GELECEK"

TBMM'nin, Türkiye Yüzyılı'na yakışacak gündem maddeleri ile toplanacağını anlatan Kırkpınar, "Çok önemli bir seçimden çıktık. Seçimlerin ikisini de AK Parti başarılı şekilde atlattı. Geçtiğimiz hafta da 21'inci yılını kutladık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde 21 yılda 17 seçim kazandık. Yine 28. döneme de çok heyecanlı şekilde başladık. Ülkemiz için, geleceğimize yönelik, sağlıktan tarıma, güvenlikten, istihdama, ulusal ve uluslararası çok ciddi projelerle başladık bu döneme de. Zaten yakında planlarımız açıklanacak. Biz Türkiye'nin özellikle yeni yüzyılı ile ilgili ciddi planlamalar yaptık. 21 yılda AK Parti hükümetlerinin yaptığı hizmet ve yatırımları bir yana koyduğumuzda, onların daha fevkinde hizmetlerle vatandaşlarımızın huzurunda olacağız. Parlamentoda yeni çalışma dönemimizde, yeni yüzyıla uygun yasa çalışmalarımız var. Çok yoğun çalışmalarımızın olacağı sürece birlikte gireceğiz. 1 Ekim'de meclis açıldığında görüşeceğimiz ilk yasalardan biri de Anayasa teklifi değişikliği olacak. Ben heyecanlıyım" dedi.

"YENİ KABİNE HEYECAN YARATTI"

Yeni kabinenin sadece Cumhur İttifakı ve vatandaşta değil, muhalefette bile heyecan yarattığını aktaran kırkpınar, "Yeni kabine gerçekten büyük heyecan yarattı hem iktidar cenahında hem de muhalefette. Muhalefet böyle bir değişim ve böyle bir kadroyu beklemiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız bizim yeni yüzyılımıza yakışır bir kabine açıkladı. Gerçekten vatandaşımızın gözünde de yeni kabinenin heyecanını görüyoruz. Yeni kabine ile birlikte TBMM'de güzel işler yapacağız, her gün daha iyiye gidecek" ifadelerini kullandı. 

"TÜRKİYE BİRİKMİŞTEN KULLANDI"

Muhalefetten gelen "Ekonomi" eleştirilerini yanıtlayan Kırkpınar, "Türkiye çok büyük badirelerden geçti. Bunları mazeret olarak tekrarlamıyoruz. İklim krizi, gıda arzı azalması, Amerika ile Çin ticaret savaşı, pandemi ile dünya ticareti travma yaşadı. Bu sürede de Rusya - Ukrayna savaşı patlak verdi. Dünyada ciddi anlamda enflasyonist bir ortam oluştu, bu durum tüm dünya ülkelerinde oldu. Bizim ithalata dayalı ihracatımız olduğu için, rezerv paramız olmadığı için, enerjiyi dışarıdan aldığımız bu durumu daha ağır yaşadık. Tam bunlarla mücadele ederken, 10 şehrimizi kapsayan ama bütün ülkeyi etkileyen, 105 milyon dolar faturası olan bir deprem yaşadık. Pandemide zaten vergi alamamıştık, insanlar çalışmamıştı, yeni hastaneler yaptık ve pandemide dünyada en başarılı ülkelerden biri oldu Türkiye. Bu süreçte Türkiye ekonomisi birikmişten kullandı" açıklamasında bulundu.  

"EMEKLİLERİN MAAŞLARINDA İYİLEŞTİRME YAPACAĞIZ"

Emekli, dul, yetim ve engelli maaşlarında iyileştirmeye gidileceğini belirten Kırkpınar, "EYT sözümüz vardı, onun da ciddi yükü oldu. Emekli ve memur maaşlarının ciddi yükü oldu bütçeye. Taşeronların kadroya geçirilmesi, maaş artışları, çalışma hayatıyla ilgili yenilikler bütçe üzerinde baskı oluşturdu. Ekonomik olarak bunun Türkiye'ye yansıması enflasyon oldu. Bu ortamda 7 bin 500 liranın yetmediğini, enflasyon baskısıyla alım gücünün düştüğünü gördük. Burada en büyük etkilenen kesimin emekliler olduğunu gördük. Bunun farkındayız. Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade etti, bu düzeltmeyi yılbaşına kadar yapacağız. Burada tabi biraz sabır temenni ediyoruz. Bu hassas bir mesele. Bizim ülke olarak dünyadan bağımsız olmadan yaşadığımız bir noktada, bundan sonra yeni kabinemizle emeklilerimizin maaşlarında iyileştirme yapacağız" diye konuştu. 

"ENFLASYON DÜŞÜŞE GEÇECEK"

Enflasyonun düşüşe geçeceğini dile getiren Kırkpınar, "Enflasyonda en tepeyi gördük, her geçen gün daha iyiye gideceğiz. Memurlara yapılan iyileştirmeyi 16 milyon civarında emeklimize de yapacağız. Türkiye pandemi, deprem, Rusya Ukrayna savaşını yaşadı, EYT sorununu çözdü, taşeronu kadroya geçirdi. Bunlar unutulmamalı, bundan sonra her geçen gün daha iyi olacak. Emeklilerin durumunu da iyileştireceğiz" dedi. 

"FAHİŞ KİRA FİYATLARIYLA MÜCADELE İÇİN KONUT ARZINI ARTIRACAĞIZ"

Barınma krizinin konut arzının artmasıyla kesin çözüme kavuşacağını anlatan Kırkpınar, "TOKİ faaliyetleri ciddi anlamda bir sekteye uğratılmadı. TOKİ projeleri devam ediyor, ülke genelinde. Fiyat artışlarından dolayı işlerde yavaşlama olmuş olabilir ama bu durum düzeltildi. Kira fiyatları konut arzıyla ilgili, konut arzının artırılması gerekiyor, fiyat artışının önüne geçmek için. Çok büyük deprem oldu, yüzlerce konut yıkıldı. O insanların konut ihtiyacı, Türkiye'nin farklı illerinden karşılanmaya çalışılıyor. Depremzedelere o bölgede konut yapıyor olsak da bugün Türkiye'nin birçok yerinde o insanlarımızın konut ihtiyacı kirayla karşılanıyor. Konut arz ve talebindeki geçici bir daralmadan kaynaklı sıkıntı yaşanıyor. Konut arzının hemen 1 günde çözülmesi mümkün değil. Burada biz hem özel müteşebbisler hem de devlet eliyle konut arzını artıracağız, bu meselenin böyle çözüleceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı. 

"KENTSEL DÖNÜŞÜMDE MUHALEFETİN DİRENCİYLE KARŞILAŞTIK"

Barınma krizinin çözümünde yerel yönetimlere de iş düştüğünü kaydeden Kırkpınar, yapılacak olan TOKİ projelerinin CHP'li belediyeler tarafından engellenmeye çalışıldığını dile getirdi. Kırkpınar, "Sayın Adalet bakanlığımız, hükümetimiz fahiş kira artışlarıyla ilgili denetimlerini sıklaştırdı. Bu konuyu tamamen çözebilmenin yöntemi konut arzını artırmak. Burada belediyelere de çok iş düşüyor ve biz CHP'li belediyelerden bugüne dek hep ciddi bir muhalefet gördük kentsel dönüşümle ilgili. Hep bizim karşımızda oldular, rant dediler. Depremden sonra bir kısmı, kısmen de olsa bu görüşlerini düzeltmeye gitti ama maalesef 10 binlerce canımızı biz depremlerde kaybettik. İzmir'e baktığımızda yapı stokunun yüzde 70'i sıkıntılı. İzmir'i de 25 yıldan beri CHP'li belediyeler yönetiyor. Bizim defalarca kentsel dönüşüm önerisini gündeme getirmemize rağmen muhalefetin direnciyle karşılaştık" diye konuştu. 

ASLANOĞLU'NA "RANT" YANITI: "SLOGAN ÜRETİYOR"

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun, "AK Parti'nin her projesinin altından AVM, rant çıkıyor" eleştirisinin hatırlatılması üzerine Kırkpınar, "Konutlarla, altyapıyla ilgili, yollarla, hastanelerle ilgili her yatırımda muhalefet var. İl Başkanının bu muhalefetine spesifik cevap vermek doğru değil çünkü CHP yapılan tüm hizmetlere karşı. Türkiye'de 2 tip parti var, bir particilik yapan, bir de siyaset yapan partiler var. Particilik yapan partiler slogan partileri. Bunlar sadece slogan üretirler; 'tek adam, saray, beşli çete, geliyor gelmekte olan' gibi sloganlar üretirler ve bu sloganların altı boştur. Siyaset yapan partiler ise hizmet üretirler, yol, hastane, konut, altyapı, iha, siha, TEKONOFEST yaparlar, bilim ve akılla hareket ederek Türkiye'nin önünü açarlar. Ülkeyi A'dan Z'ye geliştirirler. CHP ise slogan partisidir ve sadece slogan üretir. Sayın İl Başkanı da slogan üretiyor. Halbuki bizim talebimiz İnciraltı, Karabağlar'da kentsel dönüşümün olduğu bütün yerlerde, bunların hiçbir yerinde AVM ya da rant yoktur" açıklamasında bulundu. 

"ELEŞTİRİLERİ BİLİMDEN UZAK"

TOKİ konutlarının dar gelirli aileler için üretildiğinin altını çizen Kırkpınar, "Hep ailelere baktığımızda bu konutları talep edenlere baktığımızda dar gelirli vatandaşlarımız. Buna da karşı çıktıklarını, dava açtıklarını gördük. Konak Tüneline de, çevreyoluna da dava açtılar, şehir hastanesine de. Bunların amacı slogan üretmek, başka da bir şey yaptıkları yok. Çünkü bundan nemalanıyorlar, bundan siyasi bir rant devşiriyorlar. CHP'nin bütün eleştirileri akıldan, bilimden uzak, sloganik. AK parti hükümetleri ise hep siyaset yaptı, siyaseti de bilimle yaptı. Önümüzde yerel seçimler var, biz vatandaştan gelen taleplere başgöz üstüne diyoruz" dedi. 

"FİYAT ABARTANLARLA MÜCADELE EDECEĞİZ"

Kırkpınar, "Akaryakıt fiyatlarında düşüş gerçekleşir mi" sorusuna ise, "Şu an 80'in üzerinde varil fiyatı. Biz şu an petrol ve doğalgazı, yani enerjiyi dışarıdan alıyoruz. Petrol fiyatları düşerse dünya genelinde, varil fiyatı düşerse biz de onu otomatikman yansıtıyoruz. Dışarıda düştüğü zaman içeride de düşüyor. Önemli olan enerji fiyatlarının düşmesiyle, bunun mal ve hizmetlerin fiyatında da düşüş getirmesi. Ürünlerin de fiyatını düşürmesi, maalesef bunu göremiyoruz. Fiyatların yapışkanlık özelliğini abartanlara karşı da önümüzdeki günlerde ciddi mücadele vereceğiz" yanıtını verdi. 

"YEREL SEÇİMLERDE İZMİR'DE GÜZEL ŞEYLER OLACAK"

Biz 21 yıldan beri AK Parti belediyeciliğiyle Türkiye'de marka olmuş bir partiyiz. Dolayısıyla, bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmaları daha bilimseli, daha halka yakın, halkın taleplerine uygun şekilde yürütüyoruz. Çalışmalarımız anketlerle, belediyelerimizin yaptıklarıyla birlikte, genel merkezimiz 7 Ekim'de yapacağımız büyük kongrede seçilecek olan MYK ve MKYK üyelerimizin belirleyeceği modelle ortaya çıkacak. Biz stratejilerimizi başka partilere göre oluşturmuyoruz. Biz işimize bakıyoruz, kendi seçim stratejimizi kendimiz belirliyoruz. İnanıyorum ki İzmir'de çok güzel şeyler olacak seçimde" yanıtını verdi.