Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, yaptığı saha çalışmalarında en çok şikayetin yollar, kanalizasyon ve kentsel dönüşüm alanında olduğunu açıkladı. 2024 seçimlerinde İzmirlileri, Cumhur İttifakı belediyecilik anlayışına oy vermeye davet eden Kırkpınar, "Sahada en çok şikayet altyapı, kanalizasyon, kentsel dönüşüm, içme suyuna ilişkin geliyor. Ekonomiyle ilgili de geliyor. Emeklilerimiz 7 bin 500 TL'nin kendilerine yetmediğini söylüyorlar. Fiyatların yüksekliğinden bahsediyorlar. Biz de gerekçelerini açıklıyoruz, çözümlerimizi anlatıyoruz. Dünya bir enflasyon pandemisi yaşıyor, bu her ülkenin bağışıklık sistemine göre reaksiyon veriyor. Ancak İzmir'de en çok şikâyet edilen nokta yollar" dedi. 

AK Partili Kırkpınar TBMM çalışmalarını anlattı... Enflasyon düşecek emekli maaşları iyileştirilecek AK Partili Kırkpınar TBMM çalışmalarını anlattı... Enflasyon düşecek emekli maaşları iyileştirilecek

"NE YAPTIN DA KOKU ORTADAN KALKTI?"

İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Tunç Soyer'in "Koku yüzde 90 oranında azaldı" yazan pankartlarını hatırlatan Kırkpınar, "İzmirlilerin aklıyla alay edildiğini üzülerek görüyorum. Kokuyu ne yapıp ortadan kaldırdınız. Soyer 5 ay önce, 'İzmir'in 60 yılda birikmiş koku probleminin 3-5 yılda çözüleceğini mi sanıyorsunuz' demedi mi? 'İzmir'in koku sorununu halletmek onlarca yılımızı alacak' diye demeçleri oldu. Daha sonra da kendileri, 'Biz bir araştırma yaptık, inceledik, körfezin temizlenmesinin yıllar alacağını gördük' demişti. İzmirliler de 'körfezde yüzeceğim' sözünün uydurma, yalan olduğunu görmüştü. Şimdi afişlerde yüzde 90 oranında koku sorununun çözüldüğünü söylüyor. O zaman mı yalan söylüyordu, yoksa şimdi mi yalan söylüyor" diye sordu. 

"YAĞMUR YAĞMASIN DİYE DUAYA ÇIKIYORDUR"

Kokunun yoğun hissedilmemesinin nedeninin yağışların henüz başlamamış olması olduğunu anlatan Kırkpınar, "Yağmur yağmıyor şu anda ve arıtma tesislerine kapasitesinin üstünde su gitmiyor. Yağmur hatları yapılmadı ki... 5 bin kilometre hat yapılması gerekiyor, 25 yılda bunlar 800 kilometre yapmış. Körfez temizlenmedi ki... Şu anda yağmur yağmıyor, kanalizasyon taşmıyor, yarın yağmur yağdığında koku tekrar gün yüzüne çıkacak. Soyer o zaman pankartlara ne yazacak. Bunlar seçimlere kadar yağmur yağmasın diye yağmur duasına çıkıyordur" çıkışında bulundu. 

"EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİ TRAFİK"

İzmir'in kronikleşmiş sorunlarının başında trafik sıkışıklığı ve yolların yetersizliği olduğunu vurgulayan Kırkpınar, "İzmir'in en önemli sorunlarından birisi de trafik sorunu. Maalesef, İBB taş üstüne taş koymadı. İzmir'in çevreyolunu, Konak Tünelini, İZBAN'ı, Sabuncubeli tünelini biz yaptık. Biz yerel yönetimden ikinci çevreyolu için de hamle bekliyoruz. Onlardan gayret bekliyoruz ama maalesef yok. Bunlar slogan partisi. Slogandan başka şey üretemez bunlar. Şehir Hastanesi arkasında TOKİ konutlarını yaptık. İzmir merkezi hükümetten kişi başına düşen payda Ankara'nın önünde. İlk ikide... Hani diyorlar ya 'İzmir hakkını alacak' diye... İzmir kişi başına düşen gelirde ikinci sırada. Biz insanlarımıza faydalı olmak için yerel yönetimlerden gelen taleplerin hepsini de yerine getirmeye çalışıyoruz" diye konuştu. 

"SOYER'İN 4,5 YILI İZMİR İÇİN KAYIP"

İBB Başkanı Tunç Soyer'in görevde geçirdiği 4,5 yılın, İzmir için kayıp olduğunu aktaran Kırkpınar, "Soyer'in 4,5 yılı kocaman bir sıfır. En temel belediyecilik hizmetleri açısından puanlandırıyorum, İzmir'i uçuracak projelerden bahsetmiyorum. Temizlik, çöp alanında sıfır. Altyapı, ulaşım, çevre düzeni, kentsel dönüşüm, imar çalışmaları, yollar sıfır. Bu sıfırların sayısı 100'ü aşar. 4,5 yıl İzmir'in ve İzmirlinin kaybı olmuştur. İnşallah İzmirli 2024'te AK belediyecilikle, Cumhur İttifakı ile tanışır, hizmeti ve belediyeciliği görmüş olur. Takdir tabi ki vatandaşımızın" açıklamasında bulundu. 

"HARMANDALI TESİSİNİ KAPATMAK İSTEMİYORLAR"

İzmir'de yaşanan çöp tesisi tartışmalarını da değerlendiren AK Partili Kırkpınar, "Harmandalı'nı kapatmayacak, milleti oyalıyor. Yıllardır Harmandalı'nın kapasitesinin dolduğunu söylüyoruz, onlar da kabul ediyor. Yamanlar ile ilgili süreç başladı, davalar sonuçlandı, çöp tesisi oraya kurulabilir denildi. Taşıdı mı Soyer taşımadı. Yamanlar'da su kaynağı var da, Menderes'te yok mu! Bu ne yaman çelişki! Siz madem Harmandalı'nı taşımak istiyorsunuz, o zaman neden özel bir firmayla burayı 2029 yılına kadar kapatmayacağınıza, o firmanın oradan elektrik üreteceğine ilişkin sözleşme imzaladınız. Kemal Kılıçdaroğlu'da açılışına koşa koşa geldi. Bunlar tamamen iftira ve slogan üzerine bir siyaset üretiyorlar. 'Yamanlar'a götürün' diye ben söylemiyorum, kendilerinin böyle bir talebi vardı, süreç tamamlandı, şimdi başka yer olsun. Çünkü amaç tesisi kapatmamak" dedi. 

"KONGRELERDEKİ KAVGALARI RANT İÇİN"

CHP'li belediye başkanlarından gelen "Engelleniyoruz" sitemlerine yanıt veren Kırkpınar, "CHP'nin 'Engelleniyoruz' söylemleri de slogan. Bütün siyasi argümanları, ikballeri tamamen slogan üzerine. İlçe kongrelerini gördük, neyi paylaşamıyorlar! Önümüzdeki süreçte belediye seçimleri olacak, kim belediye başkanı olacak, kim meclis üyesi olacak bunun kavgasını veriyorlar. Bunların hizmetle, akılla, bilimle, İzmirli ile alakası yok. Bunların ilgisi rant... Hangi ihaleyi nasıl alırız, kim yandaşına istihdam sağlar üzerine. İzmirli bunların beceriksizliğinden, başarısızlığından, kavgasında bıktı" diye konuştu. 

"YÜZDE 1 OYU OLMAYAN PARTİLERE 40 VEKİLLİK VERDİ"

"İYİ Parti'nin İBB Başkan Adayı Ümit Özlale'yi çıkartması, CHP ile ittifakta olmaması AK Parti'ye artı sağlar mı" sorusunu yanıtlayan Kırkpınar, "Biz başka partilerin ne yapacağına bakmıyoruz. Siyasette 2 kere 2; 4 etmez. İYİ Parti aday çıkartınca seçmenin yarısı oraya gidecek diye bir şey yok. Ben buna katılmıyorum. Biz en iyi adayla, en başarılı adayla, en güzel projelerle halkımızın karşısına çıkacağız. Diğer partilerin ne yapacağı bizi ilgilendirmiyor. Biz masayı gördük, bilmem kaçlı oldu o masa. Yüzde 1 oyu olmayan partilere 40 tane milletvekilliği verildi. Hiçbir şeyi olmayan genel başkan 1 bakanlık istedi, ona 3 bakanlık verildi. Sonra 2 kişi arasındaki protokol denildi. Ya siz devlet adamısınız. Partinizin, ortaklarınızın haberi olmadan, devletin bakanlığını başka partiye nasıl pazarlık usulü verebilirsiniz. Yarın HDP'ye ne vaatler verildiği de ortaya çıkacak. Masanın bir ortağı 'bu masa kumar masası' diyerek, masayı terk etti. Sonra beğenmediği masaya geri döndü. Birlikte aday belirlediler. Sonra kim az çalıştı, kim çok çalıştı diye birbirilerini suçladılar. Bunlara bakarsak, kendi çalışmalarımızı yürütemeyiz. Biz en iyi, en güvenilir adayla ve projelerle vatandaşın karşısına çıkacağız ve takdir vatandaşımızın diyeceğiz" ifadelerini kullandı. 

"KEMALPAŞA'YI ALACAĞIZ"

Kemalpaşa'yı 2024 seçimlerinde AK Parti'nin alacağını dile getiren Kırkpınar, "Kemalpaşa, 45 yıldan beri ikamet ettiğim ilçem. Kirazıyla meşhur olmuş güzel bir ilçemiz. Burada bizim çok büyük hizmetlerimiz oldu tüm AK partili belediye başkanlarımız döneminde. Bizden sonra gelen belediyeler, bu hizmetleri yapamadılar. Bizim yaptığımız hizmetlerin bakımını bile yapamıyorlar. Bunun takdirini de vatandaşımıza bırakıyorum. 2024'te inşallah Cumhur İttifakı belediyeciliği ile Kemalpaşa'yı 1 kere daha almış olacağız. Kemalpaşalı hemşehrilerimizin 7 ay daha sabretmesini temenni ediyorum" dedi. 

"VATANDAŞ CHP'Lİ BELEDİYELERDEN TİKSİNİYOR"

2024 yerel seçimlerine ilişkin iddiası sorulan Kırkpınar, "Matematik olarak sayı vermem doğru olmaz. Büyükşehir'i alacağımıza inanıyorum, ciddi anlamda ilçe alacağımız kanaatindeyim. Tüm ilçeleri dolaşıp vatandaşımızın memnuniyetini ve menuniyetsizliğini görüyoruz, vatandaşımızın CHP'li belediyelerden tiksindiğini görüyoruz. Vatandaşlarımız yol, asfalt, kentsel dönüşüm, sosyal donatı alanları, çevre temizliği istiyor. Zaten genel seçimlerde de sinyali gördük. AK parti olarak 8 milletvekilimiz var, MHP ile 9 milletvekilimiz var. CHP'nin ise 10 milletvekili var. Dolayısıyla arada çok fark yok. Yüzde 1-2 puan genel seçimlerde fazla almış olsaydık, bugün 12 milletvekili vardı AK Parti'nin. Ben yerel seçimlerde de bu ivmenin yükselerek devam edeceği kanaatindeyim" yanıtını verdi.