Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Karabağlar'da yapılması planlanan TOKİ konutlarına dönemin Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun dava açması nedeniyle Selvitopu ile AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya arasında "540 hektar" tartışmaları başlamıştı. Selvitopu, 540 hektarlık alanın tamamına üniversite yapılmasını istediğini dile getirirken, Kaya ise "Üniversiteyi o alana getiren biziz. Üniversiteye mevcut üniversitelerin yerleşkesinden çok daha fazla hektar ayırdık. Alanın bir kısmına da 750 dar gelirli, dezavantajlı vatandaşımız için TOKİ konut yapacak. Karabağlar'ın kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Selvitopu yüzünden vatandaşlarımız sıcak yuvalarına kavuşamadı, öğrencilerimiz prefabrik yapılarda eğitim görüyor" açıklamasında bulunmuştu. Yıllar süren tartışmalar sonuçsuz kalmış ve 31 Mahalli İdareler seçimleri için Selvitopu tekrar aday gösterilmemişti. 

AK Partili Kaya'dan yerel seçim değerlendirmesi! AK Partili Kaya'dan yerel seçim değerlendirmesi!

"KOLTUK MUHİTTİN BEY'E DE KALMADI"

Karabağlar Belediye Başkanı seçilen Helil Kınay İnay'ın 750 hak sahibi için yapılacak olan TOKİ konutlarına yaklaşımı nasıl olacağı merak konusuyken, süreci yakından takip eden Atilla Kaya mağdur hak sahiplerinin sorularını yanıtladı. Sürece ilişkin bilgi veren Kaya, "Koltuk kalmıyor kimseye, Muhittin Bey'e de kalmadı. Siyaset görev yaptığınız sürece bıraktığını iz, ilçe ya da ile kazandırdığınız yatırımlardır. Derdimiz; şahsi derdimiz değil. Karabağlar'da 3 ana meselemiz vardı, bunlardan birisi kentsel dönüşüm. Bugün her birimiz kabul ediyoruz, Karabağlar'da kentsel dönüşümün bir an önce başlaması lazım" dedi. 

"SELVİTOPU KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BALTALADI"

Karabağlar'da kentsel dönüşümün Selvitopu yüzünden başlamadığını öne süren Kaya, "540 hektarlık alanda Muhittin Bey açtığı davalarla kentsel dönüşüm sürecini baltaladı. 10 yıllık süreçte kentsel dönüşümde harekete geçilemedi, statüko korundu. Büyük bir kayıp. İlçenin üniversite kazanması halinde büyük değişimlerin yaşanacağı zaten sabit. Biz de Demokrasi Üniversitesi ana kampüsünü bu bölgeye planladık ama Muhittin Bey buna da dava açtı. Dar gelirli vatandaşlarımız için de 750 konutluk TOKİ çıkardık. Kuraları çekildi. Ancak Muhittin Bey yüzünden yapılamadı. Muhittin Bey bunları yapmasaydı, Karabağlar'da kentsel dönüşüm başlamış olacaktı" açıklamasında bulundu. 

"MAHKEME SÜRECİNİN ARDINDAN KONUTLARI YAPACAĞIZ"

Mahkeme süreci tamamlandıktan sonra TOKİ konutlarının yapımına başlayacağını kaydeden Kaya, "Üniversitede prefabrik yapılarda, öğrenci kardeşlerimiz eğitim hayatına devam ediyor. 750 dar gelirli vatandaşımız da sıcak yuvasına ulaşamadı. Yeni seçilen belediye başkanının değerlendirmelerini hep birlikte göreceğiz. Muhittin bey engelledi, bu tavrı kaybettirdi ona. Yeni belediye başkanı bu davaları geri mi çeker, gündemimizde değil ama bizim gündemimizde kentsel dönüşüm var. Çevre Şehirlik Bakanımız Mehmet Özhaseki İzmir'i ziyaret ettiğinde biz bu konuyu gündemimize aldık. TOKİ Başkanımızla birlikte mahkeme süreci tamamlanmasına müteakip konutların yapımına başlayacağız. Şimdiki başkan dava açar açmaz bunu da hep birlikte yaşayacağız, göreceğiz" diye konuştu. 

"BÖLGEDE DOĞALGAZ SORUNU VAR"

Bölgedeki muhtarlarla da görüşen Kaya, "Karabağlar'da bir de doğalgaz sorunu var. Biz yeni seçilen muhtarlarımızla da bir araya geldik. Doğalgaz olmayan birçok sokak var. Meclisten İzmirgaz'ın istediği meclis kararının geçmesi lazım. İzmirgaz 'Benim ana arterlerde yaptığım yatırımı yıkma' diyor. Bu kararı bu dönem Karabağlar Belediye meclisi alırsa, biz de yatırım planına alacağız ve doğalgazsız mahallelerimiz de doğalgaza kavuşacak Belediye başkanı sorumluluk almak istemiyorsa mecliste ret oyu kullanabilir. CHP grubu o toplantıya katılmayabilir, AK Parti oylarıyla kabul edilir mecliste. Sorumluluk almak istemiyorlarsa bunu yapabilirler ama hemşehrilerimiz artık doğalgaza kavuşmalı. Aynı zihniyet yeni dönemde de devam etmemeli" ifadelerini kullandı. 

"SORUMLULUK ALMAK İSTEMİYORSA RET OYU KULLANABİLİR"

Kaya şu değerlendirmelerde bulundu: 

Bornova'ya aday olmuş bir isimdi. Karabağlar'a aday yaptılar. Demokrasi bizim başımızın tacı, Karabağlar'daki hemşehrilerimiz seçtiler. Karabağlar'ı bu zamana kadar bilmediği için olumsuz yaklaşım göstermiş olabilir ama bu doğalgaz. Sorumluluk almak istemiyorlarsa meclis toplantısına katılmasınlar. Cumhur İttifakı oyunu kullanır ve karar geçer. Yakışmıyor bu yılda Karabağlar'da doğalgaz olmaması. 

"UMARIM O DÖNEM ODADA DEĞİLDİR"

Ben bakmadım ama umarım Gaziemir'deki şu nükleer atıkla çevreyi kirleten şirketin Çevre Mühendisleri Odasına sponsor olduğu günlerde yoktur yönetimde. Gaziemir'deki atıklarla ilgili oda ve CHP büyük söylemlerde bulundu sonra bir baktık atıklarla çevreyi kirleten şirket Çevre Mühendisleri Odası'na sponsor oldu. İnşallah o dönem görev yapmamıştır kendisi.