Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, 30 Ekim 2020'de meydana gelen 117 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından hükümetin hem proje alanında hem de rezerv alanda yaraları sarmak, depremzedeleri sıcak yuvasına kavuşturmak için çalışmalarını hız kesmeden hayata geçirdiği kaydetti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi'nin ise süreçte sadece heykel yaparak laf ürettiğini öne süren Kaya, "Depremin üstünden 2,5 yıl geçti. Biz hemen depremzedelerimizin mağduriyetlerini giderme noktasında harekete geçtik ve ilk sene 7 tane proje alanındaki konutları bitirdik. Vatandaşlarımıza teslim ettik, somut bir eser" dedi. 

"SANDAL LAF ÜRETMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY YAPMIYOR"

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı Dilber Apartmanı temel atma töreninde yaptığı "Rezerv alandaki konutlar sadece depremzedeler için olmalı" çıkışının algı üretmek üzere olduğunu anlatan Kaya, "Bayraklı rezerv alandaki konutların tamamı depremzedeler için. Kendisi laf üretmekten başka hiçbir şey yapmadığı için bizim yaptıklarımıza laf söylemekle geçiriyor ömrünü. İZDEDA'da yaptığımız görüşmede Sayın Bakanımız, Genel Başkan Yardımcımız, Milletvekillerimizle birlikte anlatıldığı halde bunu tekrar gündeme getirmek istiyorlar. Rezerv alandaki tüm konutlar depremzedelerimiz için yapılıyor. 30'un üzerinde Bayraklı'da depremden etkilenen park var, daha bunları yapamayan Büyükşehir ve İlçe Belediyesi ile karşı karşıyayız. Bir taraftan da hükümetimizin ne kadar kaliteli, sağlam konutlar yaptığını İZDEDA başkanı her platformda söylüyor" ifadelerini kullandı. 

"BÜYÜKŞEHİR HEYKEL DIŞINDA ÇİVİ ÇAKMADI"

Proje alanında kalan ancak kura çekimlerinde hak sahibi olamayarak açıkta kalan depremzedelerin sorununun da çözüldüğünü belirten AK Partili Kaya, "Kredi kapsamında da Başbakanımız Binali Yıldırım ile yapılan görüşmenin ardından Halk Bankası ile bir süreç başlattık. Depremzedelerimize ödeme kolaylığı sağlayacak noktada kredi çalışması yapıldı. Önemli çalışmalar yapıldı, kredi noktasında önemli bir eşik aşıldı. Proje bölgesinde kurada çıkmayan depremzedelerimiz vardı. Onlar için de Barış Sitesi'nin yanındaki trafo alanı için GDZ EDAŞ ile görüşme yaptık. Vatandaşlar da orada trafo alanı istemiyordu. O alan için hem Büyükşehir hem de Bayraklı Belediyesi söz verdi, Büyükşehir takas yapacaktı ama iş icraat noktasına gelince Büyükşehir Meclisi bu önergeyi reddetti ve bize 2 sene kaybettirdi. Geçtiğimiz günlerde kurada çıkmayan depremzedelerimiz için de yer bulduk, kısa sürede onları da evlerine kavuşturacağız. Bunlar depremzedeler için çivi çakmadı. Sadece bir heykel yaptı Büyükşehir bunun dışında çaktıkları çivi yok. Biz eser siyaseti yapıyoruz" diye konuştu. 

"KOOPERATİFLEŞME MODELİNE BÜYÜKŞEHİR'İN 1 TL KATKISI YOK"

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZBETON öncülüğünde hayata geçirilen kooperatifleşme modeline yönelik soruları da yanıtladı. Kaya, "Kooperatifleşme modeli ile yapılacak deprem konutlarının finansmanını da Halk Bankası yapacak. Büyükşehir Belediyesi'nin koyduğu 1 lira yok bu işte. Büyükşehir'in burada yaptığı hiçbir şey yok. İZDEDA ve depremzedeler zaten bu işe Bakanlığın girmesini istedi ve Bakanlık giriyor. Bunun yanı sıra depremzedelerimizin yaptığından Gaziemir'deki kooperatifleşme modeli ile dönüşüm birbirinden farklı. Sayın Kılıçdaroğlu'nun kafası karışmış, ikisi birbirinden farklı. Gaziemir'deki işte kanuna karşı hile işlendiği de ortaya çıtı. CHP'nin başlayıp bitirebildiği bir iş var mı? Soyer'in 4. yılı doluyor, bir tane çocuk parkı var mı başlayıp bitirebildiği" diye sordu. 

"MİLLETİMİZ SEÇİMLERDE HESABINI SORACAK"

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in "Bayraklı neden afet bölgesi ilan edilmedi" çıkışına da yanıt veren Kaya, "Sertel'in saydıklarının hepsi yapıldı. Olmasa rezerv alanda, proje alanında konutlar yapılabilir miydi, esnafın borcu ertelendi. Bu koşullarda evler yapılabilir miydi afet bölgesi olmasa. İzmirlinin hafızasını zayıf sanıyorlar. Ben belgeli konuşuyorum, benim koyduğum belgeyi çürütebildi mi hayır, ortaya belge koyabildi mi hayır. Makamların bir ciddiyeti var, buna uygun davranmak gerekiyor. Seçimlerde milletimiz bunların hesabını soracak" dedi.