Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Cumhuriyet henüz ilan edilmemişken, 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi'nin 100. yıl hazırlıkları devam ediyor. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, iktisat kongresinin yapıldığı binanın arazisine otopark ruhsatı verilmesini durdurarak, araziyi Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'na tescil ettirdi. Köşger, tescil işlemlerinin ardından arazinin yurtdışında yaşayan sahiplerini bularak, araziyi satın aldı ve dışı aslına uygun, içi ise modern çağın gereklerince donatılan bir kongre binası için inşa çalışmalarına başladı. Vali Köşger 17 Şubat'ta, kendi binasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla iktisat kongresinin 100. yılında Türkiye Yüzyılı'na ışık tutacak bir iktisat kongresi düzenleneceğini açıkladı. 

SOYER'DEN ALTERNATİF İKTİSAT KONGRESİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de iktisat kongresinin 100. yılı hazırlıklarını hız kesmeden sürdürüyor. Soyer, ekonominin temsilcileri ve saç ayakları ile ön toplantılar düzenleyerek, iktisat kongresinin 100. yılında Türkiye ekonomisine yöne verecek bir çalışma ortaya koymaya hedefliyor. 

AK PARTİ VE CHP ARASINDA TARTIŞMA YARATTI

İzmir'de Valilik ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2 ayrı iktisat kongresi AK Parti ve CHP arasında "İzmir İktisat Kongresi" tartışmalarını da beraberinde getirdi. Çiçeği burnunda CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu da "İktisat kongresi" tartışmalarına dahil olarak, Soyer'in kongre hazırlıklarına 1 yıl önce başladığını kaydetti. 

KAYA, "SOYER, KAFTANCIOĞLU ÇİZGİSİNDE"

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, iktisat kongresi tartışmalarına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile CHP İstanbul eski İl Başkanı Cana Kaftancıoğlu'nun aynı çizgide olduğunu öne süren Kaya, CHP'nin Atatürk'ten uzaklaşan bir yapının eline geçtiğini dile getirdi. 

"KOCAOĞLU'NUN BAŞKAN OLMAMASININ SEBEBİ CHP'Yİ ELE GEÇİREN YAPI"

Kaya'nın açıklaması şöyle: 

Soyer'in yaptığı iş her zamanki gibi bir algı yönetimi. Soyer'in Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu günden beri belli çıkışları var. Kıbrıs çıkışı var, Yunanistan'la ilgili çıkışı var, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşuna çok uzak çıkışları var. Marjinal birisi. Düşünceleri çok farklı. İzmir'de CHP'ye oy veren seçmenden de çok farklı, çok uç düşünceleri var. Yani Canan Kaftancıoğlu benzeri... Canan Kaftancıoğlu "Ben Mustafa Kemal'in askeri falan değilim, ben militaristim" diyor. CHP'yi getirdikleri nokta zaten bu. Bundan önceki belediye başkanının devam etmemesinin en büyük sebebi zaten CHP'yi ele geçiren bu zihniyet. Atatürk'ten, Atatürk'ün bıraktığı partiden iyice CHP Kılıçdaroğlu'nun başkanlığı ile birlikte uzaklaşarak, final noktasına gitmiştir. Bunu zaten saklamıyorlar, ittifak yaptığı partilerden de saklamıyorlar, beraber seçime girdiği partiden de saklamıyorlar. HDP ile olan ilişkilerinde de bunu ortaya koyuyorlar.

"SOYER İZMİRLİLERDEN CİDDİ TEPKİ GÖRÜYOR"

Cumhuriyetimizin 100. yılına gidiyoruz, Tunç Soyer, iktisat kongresi binası arazisine otopark ruhsatı verirken bu konu öğrenildi. Hemen İzmir Valiliği Kültür Varlığı olarak bölgeyi tescil etti. İzmir Valiliği olmasa şu an Atatürk'ün mirası İzmir İktisat Kongresi'nin yapıldığı yerde bir iş merkezi, ticarethane, otopark olacaktı. Atatürk'ün emanetini getirdikleri nokta. Zaten Tunç Soyer bu noktada ciddi tepki görüyor, bütün İzmir de rahatsız bu konuda. Biz iktisat kongresi binasını yapıyoruz dedik, Tunç Soyer, iktisat kongresi işine girdi. O zamana kadar iktisat kongresinin yüzüncü yılı olduğunu bile bilmiyordu. 

"GÜNDEMİNDE OLSAYDI BİNAYA OTOPARK RUHSATI VERMEZDİ"

Maliye Bakanlığımız muazzam bir çalışma yürütüyor. Yerli ve milli iktisattın, Türkiye Yüzyılı konseptine uygun muazzam bir hazırlık var. Binanın inşaatı da hızlı şekilde devam ediyor. 17 Şubat'ta iktisat kongresini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, çok önemli mesajlarla gerçekleştireceğiz. Gerçekler bunlar. Soyer oraya buraya gidebilir ama içi boş. Senin iktisat kongresi diye bir gündemin olsaydı, iktisat kongresinin 100. yılında iktisat kongresi binasının olduğu yerde otopark ve ticarethane ruhsatı vermezdin. 

"ASLANOĞLU YANLIŞ PARTİYE İL BAŞKANI OLMUŞ"

Şenol Aslanoğlu yanlış partiye başkan olmuş. O parti eskiden vardı, Kılıçdaroğlu'ndan önce, tanımladığı listede olanlar Kılıçdaroğlu CHP'sinde bir yere gelmiyor. Dediği yer değil orası, adres doğru değil. Soyer'in Kıbrıs, Yunanistan açıklamalarına bakarsa neyin ne olduğunu görür. Soyer çok siyasetçiyi mahvetti, Mahir Polat için üzülüyorum, açıklama yaptı, taca çıktı. Murat Bakan taca çıktı. Şimdi çiçeği burnunda yeni il başkanı da taca çıkıyor. Araştırsın. Çok net görür.