Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'nın "Yalan söyledikçe batıyor. Bir yalanı daha yeni ortaya çıkmış, şimdi de İzmir'e şaşı bakıyorlar demiş. Tembele iş buyur, sana akıl öğretsin! Daha otogarı yapamamışsın, metrosundan bahsediyorsun. CHP'nin 25, senin 4'ncü yılın doldu. Başlayıp da bitirdiğiniz bir iş var mı?" çıkışına sert yanıt verdi. Polat, "Siyaseti halka hizmet için yapanların en büyük sorunu, “muhalefet” kisvesi altında milleti yalan ve yanlış bilgilerle kandıran Zübükzadeler… Onlardan biri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızı aklınca eleştirirken, “Yalancı” ithamında bulunmuş ve “İzmir’de 24 yıldır CHP’nin başlayıp bitirdiği bir iş var mı” diye sormuş. Kişi kendinden bilir işi… Yalan ve bilgi kirliliği kendilerinin uzmanlık alanı olduğu için herkesi de kendileri gibi biliyorlar" ifadelerini kullandı. 

"KENDİNİ ANCA BU KADAR GÜZEL TARİF EDEBİLİRDİ"
AK Partili Kaya'dan, CHP'li Polat'a yanıt gecikmedi. Polat'ın açıklamalarında kendini tarif ettiğini kaydeden Kaya, "Herhangi bir iş söyleyebilmiş mi bu arkadaş, yaptığı tanımlamada kendini ortaya koymuş. Bir adam ancak kendini bu kadar güzel kendini anlatabilirdi. Hep bir algı oyunu. 4 yılda başlayıp bitirdiği iş var mı?" diye sordu. 

"TİRE SÜT KOOPERATİFİ ESKİ BAŞKANIYLA KONUŞSUN"
Polat'ın, Büyükşehir'in tarımı desteklediğine ilişkin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını öne süren Kaya, "Ben Mahir Bey'i Tire Süt Kooperatifini ziyaret etmeye davet ediyorum. Bakın nasıl bozmuşlar kooperatif sistemini. Eski başkan da kendi partilerine yakın bir isimdi, Mahir Bey tanır, ona da sorsun. Allah aşkına bunlar doğru mudur ya! Olabilecek şey değil, İzmirli bunları yutmaz. Et ve süt fabrikasını nerede açmış" dedi. 

"DIŞ KREDİ KULLANDI"
Kaya, Çiğli tramvayı yapımı ve setlerinin alım işinin Cumhurbaşkanının verdiği onay sayesinde dış krediyle yapıldığı açıklayarak, "Çiğli tramvayının setleri dış krediyle alınıyor, hat da dış krediyle yapılıyor. Mahir Bey, kendi belediye başkanından doğru bilgiler alsın. Resmen taca çıkmış. Başta bahsettiği tanımlamaya düşmüş" ifadelerini kullandı. 

"BEN RESMİ RAKAMLARLA KONUŞUYORUM"
Büyükşehir Belediyesi'nin tarıma bütçesinin yüzde 1'ini bile ayırmadığını anlatan Kaya, "Mahir Bey'e ben rakamlara veriyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2022 yılı bütçesi 12,5 milyar. Tarıma kaç para ayırmış Soyer. Hükümetin 2022 yılı genel bütçesi 1 trilyon 750 milyar, biz bunun 57 milyar 500 milyonunu tarıma ayırmış ve bu rakam bütçenin yüzde 3.3'üne tekamül ediyor. Geliyorum Soyer'e, tarımsal hizmetlere ayrılan bütçe 96 milyon 97 bin TL, genel bütçesi 12,5 milyar. Tarıma ayırdığı bütçe yüzde 1'den az. Biz yüzde 3.3 genel bütçeden ayırmış, o bütçenin yüzde 0,57'sini ayırmış. Bunlar resmi rakamlar" dedi. 

Kaya açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"ÇIKSIN KARŞIMA 4 YILI ANLATSIN"
Algıyı bunları söyleyerek mi yönetecekler! Açıklamasının en başında kendini tarif etmiş zaten. Önce kendini tarif ediyor ve 'Ben böyle bir adamım' diyor. Mezbaha nedir ya, Büyükşehir Belediyesi'nden mi bahsediyoruz. Çıksınlar karşımıza 4 yılda bunları yaptık desinler.