GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç'ın "Sınavla seçilmiş, yüzde 2’lik başarı diliminde olan üstün yetenekli çocukları geleceğe hazırlayan tek kamu eğitim kurumu BİLSEM’dir. Bizim bu kurumu sarıp sarmalamamız lazımken onu başka bir okulun sadece 3’üncü katına hapsederek eğitim ve öğretimini sürdürmesini sağlamaya çalışmak AKP’nin bilim ve sanat düşmanlığının yansımasıdır" açıklamalarına AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'dan yanıt geldi.

CHP'li Kılıç'tan Bakan Tekin'e 'BİLSEM' çağrısı... Öğrenciler nitelikle eğitimden mahrum edilmesin CHP'li Kılıç'tan Bakan Tekin'e 'BİLSEM' çağrısı... Öğrenciler nitelikle eğitimden mahrum edilmesin

Yapılan açıklamanın art niyetten olmadığını bilgisizlikten kaynaklandığını ifade eden Kaya, "Türkiye'nin ve İzmir'imizin her köşesindeki bilim sanat merkezlerinde, özel yetenekli öğrenciler yeni programlarla sürekli desteklenmektedir. Bilmemek ayıp değil ama öğrenmemek ayıptır." dedi.

25 YILDA BİLİM VE SANAT ADINA İZMİR'E NE YAPTINIZ?

Yücel Erten ve bitmeyen Opera Binası üzerinden eleştirilerine devam eden Kaya, "Çeyrek asırdır İzmir'i yöneten CHP'nin, bu kentte bilim ve sanat adına ne yaptığını çok merak etmekteyiz. Mesela sanat adına yaptıklarınızı, son günlerde gündeme düşen açıklamalarıyla, oyuncu ve sanat yönetmeni Sayın Yücel Erten'den ziyadesiyle öğrendik. Bir türlü bitiremediğiniz opera binasının enkaz haline dönmüş inşaatının önünden her geçtiğimizde, sanata olan bakışınızı anlayabiliyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaya'nın açıklamalarının tamamı şu şekilde;

CHP İzmir Milletvekili Sayın Sevda Erdan Kılıç oldukça talihsiz bir açıklamaya imza atmış.

Kendisinin art niyeti olmadığını, yaptığı talihsiz açıklamanın bilgisizlikten kaynaklandığını umuyorum. 

Sayın Kılıç, depreme dayanıksız olan mevcut binasından geçici olarak başka bir yere taşınan, depreme dayanıklı, çevreci ve modern yeni binasının inşasının tamamlanmasının ardından da kendi bağımsız biriminde hizmet vermeye devam edecek olan Konak BİLSEM'e gereken önemin verilmediğini iddia etmiş.

Hatta biraz ileri gitmiş, sözün yalanlarla süslenen hayali cazibesine kapılarak, sahte hamasetin kolaycılığına kaçarak, kendi kitlesinin tribünlerine oynamanın da rahatlığıyla, "AK Parti, bilim ve sanat düşmanlığı yapıyor" deyivermiş. 

Sayın Kılıç, Türkiye'nin ve İzmir'imizin her köşesindeki bilim sanat merkezlerinde, özel yetenekli öğrenciler yeni programlarla sürekli desteklenmektedir. 

Bilmemek ayıp değil ama öğrenmemek ayıptır. 

1993 yılında kurulan söz konusu merkezler, AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılına kadar neredeyse göstermelik bir biçimde çalışan, işlevini yerini getiremeyen, atıl vaziyetteki kurumlardan biriydi. 

AK Parti'nin, kendi medeniyet değerlerimiz ekseninde dünyayı kavrayan güçlü bireylerin, kültür, sanat, bilim ve teknoloji odaklı gelişimlerine dayanan eğitim politikası sayesinde, bilim sanat merkezleri altın çağını yaşamıştır. Sayıları artırılmış, 81 ile yayılan bir hale getirilmiştir. 

Ayrıca, bilim sanat merkezlerinin sadece sayısını artırmıyoruz; aynı zamanda altyapısını, donanımını artırmak için büyük mücadele veriyoruz, büyük kaynaklar ayırıyoruz. 

2002'de 4 milyar 955 milyon dolar olan Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin, 2023 yılında 16 milyar 215 milyon dolara, 2024 yılında ise 38 milyar 294 milyon dolara çıkarıldığını bildiğinizi düşünüyorum. 

Her yıl olduğu gibi, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda en büyük pay bu yıl da eğitime ayrılmış, toplumun tüm kesimlerini içine alan örgün ve yaygın eğitim hizmetlerini yürütmek için sürdürülen kararlı çalışmalar tavizsiz bir biçimde devam ettirilmektedir.  

İzmir'imizde 16 BİLSEM'de toplamda 4 bin 815 özel yetenekli öğrencimiz eğitim almaktadır. İzmir genelinde BİLSEM'lerin sayısı ve öğrenci mevcudiyeti istikrarlı bir biçimde artmaktadır. 

Hal böyleyken, rakamlar ortadayken, bilime ve sanata önem vermediğimizi iddia etmek oldukça tutarsız bir görüş olarak göze çarpmaktadır. 

Son olarak, Sayın Kılıç'a sormak isterim...

Çeyrek asırdır İzmir'i yöneten CHP'nin, bu kentte bilim ve sanat adına ne yaptığını çok merak etmekteyiz. 

Mesela sanat adına yaptıklarınızı, son günlerde gündeme düşen açıklamalarıyla, oyuncu ve sanat yönetmeni Sayın Yücel Erten'den ziyadesiyle öğrendik. 

Bir türlü bitiremediğiniz opera binasının enkaz haline dönmüş inşaatının önünden her geçtiğimizde, sanata olan bakışınızı anlayabiliyoruz. 

Bir başkanınız geliyor, "bilime uygun çalışıyoruz, sünger şehir projesini başlatıyoruz" diyor, o gidince yerine gelen kişi "sünger şehir diyerek çatılardan mavi depolara su topladılar" diyerek yalanı ortaya çıkarıyor. 

Daha verilecek örnek de, söylenecek söz de çok. Ama daha fazla uzatmaya gerek yok. 

İzmir'de bilim ve sanat söz konusu olduğunda, bundan en son bahsedecek olan CHP'dir, CHP'li yerel yöneticilerdir.

Bunu da herkes bilmektedir.