Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, Balçova arsa mağdurları sorunun bir sosyal problem olduğunu ve AK Parti'nin bu mağduriyeti de çözeceğini kaydetti. Hak sahibi olan vatandaşlara 'CHP sizi aldatıyor, sakın yerlerinizi satmayın, biz bu işin çözüm startını verdik" çağrısında bulunan Kaya, "Balçova arsa mağdurları konusu 25 yıllık bir CHP aldatmasıdır. 25 yıldır ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi insanları aldattı... İlçe belediyesinin burada kabahati az, çünkü yerler Büyükşehir'e geçmiş. Olimpiyat Köyü var, Olimpiyat Köyü, Balçova Arsa Mağdurlarının bir kısmına satılmış yerdir. Olimpiyat Köyü'nde şimdi insanlar oturuyor. Olimpiyat Köyü önce satılmış, sonra Büyükşehir Belediyesi 'Yer bana geçti, ben sizin hakkınızı, hukukunuzu tanımıyorum' demiş, Olimpiyat Köyü'nü yapmış sonra da satmış. Aşağı yukarı 5 bin kişi ama aileleriyle birlikte sayı çok daha fazla, ölenler de var" dedi. 

"BALÇOVA'YI BİZ ÇÖZERİZ"      

Kaya açıklamasına şöyle devam etti: 

Dün biz Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger'i ziyaret ettiğimizde mağdurlardan biri 'Babam sağlığında göremedi bu işi, ben de babamın öldüğü yaşta tapumuza kavuşabilir miyiz diye düşünüyordum ama şu anda babamın öldüğü yaşı geçtim' dedi. Biz de vatandaşlarımıza merak etmemelerini söyledik. Biz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle Buca Cezaevini kaldırdık, statları yaptık. Bu işleri karıştıran CHP'ye rağmen yaptık. Bakın, İnciraltı Planları bir mutluluk. Bunlara rağmen çözdük, Balçova'yı da çözeriz.

"BİZ BAŞLADIĞIMIZ İŞİ BİTİRİRİZ"

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzde startı verdik, il müdürümüz yeni gelmişti, çok hızlı refleks aldı. Süreçte katkısı var. Valimizle görüştük. Bu artık sosyal bir problem. Burada kurumların yapacağı çözüm için çalışmalar yapılıyor şu anda. Başladık. Biz evelallah başladığımız işi bitiririz.

"BALÇOVA'DA VATANDAŞ ODAKLI ÇALIŞIYORUZ"

Onlar anca söz verir. Tunç Soyer, burası için söz vermişti. Nasıl İnciraltı için gitti söz verdi; sonra da randevu vermedi. Oraya da 4,5 yıl önce gidip 'Ben burayı çözerim' dedi ama çözemedi. 25 yıldır olanları Balçova arsa mağduru hemşehrilerim görsünler. İlk seçim geçti, ikinci seçim, üçüncü seçim, dördüncü seçim geçti, şimdi beşinci seçim geliyor yine aldanıyorlar. Bunlar verdikleri sözleri tutmazlar, ülkede de böyle. 'İşçi çıkartmayacağız' dediler, ne kadar işçi çıkartılar. Bizim sözlerimiz eserdir. İnciraltı planlarını yaptık, vatandaş odaklı yaptık. Balçova'da da yine vatandaş odaklı çalışıyoruz.

"YER SATMAYIN"

25 yıldır 'Bugün yapıyoruz, yarın yapıyoruz' diyerek oyalıyorlar vatandaşı. Dünkü toplantıda da Sayın Valimize ifade edildi vatandaş tarafından. 'Emlakçılarla uğraşıyoruz, yerleri topluyorlar' dedi vatandaş. Ne yapıyor, sizin elinizde 300 metrekare yer var ama tapu yok, imar yok. Geliyor birileri, muhtemelen bunların adamları, 'Buradan bir şey çıkmaz, sen al 5 lira' diyorlar. Vatandaşın zaten umudunu bitirmişler. Ben buradan Balçova arsa mağdurlarına sesleniyorum; bugünden itibaren yer satmayın. Biz zaten araştırıyoruz kimler almış. Kimler bu işin içinde, nasıl bir organizasyon var araştırıyoruz.

"SİZİ ALDATAN KILIÇDAROĞLU'NDAN HESAP SORUN"

Uyanık olun, CHP sizi 25 senedir aldattı. Kemal Kılıçdaroğlu da ilk İzmir'e geldiğinde bu mesele çözülecek demişti. 8 yıl oldu, çözülmedi. Birileri de şimdi burada yer toplama  derdinde. Allah aşkına uyanık olun, sizi aldatanlara inanmayın. Çözüm burada. Vatandaşlarımızın bir arada olmasını özellikle rica ediyorum. Seni 25 yıldır aldatan Kılıçdaroğlu'na hesabını sorun. Bunlar ısrarla vatandaşı kandırma derdinde.

"GELECEK HAFTA BAKANLIKTA TOPLANTI YAPACAĞIZ"

Geçtiğimiz Cumartesi günü Balçova arsa mağdurları konusuna girdim, şimdiye kadar Tunç Soyer'den ya da diğerlerinden bir kelime var mıydı konuya ilişkin. 'Nasıl olsa bize oy veriyorlar, 25 yıldır aldatıyoruz, yine bize oy veriyorlar' diyorlar. Göreceksiniz bugün, yarın konuya ilişkin açıklama yapacaklar. Çünkü biz girdik ve bizim çözeceğimizi biliyorlar. Şu anda panik halindeler. Vatandaşlarımız müsterih olsun, biz startı verdik. Gelecek hafta Bakanlık'ta Balçova Arsa Mağdurlarının temsilcileriyle toplantı yapacağız. Vatandaş odaklı olarak bu işi çözeceğiz. Tunç Soyer gibi rant odaklı değil, vatandaş odaklı şekilde çözeceğiz. İzmir'in 1 kronik sorunu kaldı, sosyal bir problemdi bu, bunu da çözüp altına imzamızı atacağız.