Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir'de yaşanan "Çöp tesisi" tartışmalarını değerlendirdi. Kaya, İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Tunç Soyer'in, Harmandalı'ndaki katı atıklardan elektrik üretimi yapacak bir şirketle 2029 yılı sonuna kadar sürecek anlaşma yaptığını kaydetti. Bu nedenle Soyer'in Harmandalı'ndaki çöp depolama alanını kapatmak istemediğini anlatan Kaya, Karşıyaka Yamanlar Dağı'nda hukuki ve teknik altyapısı hazır olan 198 hektarlık alanın çöp tesisi yapılmak için beklediğini dile getirdi. 

"YAMANLAR İÇİN TALEPTE BULUNDULAR"

Karşıyaka Yamanlar Dağı'ndaki  alana 2012 yılında çöp tesisi yapmak için talepte bulunanın da İBB olduğunu ifade eden Kaya, "İzmirlilerin aklıyla, hafızasıyla alay ediyorlar. Karşıyaka Yamanlar Dağı'nı 2012'de öneren CHP'li Büyükşehir Belediyesi. 'Yamanlar'da tesis yapıp, Harmandalı'nı da buraya taşımak istiyoruz' dedi. Bunun uzun tartışmaları oldu. Dönemin Belediye Başkanı Cevat Durak karşı çıktı. 2014'te Hüseyin Mutlu Akpınar da itiraz etti. Hukuki süreç işledi ve sonra, Şubat 2019 tarihi itibariyle tesisin yapılabilme, Harmandalı'nın buraya taşınabilme imkanı sağlanmış oldu. 198 hektarlık bir alan burası. O süreçte de Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın göreve gelmesi, Aziz (Kocaoğlu) Bey ile yapılan görüşmeler, Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun katkılarıyla birlikte tüm Bakanlıklar, Karşıyaka Yamanlar alanına olumlu görüş verdi" dedi. 

"YAMANLAR'DAKİ BÖLGE SU KAYNAĞI OLAN BÖLGE DEĞİL"

İBB Başkanı Soyer'in rotayı birden bire Yamanlar'dan Menderes'e kırdığını aktaran Kaya, "Burayı CHP istedi, kendisi teklif etti. Harmandalı'nda yapılan vahşi depolamanın dünyada örneği yok, sadece İBB kaldı. Belde belediyelerinde bu yaklaşım kalmadı, İBB hala aynı sistemle gidiyor. Ardından, 2019 Şubat ayında hukuki ve teknik hiçbir sorunu kalmayan Yamanlar'dan birden vazgeçme ve rotayı Menderes'e kırma görüyoruz. Ben CHP'li vekillere her zaman Tunç Soyer'in kendilerini taca çıkartacağını söylüyorum. Diyorlar ki, 'Yamanlar'da altta su kaynağı var' tesisin yapılacağı yer, su kaynağı olduğunu söylenen alan değil. Zaten öyle olsa, tesise mahkeme olur vermezdi. Bunların hepsi 2012'den 2019'a giden süre boyunca iddia edildi, bilirkişi, mahkeme, bilim inceledi ve tesisin yapılacağı Yamanlar Dağı'nda tesisin yapılacağı bölgede böyle bir sakınca görmedi" diye konuştu. 

"MENDERES'TE TAHTALI BARAJI VAR"

Menderes'te İzmir'in büyük çoğunluğunun içme suyu ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı olduğuna dikkat çeken AK Partili Kaya, "Şimdi kalkıp su kaynağı var diyorlar. Önerdiğiniz Menderes'te İzmir'in su kaynağı Tahtalı Barajı var. Bu nasıl yaman bir çelişki. İkincisi; Sayın Soyer, 'Menderesli hemşehrilerim bu tesis kesinlikle sızdırmaz, su havzasına zarar vermez' dedi. Yamanlar Dağı için ise 'Su kaynağı var' diyorsun. Demek ki sızdırıyor. Kendi içindeki çelişkilerle yürüyen biriyle karşı karşıyayız" açıklamasında bulundu. 

"AKIL, BİLİM MENDERES'E İZİN VERMEDİ"

Kaya açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Menderes'e bu tesisin yapılacağını düşünmek akla, bilime aykırı. Tahtalı Barajı'nın hemen dibinde, tarımın göbeği, İzmir'in giriş kapısı. Siz bunu Menderes'e yapma girişiminde bulunuyorsunuz. Akıl, bilim, teknik buna izin vermedi. Tahtalı Baraj Havzasında yaşayan hemşehrim, 2 hayvanına dam yapmak için İZSU'dan izin alamıyor. Neden; 'o 2 hayvanın atığı baraja zarar verir' diyor İZSU. Şimdi de kalkıp çöp tesisi buraya getireceğini söylüyor.

"ŞİRKETLE HARMANDALI İÇİN SÖZLEŞME YAPTI"

Hiçbir problemi olmayan Yamanlar Dağı'na, çevreye zarar veren Harmandalı'ndaki tesisin taşınması için hiçbir hukuki engel yok. Yarın isteseler, ihalesini yapar, çalışmaya başlarlar. CHP'nin Harmandalı'nı taşımak gibi bir niyeti yok. Tunç Soyer, İBB Başkanı olur olmaz, bir özel şirketle katı atıktan elde edeceği üretim anlaşması yaptı. Sözleşmeyi 2020'de imzaladı, 31. 12. 2029'da kadar da 'Burayı kapatmayacağım' diye taahhütte bulundu. Bunlar borsaya açık şirketler. Duyurular yapıldı, sözleşmeler  ortaya çıktı. Soyer'in zaten Harmandalı'nı kapatmak gibi bir niyeti olsa, o sözleşmeyi imzalamazdı. Bir taahhütte bulunmuş, bunun bir hukuki yaptırımı var. İzmirlinin cebinden dünya ceza ödeteceksin. İş bilmezlik, vizyonsuzluk.

"İKİRCİKLİ, ÇELİŞKİLİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR"

Menderes için çıkıp, 'Ben Harmandalı'nı kapatamazsam çöpler Bergama'ya gidecek, Ödemiş'e gidecek' diyor. Gidemez, çünkü Harmandalı'ndaki şirkete taahhüt vermişsin, oraya giden atıktan elektrik üretecek o firma. Bunun yanı sıra, bu çöpler Bergama, Ödemiş'e gittiğinde akaryakıt masrafı olacak diyor, Menderes'e gittiğinde su mu yakacak bu araçlar? Yine akaryakıt yakacak. Sen madem İzmirlileri bu kadar düşünüyorsun, hemen Harmandalı'nın 4,5 kilometre ötesinde Karşıyaka Yamanlar Dağı'nda hukuki ve teknik sorunu kalmayan alan var. Yok ben 80 kilometre ötedeki Menderes'e taşıyayım demek de, ne kadar ikircikli, çelişkili olduğunu gösteriyor. İzmirli artık bunu yutmuyor, İzmirliyi kandıramaz.

"MAZERET, BECERİKSİZLİK, POPÜLİZM"

Menderes'e aklın, bilimin izin vermeyeceğini biliyordu zaten. Hiçbir eğitim almamış kimse bile Tahtalı Barajı'nın olduğu yere bir çöp tesisinin yapılmayacağını düşünür. Ancak burada her zamanki mazeret, beceriksizlik, popülizm. Yapmayacağım, bahane arayayım, 'engelliyorlar' diyeyim mantığı.

"SEFERİHİSAR'A VERDİĞİN ZARARI HERKES BİLİYOR"

Soyer toplantı yapıyor, 'Benim hiçbir yere zarar vermeyeceğimi bilirler dünyanın her yerinde' diyor. Sen kimsin ya. Senin Seferihisar'a verdiğin zararı herkes biliyor. Menderes Seferihisar'ın dibi, Menderesliler senin Seferihisar'a ne zararlar verdiğini biliyor. Belediyenin en kıymetli gayrimenkullerinin hepsi satıldı. Bugün bunlar parayla alınabilecek yerler değil, bu yerlerin ekonomik değeri, verdiği paranın kat kat üstünde. Kalmadı. Belediyeyi ekonomik olarak iflas ettirdi. Bu benim beyanım değil, kendinden sonra seçilen CHP'li belediye başkanı, 'Burası iflas etmiş, ben işçilerin maaşlarını ödeyemiyorum, ödeme şansım da yok' dedi. Jeotermaller... Soyer'in Seferihisar'da belediye başkanı olduğu dönemdeki jeotermallere ilişkin tutumuna bakın, şimdiki tutumuna bakın. Kendi zamanında başlattığı işlere İBB Başkanı olduktan sonra gidip eylem yapıyor. İyi de bunları başlatan sensin. Senin belediye başkanlığın zamanında başlamış, şimdi gidip 'Bunları durduralım' diyorsun. Başlatan sensin!. Seferihisar'da biliyorlar bunları.

"PAYLAŞIMLARININ ALTINA GELEN YORUMLARI OKUSA İSTİFA EDER"

Popülizmin suyuna kapılmış Soyer, gidiyor. İzmirliler de bunları yutmuyor. Soyer bir paylaşım yaptığında altına gelen yorumları bir okusun. Hemen istifa eder. Öyle bir trol falan yok, hepsi vatandaş. Soyer'in beyanlarına kendi partilileri başta olmak üzere kimse inanmıyor.

"URLA, AVRUPA'NIN EN GÖZDE YERLEŞİM MERKEZİ"

Bir de Urla çıktı şimdi. 'Çöp tesisini Urla'ya taşıyayım' diyor. Urla, şu anda Türkiye'nin değil, Avrupa'nın en gözde yerleşim merkezi. İBB Başkanı, Avrupa'nın en gözde yerleşim merkezlerinden biri haline gelmiş ve bakın bunda CHP'li belediyelerin sıfır katkısı var. Bizim orada teknoloji üstlerimiz ve gastronomi alanında yapılan işler yapıla yapıla bir noktaya geliyor. Soyer de buraya çöp tesisi getireceğim diyor. Urla'nın değerini aşağıya doğru çekiyor.

Bu tesislerin yapılması lazım, Yamanlar Dağı'na yapın ama Harmandalı'nı taşıma niyeti yok.