Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti önceki dönem İl Başkan Yardımcısı Ekonomist İbrahim Derici, ülkede yaşanan ekonomik konjonktürü, CHP kanadından gelen ekonomi eleştirilerini değerlendirerek, 2024 yerel seçimlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Katip çelebi Üniversitesi Rektör Danışmanı olan Derici, Türkiye'nin önemli gündem maddelerinden olan emekli maaşlarının yetersiz olmasına ilişkin, "Enflasyonun son 3 yıldır yüksek seyretmesinden sonra, bundan en çok etkilenen sabit gelirliler ve emekliler oldu. Bu kesime enflasyon ve enflasyonun üzerinde refah payı verilerek, enflasyonun tahribatını olabildiğince önlemek amaçlandı. 6 ayda bir zam yapıldı" dedi.

ak_parti_il_baskan_yardimcisi_dericiden_yeni_ekonomik_model_degerlendirmesi_h100765_8c7f9-1

"AK PARTİ EMEKLİ MAAŞLARINI İYİLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYOR"

AK Parti'nin gündeminde de emekli maaşlarının iyileştirilmesine ilişkin çalışmaların olduğunu aktaran Derici, "Seçim öncesi emeklilerde tabam maaşlar 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye çıkartıldı. Seçimden sonra maaş zamları yapıldığında kök maaş dikkate alındı. Bu durum da, 7 bin 500 TL'ye çıkmış olan emeklilere ilave zam yapılmamasına neden oldu. Yani bir geçiş süreci diyebiliriz. Mart ayında yapılan ara zam, trafiği karıştırdı bence. 6 ayda bir zam yapılıyor. Ocak ayında emekli maaşlarına zam yapılacak. Zaten enflasyon oranında TÜFE bazında zam yapma zorunluluğu var. Ancak biz biliyoruz ki AK Parti enflasyon farkını verdiği gibi, üzerine de  emekliyi daha rahatlatacak şekilde, bütçe imkanlarını zorlamak suretiyle bir refah payı da vermek için uğraşıyor" ifadelerini kullandı.

"14 MİLYON EMEKLİ VAR"

Enflasyonun farkının yanı sıra refah payının da emekli maaşlarına yansıtılacağını anlatan Derici, "Bizim sorunumuz şu, Türkiye'de 14 milyon emekli var. Bizde 2 çalışan 1 emekliye bakıyor. EYT'den kaynaklanan 20 yıllık mağduriyetin giderilmesi için EYT kanunu çıktı. Bugünkü enflasyonist ortamda bütçe düzenini bozmadan emeklilerin durumlarını düzeltmek için çalışmalar yapılacak. Bir takım yasal düzenlemeler de gelecek. Emekliler bu zammı Ocak ayında alacak. Şu an itibariyle yüzde 25,11 hak edilmiş enflasyon farkı var, bu yeni maaşlara yansıyacak. Bu orana Ekim, Kasım, Aralık da ilave edilecek. Yani yüzde 40'a yakın biz zam geleceği ve buna ilaveten bir de refah parkı olacağı kanaatindeyim" diye konuştu.

"CHP İZMİR'İ 30 YILDIR YÖNETİYOR, NEREDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM?"

İzmir'deki "Barınma krizi" ve CHP kanadından gelen "Kentsel dönüşüm çalışmalarımız iktidar tarafından engelleniyor" çıkışlarının sorulması üzerine konuşan Derici, "CHP İzmir'de yaklaşık 30 yıldır iktidar. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 30 yıldır kentsel dönüşüm adına ne yaptınız! Hangi konutları ürettiniz. Eskiden İzmir'de Evka'lar, Ege Kentler yapılıyordu. Nerede bunlar" diye sordu.

"İSTANBUL'DA İLÇE BELEDİYESİ İBB'DEN DAHA ÇOK KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPMIŞ!"  

Derici, hükümetin kentsel dönüşüm ve konut projelerinin CHP'li belediyeler tarafından engellendiğini savunarak, "Kentsel dönüşüm projelerini Karabağlar'da engelleyen CHP'li belediyeler. Dolayısıyla kim, neyi, nasıl engelliyor! Yok 'kooperatifleşme yöntemiyle yapıyoruz,  temel attık' nerede, ne kadar yükseldi, ortada bir şey yok. Bu iş lafla olmaz. Sen daha bu sene iktidara gelmedin ki, 30 yıldır iktidardasınız, kaç tane konut yaptın onu söyle. İstanbul'da bir ilçe belediyesi, koskoca İBB'den 10 kat daha fazla kentsel dönüşüm başarmış, bunun nesini konuşacağız, nesini tartışacağız" dedi.

"İŞ YAPMAMANIN BAHANESİ!"

İzmir'de kentsel dönüşümün aciliyet taşıdığını kaydederek, "2020 depreminde yaşadık. Bu kadar saçma sapan şey olur mu, İzmir kadar kentsel dönüşümü acil olan başka kent yok. Buca'da deprem yaşıyoruz. Artık orta depremlerin üstünde depremler yaşıyoruz. İzmir'de çok acil kentsel dönüşüm alanlarını, gecekondu bölgelerini dönüştürmeliyiz. Bunların 'Engelleniyoruz' söylemleri iş yapmamanın bahanesi. Ne yaptınız, yaptığınız şeyle ortaya çıkın, yaptıkları bir şey yok, hangi yolla yaparsanız yapın, yapın da görelim. Sanki 3 yıllık belediye" çıkışında bulundu.

"DÜNYA GENELİNDE OLAĞANÜSTÜ BİR SÜREÇ YAŞANDI"

Ekonomik krizin dünya genelin yaşandığını ve bunun nedenlerini anlatan Derici, "Dünya son 4-5 yılda büyük krizler yaşadı, bunların en büyüğü 2020 Şubat'ında başlayan pandemiydi. Son 3,5 yıl içinde pandemi, Rusya - Ukrayna Savaşı, pandeminin yol açtığı tedarik zincirlerin kırılması, dünya ticaretinin daralması, üretimin aksaması, kapanmalar derken, dünyada ekonomik kırılma söz konusu oldu. Akabinde Rusya - Ukrayna Savaşı ile gıda krizi patlat verdi, enerji krizi patlak verdi. Enerji krizi şu demek; 1 varil petrol 30 - 40 Dolar'dan 130 - 140 Dolar'a çıktı, doğalgazın fiyatı 10 - 11 kat arttı. Son 3-4 yılda olağanüstü olaylar yaşandı. Amerika başta olmak üzere Avrupa'da enflasyon kendini gösterdi. Avrupa ve Amerika'nın bu konuda şansı şu, onların paraları rezerv para, onların ikili para sistemi yok. Bizim gibi Dolar'ı -  Euro'yu yatırım aracı alan anlayış yok. Amerika'da, Avrupa'da merkez bankası rezervleri diye bir kavram yok. Amerika Dolar'ı basar ve öder. Bazen bol para ile likiditeyi artırır, bazen de şimdi yaptığı gibi daraltır. Dünya enflasyon mücadelesine devam ediyor. Bence bu enerji, gıda krizi, üretimin yerine oturmasıyla bu süreci aşacağız. Pandemi sürecinde içeride ve dışarıda patlayan yüksek taleple mücadele ediliyor" dedi.

"2024'ÜN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE ENFLASYONDA DÜŞÜŞÜ GÖRECEĞİZ"

Biliyorsunuz Amerika hiç ummadığımız kadar faiz artırımına devam etti, devam ediyor, altını baskılıyor gibi... Türkiye'de ilave olarak seçimi yaşadık, seçimin Türkiye'ye ister istemez maliyeti vardı, 6 Şubat'ta da deprem yaşadık. Depremin de Türkiye'ye 106 milyar seviyesinde bir maliyeti var. Türkiye bir tarafta kamu bütçe disiplinini, fiyat istikrarını sağlamak için çalışıyor. Faizler yükseltilmek suretiyle, talep baskılanıyor. Konut fiyatlarında, kira fiyatlarında, otomobil fiyatlarında inanılmaz artışlar vardı. Faizlerin artmasıyla duruldu. Normal düzene doğru geliyor, talepte bir yavaşlama bekleniyor ve bu oluyor, bu fiyat artışlarının da yavaşlaması anlamına gelir. Bunun yanı sıra büyümeyi sürdürmek için ihracatı, yatırımı desteklemek için selektif kredi dediğimiz, tasarrufların seçilmiş alanlarda değerlendirilmesi ile ilgili kararlar devam ediyor. Yabancı yatırımcının Türkiye'ye çekilmesi ve büyük yatırımların finanse edilmesiyle ilgili de önemli çalışmalar var. Bu çalışmaların sonucunda enflasyonla bugün itibariyle yeni alınan tedbirlerle, OVP çerçevesinde özellikle 2024'ün ilk çeyreğinde değil de ikinci çeyreğinden itibaren enflasyonda kayda değer düşüşleri göreceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"CHP 14 MAYIS'TAN DAHA KÖTÜ VAZİYETTE"

2024'ün Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimlere ilişkin de görüşlerini paylaşan Derici, "14 ve 28 Mayıs seçimlerini yaşadık, burada Millet İttifakı olarak 6'lı bir ittifak olarak hareket etti CHP. Gelinen noktada Millet İttifakı hezimete uğradı. Şu anda daha kötü vaziyetler. Ancak bizim mücadelemiz kendimizle, ekonomiyle, Türkiye'yi büyütmekle, biz kısır siyasi mücadelelerin içinde olmak da istemiyoruz. Biz İzmir'e çok büyük yatırımlar yaptık, Türkiye'ye çok büyük yatırımlar yaptık. Biz milletimizin belediyelerden memnun olmadığını, sorunlarını çözmediğini çok net biliyoruz. Bunların laftan, kavgadan başka yaptıkları bir şey yok, sadece bahaneler üretiyorlar. Gördüğümüz kadarıyla da İzmir'in ne ulaşım, körfez, çevre kirlilikleri sorunlarıyla ilgili bir çalışmaları yok. İzmir'in yeni bulvarlar, alt - üst geçitlerle, yeşil alanlarla kendine yakışır hale getirilmesi gerekirken, maalesef bunların hiçbir vizyonları yok" açıklamasında bulundu.

"İZMİRLİLERE LAYIK BELEDİYECİLİK AK PARTİ İLE KAZANILACAK"

Derici şunları söyledi:

Biz 2024 seçimlerinde Binali Yıldırım Bey ile yola çıktığımızda '35 İzmir 35 proje' diyerek büyük vizyonlar ortaya koymuştuk. Şu anda biz ikinci çevre yolu üzerinde çalışıyoruz. 2007'de açılışında vardım ben, tünellerde de vardım. Şu anda artık çevre yolu yetmiyor, ikinci kuşak çevreyolu üzerinde çalışıyoruz, daha yapılacak çok iş var, İzmir dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi, bu şehirde yaşayan insanlara layık belediyeciliğin Mart seçimlerinde AK Parti tarafından kazanılacağını düşünüyorum.

"İZMİR'E DEĞER KAZANDIRACAK PROJELERİN YAPILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

İzmir - Ankara hızlı tren çalışması devam ediyor, 1-2 yıl içinde açılacak. Çandarlı Limanı'nı tamamlıyoruz. Kemalpaşa Lojistik Köyü projesini çok önemsiyoruz. Körfez Geçişi projesinden vazgeçmiş değiliz, devam ettirmek istiyoruz, ikinci çevreyolu projemiz var. Bergama Serbest Bölgesi, Dikili Jeotermal  kaynaklı tarım sanayi kümelenme projemiz var, dünyanın en büyüklerinden biri olacak.  İzmir'e halen devam eden ve tamamlandığında İzmir'e çok büyük ekonomik değer kazandıracak olan bu projelerin  yapılması için çalışıyoruz.