Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, Ege Sanayicileri ve İşinsanları Yüksek İstişare Toplantısına katılarak, sanayicilerin ve iş insanlarının sorularını yanıtladı. Sanayicilerden, İzmir'in trafik, ulaşım, yollara ilişkin başlıca sıkıntılarının yanı sıra İzmir fuarı, belediye hizmet binasına ilişkin de çarpıcı sorular geldi. 

"KÜLTÜRPARK 7/24 YAŞAYACAK"

Kültürpark'ın atıl kalmasına yönelik gelen soruları yanıtlayan Dağ, "İzmir fuarının mevcut holleri ve yeşilini korumak suretiyle 7 gün 24 saat yaşayan bir alan haline getirmek zorundayız. Enternasyonal fuarı devam edecek ama fuar arzuladığımız hareketlilikte değil. Fuarın iç çalışması istediğimiz hareketlilikte değil, bunu hem organizasyonla hem de yeşil alanı artırmak suretiyle hareketli hale getirmek istiyoruz" dedi. 

"DAĞINIK YERLERDE ÇALIŞAN BAŞARISIZ OLUR"

Dağ, İzmir'de hala Büyükşehir Belediye Hizmet binası olmaması ve bu konuda ne yapacağı sorusuna, "İyi bir ekip oluşturmalısınız, bu ekip siyasi görüşlere göre olmamalı. Bu ekibi oluşturamazsanız başarılı olamazsınız. Bu ekibin mekânsal olarak dağınık olması sizin başarınızın önünüzdeki engeldir. Bizim şu anda belediye hizmet binamız yok. Ben şimdi ilk olarak hizmet binası yapacağım desem, vatandaş 'daha büyük sorunlarım var' der ama aklımdaki en büyük sorunlardan biri de bu. Ankara'da bir Bakan dağınık yerlerde çalışıyorsa o Bakan hep başarısız olmuştur ama o Bakan bürokratlarıyla bir arada çalışıyorsa o Bakan başarılıdır. İyi bir yönetim için bürokratların da, çalışanların da aynı binada olacağı duruma girmemiz lazım. Bir takım planlarımız var, bunları 1 Nisan'dan sonra konuşuruz. İyi bir sinerji ortaya koymak için özellikle önemli birimlerin aynı binada olması gerekir" ifadelerini kullandı. 

"SANAYİ SİTELERİ İÇİN ELİMİZDEKİ ARAZİLERE BAKMAMIZ LAZIM"

Hamza Dağ'ın yanıtlarından öne çıkanlar şöyle: 

Sanayi sitelerimiz şehrin içinde, orada çalışanların çoğu da kiracı. Oradan çok fazla taşınma durumunda mağduriyetten endişe ediyorlar. Süreci oradaki insanları mağdur etmeden yürütmemiz lazım. Şehir dışında hazine arazilerinde sanayi sitesi noktasında teşvik de var. Biz bu konuda bize gelenlere hep yardım ettik. Arazilerimize bakmamız lazım. Dışarıda efektif kullanacağımız bir arazi de bulamadık. Bergama ve Menemen'de vardı, olunca sorun yok.

"ASFALT KALİTESİ DÜŞÜK"

Yollara ilişkin sorularınız kapsamında asfalt kalitesi düşük. 5 yılda Büyükşehir 1 tane battı çıktı yapmadı. 2 battı çıktı yapıldı, birini Aliağa birini Menemen Belediyesi yaptı.  

"FLAMİNGOLAR BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ"

Biz yerde yeşil yaprak varsa onu alır kenara koyarız. Benim için doğa, çevre, yeşil çok önemli. Flamingolar bizim için çok kıymetli.  

"BEN HASTA BİR ADAMIM"

Belediye başkanlık seçimlerinin Mart'ta olması bence handikap. Bence Kasım ayında olması gerekiyor. Yaz aylarınca çalışmaların başlaması gerekiyor. Battı çıktı ve çevre yolu projesi bu yaza yetişir mi bilmiyorum. Yapmamız lazım çünkü başka çaremiz yok. Ben hasta bir adamım uyuyamam. Millet bana az küfür ediyor diyerek aradan çıkarmam lazım. Bu yaza yetişir mi bilmiyorum ancak bir sonraki yazda çevre yolunun yarısını bitirmemiz lazım.

"BASMANE ÇUKURU'NU ÇÖZEN BAŞKAN OLARAK TARİHE GEÇECEĞİM"

Basmane Çukuru’nda biz de aracı olduk, mevcut başkan da birtakım görüşmeler yaptı. Büyükşehir belediye başkanı olduğumda bir kısmı TMSF ile olacak ama bir şekilde merkezi hükümet ile görüşeceğiz. Kafamızda bir formül var ve bu sorunu çözen belediye başkanı olarak tarihe geçeceğimi düşünüyorum. Esasında kamu binalarını ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı dahil olmak üzere orada yaparız diye düşünüyorum. Belediye, SGK ve Merkez Bankası binasını oraya alırız. Burası çok tartışmalı alan ama oradaki insanları da mağdur etmeyecek şekilde bir yol izlenebilir. Hem Konak Meydanı’nı bir meydan haline getiririz hem de kamu binalarını bir araya getiririz; Basmane Metro’ya da yakın olur. Eğer 31 Mart’ta nasip olmadı ama siyaset devam edecek. Ankara proje yapar zaten, yaptı. Ankara-İzmir hızlı tren projesi bizim de takip ettiğimiz projeydi yaptı. Ancak 10 ila 15 yıldır handikap olan şu: Bir yazı ile belediyenin istediği yatırım gelmez. Mezarlıklarla ilgili bir yazı yazılmış… Sadece yazı yazmakla olmaz Ankara koridorlarında zaman geçirmek gerekir. Büyükşehir Başkanı olduğumuzda gerek Ankara’da bakanlarla gerek Cumhurbaşkanımızla görüşeceğiz. ‘Merkezi hükümet ile mi tehdit ediyorsunuz’ diyorlar alakası yok… Bakın Buca Cezaevi hepimizin arazisi. Orada işin iki tarafı var, Büyükşehir ve Bakanlık. Büyükşehir olarak ‘Lojman alan varsa ben yapayım’ diyeceğim. Adalet Bakanlığı’nın lojman ihtiyacı var, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı o lojmanları verdi haklı olarak şimdi ‘Ben lojman verdim zararım var’ diyor. Ufacık bir elden tutsanız gönülleri almak zor değil. Devlet şefkatlidir. Elinden tutarsanız o şefkati görürsünüz.

"OPERA BİNASINI YAPACAĞIZ"

Opera binasını yapacağız. Madem başladı, yapacağız. 110 milyon dolar diyorlar. Bunlar belediye için de hükümet için de yüksek oranlar değil. 

"BELEDİYENİN KET VURMAMA SORUMLULUĞU VAR"

Çernobil konusunda Enerji Bakanlığı meseleyi önemli noktaya getirdi. 3 ila 4 gün önce görüştüğümde ‘Şu noktadayız’ demişlerdi. Hangi aşamaya geldiler bilmiyorum ama oranın alınıp temizlenip değerlendirilmesi ile ilgili bir noktaya gelmişlerdi. Belediyenin işi teşvik etme ve ket vurmama noktasında sorumluluğu var. Biz de bu noktada olacağız.

"ÇANDARLI LİMANI AKTİF HALE GELİRSE TRAFİK RAHATLAR"

Çandarlı Limanı’nı daha aktif hale getirirsek Alsancak’ta ve Ankara asfaltındaki trafiğin bir kısım azaltırız.

"İZMİR DAHA FAZLASINI ALABİLİR"

Bir yönetici her şeyi bilemeyebilir. Ancak zaman, ekip, insan ve finans yönetimini iyi yapmanız lazım yönetici iseniz. Ülkeye finans getiren yerlerin dışında Tunceli, Iğdır'a da hizmet götürmeniz lazım. Tabi ki arada fark olacak. Biz İzmir olarak kamu yatırımlarından, planlama noktasında almamız gerekeni alıyoruz. 10 yılda havaalanından, otoyoldan, hızlı trene, Çandarlı, Konak Tüneli gibi birçok yatırım aldık. Daha ötesi için lobi işini yapmalıyız. İzBB Başkanı ile birlikte, odalarla yapmalıyız. Daha fazlasını alamaz demiyorum ama alabilir olması için bizim bir yerlerde mesai yapmalıyız. Biz milletvekilleri olarak elimizden geleni yaptık ama yerelin buna destek vermesi lazım. Benim en büyük avantajım bu, Ankara tecrübem. 12 yıldır bu kentin her sorununu biliyorum. Büyükşehir'in tek başına hepsini çözemeyeceğini biliyorum, ben Büyükşehir Başkanlığından aldığım güçle bu sorunları çözeceğimi düşünüyorum. 

"BEN MÜFTÜLÜĞE DEĞİL BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİBİM"

Dağ, "İzmir'de yaşam tarzımıza müdahale edecek misiniz, belediye tesislerinde alkolü yasaklayacak mısınız" sorusuna ise, "Ben İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına talibim, il müftülüğüne talip değilim" yanıtını verdi. 

"SOYER KEŞKE ARAYIP DAVET ETSEYDİ"

Dağ, İzBB mevcut Başkanı Tunç Soyer'in "Brifing davetine katılır mısınız" sorusuna ise, "Biz de kamuoyundan duyduk. Soyer'le iletişim sorunumuz yok keşke arayıp bize söyleseydi. Ben ayrı olmak şartıyla, böyle bir brifing vermek isterse hiç çekinmeden gider, bundan da memnuniyet duyarım. 10 Nisan'dan sonra alacağım brifingi şimdiden almış olurum" dedi.