Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, 3. Sanayi Sitesi'nde Oto Tamircileri Kuru fasulye etkinliğine katıldı. Dağ oto tamircilerinin sorunlarını dinlerken Dağ'a, "Ara eleman sıkıntısı" talebi iletildi. 

IMG_2379~1

"DEFALARCA BİR ARAYA GELDİK"

Oto tamircilerin sorunlarını dinledikten sonra konuşan Dağ, "Bizim sizlerle ne bu mekanda ne de 3. sanayi sitesinin sokaklarında ilk görüşmemiz değil. Bu mekânda da defalarca görüştük, bu mekandan çıkıp sanayimizin içinde de defalarca sizinle bir araya geldik. Hep istişare ettik, konuştuk. Ülke gündemiyle ilgili taleplerinizi konuştuk, bölge taleplerinizi de konuştuk. Bunların çözebileceğimiz noktasında olanları çözmeye gayret ettik. Zaman zaman kendimiz çözüme adım attık, bizi aşan noktalarda ülkemizin değerli bakanlarını size getirdik ve onlara taleplerinizi ilettiniz. Mustafa Varank bey ile sanayi sitesi içinde konuşmalarımız oldu. Talepleri hayata geçirmek bizlere nasip oldu" dedi. 

IMG_2377~1

"ARTIK RİCACI DEĞİŞ İCRACI OLMALIYIZ"

Dağ açıklamasını şöyle sürdürdü: 

12 yıllık milletvekilliği, 7 yıllık Genel Başkan yardımcılığı tecrübesiyle yeni bir yola çıkıyoruz. Bu yol, bugüne kadar yaptıklarımız, bugüne kadar kurduğumuz diyalog ve iletişimin bir üst yola yükseltilmesi yoludur. Biz bugüne kadar sizlerle nasıl iletişim kurarak sorunlara çözüm adımları attıysak, sizin vekiliniz olarak ricacı makamda bulunarak, birebir takiple yapmış isek 1 Nisan'dan sonra 6 sanayi sitemizin tamamının güçlü desteğiyle icracı bir görevle bunları yapmak istiyoruz. Bugüne kadar hep birilerine rica ederek yaptık, artık birtakım meseleleri tamamen aşmak için icracı işler yapmalıyız.

IMG_2374~1

"GÜÇLÜ BİR DESTEK TALEP EDİYORUM"

Sanayiyi gezdiğimde taleplerinizin birçoğu belediyelerle ilgiliydi, bir tarafımız hep eksik kaldı bu nedenle. Orada da ricayla, şahsi ilişkilerle işleri çözebilir miyiz diye baktık. Bu şehrin sorunlarını 5 yıl sadece imaj çalışmalarıyla, palyatif çözümlerle bitirebilmemiz mümkün değildir. Biz bu çözümleri temel adımlarla çözme noktasında olmalıyız. Ben bu şehrin her bir sokağında izi olan, bu şehrin sevdalısı olan, bu şehre hizmet etme aşkı olan, 4 tane evladıma nasıl bakıyorsam bu şehre de, bu şehrin insanlarına da aynı nazardan bakan biri olarak 31 Mart'ta çok güçlü bir destek, ses talep ediyorum. 

IMG_2372~1

"BİZ BU ŞEHİR İÇİN DAĞLARI OMUZLARIMIZDA TAŞIYACAĞIZ"

"Sevmeyene karıca yük, sevene filler krınca, insan dağları bişe taşır omuzunda gerçekten sevip aşık olunca" diyor Tebrizi. Biz bu şehre aşığız. Bu şehrin evlatlarına sevdalıyız. Şehir için yapacağımız hiçbir şey, harcayacağımız zaman, gece gündüz demeden harcayacağımız zaman bize kesinlikle yük değildir, olmayacaktır. Biz bu şehir için dağları omuzlarında taşıyacak, omuzlarında o yükü hissedecek ama o sorunları çözeceğiz.

IMG_2370~1

"MESLEK KURSLARINI İLERİ GÖTÜRECEĞİZ"

Meslek çok önemli. Şu anda her yerdeki eksiklik mesleksizlik. Bize en çok söylenen nokta biz işçi arıyoruz, biz çırak arıyoruz, biz kalfa arıyoruz. Bu konuda MEB son dönemde ciddi çalışma içinde. Lise öğrencilerine destekler var. Hükümet tabi ki bunu yapacak ama İzBB Başkanı olduğumda, meslek kursları açacağız. İzBB kapsamında birçok evladımızın özellikle yanlış yollardan da uzaklaşması için, topluma kazandırılması için, sosyal belediyecilik kapsamında hükümetin yaptığı işlerin yanında biz de destek kurslarını ileri götüreceğiz.

IMG_2368~1

"90 DAKİKA UYGULAMASI GEREK GELECEK"

Önümüzdeki hafta Salı günü bir lansmanla İzmir'e dair projelerimizi paylaşacağız. Sahayı dolaştığımızda ciddi talep haline gelmiş 2 konuda müjdelerimizi paylaştık. 90 dakika meselesi... Toplu ulaşımda ilk kartı okuttuğunuzda bir ücret düşüyor, bunun dışında önceden 90 dakikada tekrar toplu ulaşımı kullandığınızda ücret ödemiyordunuz, şimdi ise her binişte ücret ödüyorsunuz. Ben belediye başkanı olduğumda 90 dakika boyunca ilk ücret dışında herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Bu bir hane gelirine kişi başı en az 20 lira gelir ortaya koyar.

"SU TARİFESİNİ YARI YARIYA İNDİRECEĞİZ"

İkinci konu, eskiden cereyan parası su parasından fazla gelirdi, şimdi su parası fazla geliyor. İzmir Türkiye'de suyu en pahalı kullanan şehir, 1 Nisan'dan sonra biz su tarifesini yüzde 50 indirmek suretiyle yarı yarıya düşüreceğiz. 

"SAMİMİYETİMİZİ GÖRECEKSİNİZ"

Sanayi sitelerimizin dönüşümünü birlikte çözeceğiz. 1 Nisan'dan sonra sizlerle oturacağız, taleplerin hepsine bakacağız. Ben buranın esnafını tanıyorum, onlar da beni tanıyor. Biz her işimizi danışarak, istişare ederek, samimiyetimizi ortaya koyarak yaparız. Samimiyetimiz sizin daha iyi ortamda çalışmanız ve daha bereketli para kazanmanız. Atmamız gereken adımları atacağız. Bizim için önemli olan sizlersiniz, önemli olan insan. İletişimi sonuna kadar devam ettirerek bu konuda samimiyetimizi her zaman göreceksiniz.

"BENİ YİNE SANAYİ SOKAKLARINDA GÖRECEKSİNİZ"

Ben sadece İzBB Başkanlığına talip değilim, ben şehrin şehr-i emini olmaya talibim. Nasıl milletvekiliyken beni sanayi sokaklarında gezerken gördüyseniz, yine Hamza Dağ'ı yanında koruması olmadan yine İzBB Başkanı olduğumuzda şu derenin kenarındaki yerlerde, iç sokaklarda bu kardeşinizi göreceksiniz. İzBB olmakla şehr-i emin olmak arasındaki fark budur. Tabi ki buranın kaldırımını yapacağız ama dükkanın içinde sıkıntısı olan insanın sıkıntısını gidereceğiz. Sağlık meselesi, engelli çocuğu da bizim işimiz olacak. Onlarla da biz ilgileneceğiz. Rabbim bugüne kadar girdiğimiz işlerde bizi size muhtaç etmedi, kullara mahcup olmamak için Rabbim bize hem adaylık hem de 1 Nisan'dan sonra bu şehrin şehir emini olarak bizlere yardım etsin.

"SİMAN FASULYESİ BİZDEN OLSUN"

Her ayın ilk Çarşambası burada kuru fasulye programı yapılıyor. Benim 6. katılışım. 2 defa da Simav fasulyesi ikram etmek nasip olmuştu. Önümüzdeki ay Simav fasulyesi bizden olsun.