AK Parti, başörtüsü konusunda hazırlanan anayasa değişikliği teklifini görüşmek için CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP'yi ziyaret ediyor.

AK Parti, başörtüsüne anayasal güvence getirecek anayasa değişikliği teklifi konusunda  CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP'yi ziyaret ediyor.

AK PARTİ HEYETİNDE KİMLER VAR?

Heyette Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz yer alıyor.

İlk ziyaret şu sıralarda MHP'ye yapılıyor.

Isparta'da 12 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alındı Isparta'da 12 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alındı

AK Parti heyeti daha sonra ise CHP, İYİ Parti ve HDP'yi ziyaret edecek.

Ziyaretlerde teklif verilmeyeceği sadece görüş alınacağı öğrenildi.

2 MADDEDE DEĞİŞİKLİK

Teklif, anayasanın 2 maddesinde değişiklik öngörüyor. Buna göre "din ve vicdan hürriyetini" düzenleyen 24'üncü maddeye iki fıkra eklenecek.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenleme ile hem başı açık hem başı örtülü kadınları kapsayan bir teminat ortaya koyacaklarını söylemişti.

Teklifte, "aile ve gençlik" haklarını düzenleyen anayasanın 41'inci maddesinin birinci fıkrasına "kadın ve erkek" ifadelerinin eklenmesi öngörülüyor.

Anayasa değişiklik teklifi başkanlığa sunulduktan sonra Anayasa Komisyonu’na gönderilecek. Buradaki görüşmelerin sonrasında teklif Genel Kurul'a gelecek.

TEKLİFİN KABULÜ İÇİN KAÇ VEKİLİN ONAYI GEREKLİ?

Anayasa değişikliği olduğu için 2 tur üzerinden görüşmeler yapılacak. En az 360 milletvekilinin oyunu alırsa referanduma gidecek, 400 milletvekilinin onay vermesi durumunda referanduma gerek duyulmadan kabul edilmiş olacak.
 
CHP'NİN KANUN TEKLİFİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekim ayında duyurduğu kıyafetle ilgili kanun teklifinin Meclis'e sunulmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla başörtüsüne anayasal güvence getirecek anayasa değişikliği teklifi için çalışmalara başlandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin Meclis'e sunduğu başörtüsü teklifine karşı, Türkiye'de verdikleri mücadele sayesinde başörtüsü meselesi kalmadığını belirterek, ''Eğer dürüstseniz çözümü yasa değil anayasa düzeninde sağlayalım'' demişti. (NTV)