Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Cumhur İttifakı Selçuk Belediye Başkan Adayı Dahi Zeynel Bakıcı, saha çalışmalarını hız kesmeden sürdürerek, esnaf, vatandaş, STK, muhtar ziyaretleri yapıyor. 2014 - 2019 yılları arasında Selçuk Belediye Başkanlığı yapan, Bakıcı saha çalışmalarına ilişkin bilgi verdi ve nasıl bir belediye bıraktığını, belediyenin şu anda geldiği noktayı GÜNDEME BAKIŞ TV'de anlattı. 

"PERSONELİN ÖZGÜVENİNİ KIRDILAR"

Belediyede çalışan personelin önemine vurgu yapan Bakıcı, süreçte personelin sindirildiğini ve özgüvensiz hale getirildiğini iddia etti. Bakıcı, "Biz güçlü bir belediye bıraktık, hem nesnel yaptıklarımızla hem de sosyal ve psikolojik olarak güçlü bir belediye bıraktık. Belediyenin güçlü, özgüvenli personeli vardı. Ben bir yönetimciyim, alanım kamu yönetimi. Bir şeyi gerçekleştirirken personel çok önemli. Kendine güvenen ve imkan tanınmış personelle çalıştığınızda işlerin çok daha güzel olduğunu görüyorsunuz. Baskılanmış, çaresiz bırakılmış, alanı daraltılmış personelle çalışmak iyi hizmetin önündeki en önemli engeldir. Bizim öncelikle personelimizi güçlü kılmamız lazım. Biz bunu yaptık ve personelimizin çalışmalarından da istifade ettik. Ben buradan tüm belediye personelimize, tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, çok güzel işler başardılar. Ancak bugün belediye personelimizin özgüveni kırıldı, güçsüz bırakıldılar. Değersiz kılındılar. Onlara değer verilmediğini görüyorum. Mevcut başkan 'Sizin yerinize ben hepinizin yaptığı işi yaparım' demiş. Böyle bir şey olamaz! Onlar sizin çalışma arkadaşınız, onlara değer vermelisiniz" dedi. 

"BELEDİYE BAŞKANI ÇALIŞANA SELAM VERMİYOR!"

Bakıcı, "Bu yapısal bir sorun. Bir belediye başkanı, belediye binasına giriyor ve kimseye selam vermiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Ben belediyeye ya da kademeye girerken, insanlar kendileri geliyor yanıma. Herkese selam veriyoruz, değer veriyoruz. Onlar benim çalışma arkadaşım. Biz böyle bir belediye bıraktık. Hizmetler kapsamında önemli hizmetler yaptık" ifadelerini kullandı. 

"BELEDİYE BAŞKANI ŞEHR-İ EMİNDİR"

Belediye başkanlığı döneminde yaptığı sosyal hizmetlerin de günümüzde olmadığını dile getiren Bakıcı, "Belediye sadece nesnel yaptıklarıyla değil, sosyal yaptıklarıyla da var. Biz devlet hastanesiyle protokol yapmıştık, birlikte çalışıyorduk. Ancak o da şu anda yok. Sadece küçük bir kısmı kaldı, sağlığı gitti. Belediye başkanı şehr-i emindir. Şehrin koruyanı, sahip çıkanıdır. Biz bunları yaptık, yanlış yaptırtmadık. Biz belediyeyi halkın belediyesi yaptık, böyle bir belediye bıraktık. Belediye belli bir kesimin belediyesi değildi. İlk geldiğim zaman biz gezi kafeyi gazi kafe yaptık. Gezi olayları yaşandı memlekette, halkımızın bir kısmı buna karşı çıktı, bir kısmı ise onayladı. Selçuk'taki en büyük sıkıntı bölünmüşlüktü, ötekileştirmeydi. Biz gezi kafeyi, herkesin ortak değeri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten esinlenerek Gazi kafe yaptık. Hiç kimsenin itiraz etmeyeceği bir ifade bu. Gezi kafeyi Gazi Kafe yapmak küçümseyici bir unsur olarak asla görülmemeli, tam tersine takdir edilmeli. Biz herkesin üzerinde ittifakla birleştiği, ülkenin her şeyi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün unvanını getirdik. O isim herkesi birleştiren ifadedir" diye konuştu. 

"BELEDİYELER HALKINDIR"

Belediyelerin halka ait olduğunu vurgulayan Bakıcı, "Biz herkesin olan bir belediye bıraktık, herkesin işi yapılıyordu ancak şimdi öyle değil. 'Biz partinin bayrağını belediyeye dikeceğiz' ifadesi kullanıyorlar, bu da çok yanlış. Belediyeler partinin bayrağının dikileceği binalar değildir. Belediyeler halkındır, herkesindir. Hangi partiden olursa olsun o belediyede hakkı vardır vatandaşın. Bu ayrımcı zihniyetler yanlış. Biz halkımızı önceleyen bir belediye bıraktık. Ben hiçbir zaman personelime eziyet etmedim, görüşüne müdahale etmedim. Hepsi bizim insanımızdır. Elbette herkesi farklı düşüncesi olur ama işini layıkıyla yapıyorsa o arkadaşımızın yanındayız. Biz halkımızın yanındayız" açıklamasında bulundu. 

"BELEDİYENİN NEREYE PARA HARCADIĞI SAKLANIYOR!"

Selçuk Belediyesi'nin birçok kıymetli mülkünün satıldığını, bu paraların nereye harcandığını kimsenin bilmediğini ve belediye borçlarının saklandığını anlatan Bakıcı, "Ben şeffaf belediyeciliği öngördüm. Yaptığım tüm işleri herkes biliyordu. Belediyenin resmi sayfasında mali durumumu açıklıyordum. Borcumu, gelirimi, harcamalarımı açıklıyordum o web sayfasında. Halk her şeyi biliyordu. Şu anda belediyenin ne kadar borcu var, belediye harcamalarını nerelere yapıyor, belediyede kaç insan çalışıyor kimse bilmiyor. Açıklanmıyor. Belediyenin borcu, nereye ne kadar para harcadığı denetim raporunda bile yok. Gizleniyor. Bu böyle olmaz. Her vatandaşın bilme, öğrenme hakkı var. Şeffaf belediyecilik yapma zorunluluğumuz var. Sosyal demokratım diyorsunuz, demokrat dahi değilsiniz. Özgürlüklerden yana hiç değilsiniz" çıkışında bulundu. 

"İŞÇİ ÇIKARTMADIM, ÇIKARTMAM"

Bakıcı açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

Ben geldiğimde nereye ne harcama yaptıysak, gelirlerimiz neyse, giderlerimiz neyse yazdık ve tüm Selçuklularla paylaştım. Borçlu aldım, borçlu bıraktım ve gerekçeleri herkes biliyordu. 2014'te belediyeyi aldığım dönemde, bir önceki belediye başkanı görev süresinin bitmesine günler kala, 256 personel aldı. Ben hiçbirini çıkartmadım, yükü sırtladım ve yürüdüm. Ben emeğe, insana, çalışana saygı duyuyorum. Onlar bizim için çok önemli. Çıkartırsınız 150 kişi, rahat rahat yönetirsiniz ama o insanlar ne olacak? Bizim ikinci dönemimiz başlasaydı bugün çok daha farklı bir Selçuk olacaktı. Yaşamaktan keyif alınan bir Selçuk olacaktı. Tüm hayalim Selçuk'u yaşamak için özenilen bir kent yapmak. Biz buna çok yaklaşan bir belediye bıraktık.

"BELEDİYENİN MALİ DURUMU GİZLENİYOR"

Şeffaflığı, hesap verilebilirliği gerçekleştirdik. Belediye başkanı hesap vermelidir, gizlememelidir. Şu anda gizleniyor. Personel sayısı da gizleniyor, mali durumlar da gizleniyor, nereye ne verildiği de gizleniyor. Alanlara indiğinizde halk hesap soracak. Halkın elinden hesap sorma hakkı alınmamalı.

"BELEDİYEDE SATILMADIK YER KALMADI"

Halk gereğini yapacaktır. Sandıklar açıldığında belediye başkanının başarılı olup olmadığı görülecektir. 4,5 yıl yatıldı. Seçim geldi, insanları aldatacağız ya şekil değişti. 4,5 yıl toprak okuluyla yatıldı, kalkıldı. Sen koltuğa oturmak için mi geldin, halka hizmet için mi geldin. Selçuk'un bütün zamanı çalındı. Yapılan şeyler güzeldir, biz takdir ederiz. Biz halkın yararına olan her şeyde destek veririz. Halk söylüyor, satılmadık yer kalmadı diyorlar. Dünyanın malı satıldı, önemli yerler satıldı, bu paralar nereye gitti? Belediyenin borcu ne kadar? Bir belediye başkanı çıkar, 'şunları sattık, bu kadar para elde ettik, şuralara harcadık, bu kadar da borcumuz var' der, şeffaf olur. Halk 'bu kadar yer satıldı, bu kadar da borç var, bir yatırım da yapılmadı bu paralar nereye gitti' diye soruyor! 

"ROMAN VATANDAŞLARIN SAĞLIKLI KONUTLARDA YAŞAMASINI SAĞLAYACAĞIM"

Belediye başkanları halkın sesidir, ortak aklı kullanmalıdır. Ben şöyle böyle yaparım derseniz duvara toslarsınız, duvara toslandı. Roman vatandaşalara önce evet, sonra hayır dedi ve infial oldu. Roman arkadaşların ihtiyarlarını karşılamak için gücümüz de, bilgimiz de var. Akşam Roman bir arkadaşımızın evine kız istemeye gittik. Ben onu biliyorum, önceki halini biliyorum, adını biliyorum, yaşantısını biliyorum. En büyük ihtiyaçları iş, bu alanda daha önce destek verdik, yine vereceğiz. Diğer bir projem de barınma koşulları, biz bunu çözeceğiz. Yaşadıkları alanın hemen yanına yeni konutlar yapacağız. Yaşam yerleriyle ilgili sıkıntıları var, çatıları kötü, duvarlardan nem geliyor. Gerekenleri yapıp, daha sağlıklı koşullarda yaşamalarını sağlayacağım.

"BELEDİYE BAŞKANI MAL VARLIĞINI AÇIKLASIN"

Gerçekten sosyal demokrat olsunlar. İfadeleriyle yaşamları aynı olsun. Ben sosyal demokratım diyeceksiniz, lüks yaşayacaksınız, halkınızdan kopuk olacaksınız. Sosyal demokrat demek halk demek, onların derdiyle dertlenmek demek. Ben bunu yapıyorum. Gerçek sosyal demokrat burada ve halk bunu biliyor. Ben 5 yıl belediye başkanlığı yaptım, nasıl geldiysem maddi anlamda 5 yıl sonra da aynı şekilde çıktım. Mal varlığımı gelirken de giderken de açıkladım. Şimdi sayın başkanlardan da bekliyorum mal varlıklarını açıklamalarını. Halk bana 'ceketiyle geldi, ceketiyle gitti' diyor, doğru söylüyorlar. Belediye başkanları dürüst, ahlaklı, şeffaf olmalı, kibirli olmamalı, halktan kopuk olmamalı, çalışkan  olmalı. Halkı dinlemek, halk için yaşamak lazım. 

"BELEDİYE BAŞKANLIĞINI BÜYÜKŞEHİR, MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN SIÇRAMA TAHTASI GÖRÜYORLAR"

Selçuk'ta belediye başkanlığı yapanların hizmetlerini alt alta yazsınlar. Aradaki farkı göreceksiniz. Bir de belediye başkan adaylarının neden belediye başkanı olmak istedikleri çok önemli. Halka hizmet için mi istiyorlar, yoksa bir yere sıçramak için mi istiyorlar? Büyükşehir'e gitmek, milletvekili olmak için mi istiyorlar ona bakılması lazım. Biz ne kavgaya ne de sıçramaya geliyoruz. Biz aklımızla, gönlümüzle Selçuk'a hizmet etmek için geliyoruz.