AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

AK Partili Ali İhsan Yavuz, milletvekili şartları ile ilgili, "Seçimlere ilişkin, müracatların il başkanlıkları ve genel merkezden alınması şeklinde karar verildi. Aday müracaatların 16 Mart'a kadar devam edeceğini ve başvuru aidatın bu dönem alınmamasına; bunun yerine AFAD’a bağış şeklinde yapılmasına karar verildi. Başvurular; Yetişkinler için 20 bin TL, kadınlarımız ve gençlerimiz için 10 bin TL şeklinde, engellilerimiz için 5 bin TL şeklinde olacak." dedi.

Ali İhsan Yavuz, açıklamasında şunları söyledi:

Sayın Cumhurbakanımızın seçim kararıyla birlikte işler hızlandı. Biz de bir kısım partiler ile görüşme halindeyiz.

Cumhur İttifakı'nın iki bileşeni olarak AK Parti ve MHP olarak geçen dönem kurduğumuz birliktelik mukem şekilde devam ediyor. İstişarelerimiz, toplantılarımız devam ediyor. Büyük Birlik Partisi ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Onun dışında HÜDA PAR ile temaslarımız oldu. Cumhur İttifakı'nın adayına oy vereceklerini dile getirmişlerdi. Bugün saat 16.00'da HÜDA PAR ile görüşeceğiz. Yeniden Rehaf ile görüşmemiz oldu.

Üç döneme takılan ya da üç dönemden daha fazla milletvekilliği yapmış olan herkesten müracaat alıyoruz. Karar için çok erken. Müracaatları alalım, yetkili kurullar bunu tartışır o zaman buna ilişkin bir karar verilecekse o zamanın konusu bu.