GÜNDEME BAKIŞ – (Analiz haber)  AK Parti İzmir’de elindeki Bergama, Kınık, Kiraz ve Bayındır belediyeleri kaybetti. Bu ilçelerde CHP kazandı. Aliağa’da Cumhur ittifakı adayı MHP’li Serkan Acar, ‘yola devam’ dedi. Menemen’de ise AK Partili Aydın Pehlivan’ın ‘hizmet’ parolosu tuttu ve seçimi kazandı.

GENEL SEÇİME GÖRE YÜZDE 7 ARTTI

AK Parti adayı Dağ; yüzde 37,07 (975 bin 647) oy aldı.  Dağ rakibi CHP’li Cemil Tugay’dan 311 bin 425 daha az oy aldı. 2014’te ittifaksız girilen seçimde AK Parti’nin Büyükşehir adayı Binali Yıldırım, yüzde 35,92 (947.516 oy), 2019’da Cumhur ittifakının adayı Nihat Zeybekci yüzde 38,69 (1 milyon 32 bin 020 oy) aldı. 14 Mayıs genel seçiminde (milletvekilliği) AK Parti yüzde 25,26 (793 bin 908), MHP ise 5,37 (168 bin 679) oy almıştı. İki partinin oy oranı toplamı 30,63, oy toplamı sayısı ise 962 bin 587. Dağ; iki partinin oy oranı toplamının yüzde 7 fazlasını alırken, oy toplamının sadece 13 bin üzerine çıkabildi.    

DAĞ OYU SABİT TUTTU!

AK Parti’nin oy oranı Türkiye genelinde büyük düşüş yaşarken İzmir’de Türkiye ortalamasının üzerinde oy alınması dikkat çekildi. Burada Hamza Dağ’ın pozitif kampanyasının büyük etkisinin olduğu savunuldu. Ancak bu durum, ilçelerde aynı etkiyi göstermedi. 2019’a göre özellikle metropol ilçe başkan adaylarının aldığı oylarda düşüş yaşandı.

KAYBETME GEREKÇELERİ

Gündeme Bakış, partinin ileri gelenleri ileri gelenleri ile konuştu. Özetle şu bilgileri topladı:

“Bazı ilçelerde başkan adayları yanlış belirlendi ve meclis listeleri yanlış yapıldı. Parti teşkilatında özellikle 14 Mayıs’tan sonra bir bozulma yaşandı. 14 Mayıs seçimlerinde dinamik olan teşkilat bu sefer aynı performansı göstermedi. Büyükşehir adayı öne çıktı. Ancak burada Dağ’ın sorumluluğu olmadı. Teşkilat kendisini kampanyanın dışında hissetti. İzmir Mitingi teşkilatın motivasyonu açısından dikkat çekiciydi. Katılım ikinci kez bu kadar az oldu. Perşembenin gelişi Çarşambadan belli oldu. İzmirlilerin genel hassasiyeti bu seçimde de sürdü. Özellikle son iki hafta bu refleks CHP’nin de kaşıması ile yeniden harekete geçti. Hamza Dağ’ın seçim kampanyasında ‘çok fazla para harcadı’ algısı İzmirli seçmende tedirginlik yarattı. CHP’li seçmen hizmetsizlikten isyan etse de bu durum muhalif seçmeni konsolide etti. CHP'deki aday tartışmaları AK Parti’de ters motivasyona neden oldu. Dağ’ın logosuz afişler kullanması ilk başta gayet iyi karşılandı. Ancak CHP bu konuyu Genel Başkan düzeyinde dile getirmesi İzmirlilerin dikkatini çekti. Özellikle ekonomideki sıkıntılar ve emeklilerin durumu İzmir’de de kendisini gösterdi. AK Parti’ye daha önce oy veren seçmen sandığa gitmeyerek tepkisini dile getirdi”