Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti, İzmir için belediye başkan adaylarını belirleyerek, meclis üyeleri listeleri için kolları sıvadı. İl Başkanı Bilal Saygılı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, ilçe belediye başkan adayları, kadın ve gençlik kolları başkanlarının katılımıyla meclis üyeleri listeleri için il başkanlığında toplantılar yapılıyor.

KİRAZ GÖRÜŞMESİNDE SESLER YÜKSELDİ

Dün (15 Şubat Perşembe) İl Başkanlığında Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İl Başkanı Bilal Saygılı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, Kiraz Belediye Başkanı ve başkan adayı Saliha Özçınar, Kiraz İlçe Başkanı İsmail Hancı Kiraz meclis üyelerini belirlemek için bir araya geldi. İl Başkanı Saygılı'nın makamında yapılan görüşmede tarafların isimler üzerinde anlaşamadığı ve seslerin yükseldiği öğrenildi. AK Partili kaynakların aktardığı bilgiye göre; bağırma seslerinin yukarı katlara çıkmasını engellemek amacıyla Saygılı'nın makam katında bulunan demir kapı dahi kapatıldı.

BORNOVA

AK Parti'nin Bornova meclis üyesi listesi oluşturulurken büyük bir tartışma yaşandığı öğrenildi. Başkan adayı Cevdet Çayır'la ilçe başkanının isimler üzerinde anlaşamdğı ve bunun sonucunda büyük bir tartışmanın yaşandığı bildirildi.  

Öte yandan İl Başkanı Bilal Saygılı'nın, eniştesi Ercan Tekin'i birinci sıradan meclis üyesi olarak önerildi. Tekin'in belediye başkan adayı Cevdet Çayır'la arasının iyi olmadığı ve listeye yazılmasını istemediği ifade edildi. 

BAYRAKLI

AK Parti Bayraklı meclis üyesi listelerinde de sulh sağlanamadığı öğrenildi. İlçe Başkanı Tarkan Düzman'in, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal'ı istemediği belirtildi. Düzman'in meclis üyesi görüşmelerinde Büyükşehir Adayı Hamza Dağ'a istifa resti çektiği iddia edildi. Öte yandan Yüzmen'in Hızal konusunda AK Parti Gençlik Kolları İzmir İl Başkanı Recep Tayyip Taslak'la da karşı karşıya geldiği, meclis üyesi adayı belirleme komisyonu toplantısında ikili arasında tartışma yaşandığı kaydedildi. 

KONAK ve KARABAĞLAR'DA UZLAŞI

Konak ilçesinde meclis üyesi listelerinde uzlaşı olduğu belirtildi. Karabağlar'da ise meclis üyesi listelerinin üst sıralarında uzlaşının sağlandığı ancak alt sıralara ilişkin tarafların görüşmelerinin devam ettiği dile getirildi.

MENEMEN'E SÜRPRİZ İSİM

Menemen için Meclis Üyesi Aday Belirleme Komisyonu görüşmelerinin devam ettiği aktarılırken, AK Parti İzmir Tanıtım ve Medya Başkanı Dilaver Kişili'nin ikinci sıradan meclis üyeliğinin netleştiği iletildi.

GAZİEMİR, ÇİĞLİ, BUCA VE TORBALI

Gaziemir, çiğli, Buca ve Torbalı için de görüşmelerin devam ettiği ifade edildi. Gaziemir'de Teşkilat Başkanlığı da yapan Nail Kocabaş'ın birinci sıradan meclis üyesi olacağı kaydedildi. Çiğli'de mevcut meclis üyesi Hüsnü Boztepe'nin listeye giremediği, Özgür Kemerci'nin ilk sıralarda yer alacağı parti kulislerine yansıdı. Buca listesinin birinci sırasında Mehmet Girgin ismi çıkarken, ikinci sıraya ise mevcut meclis üyesi Burçin Kevser Sevil'in yer alacağı öğrenildi. Torbalı'nın birinci sırası için Gizem Akyüz Duman, ikinci sırası için ise ilçe gençlik kolları başkanı Enes Uğuz'un isminin yazıldığı aktarıldı. 

BALÇOVA'DA KRİZ 

Öte yandan Balçova'dan Emrun Sulayıcı isminin meclis üyeliği için birinci sıraya önerildiği ancak buna karşı çıkıldığı, bunun sonucunda da tartışma yaşandığı belirtildi.