Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ – AK Parti İzmir’de heyecanlı bekleyiş sürüyor. İl başkanlığına atandığı 2019’dan bu yana yaptığı saha ve teşkilat çalışmalarıyla genel merkezin takdirini toplayan Kerem Ali Sürekli’nin milletvekili aday adayı olmak için genel merkezden vize alıp almayacağı merak konusu.

GENEL MERKEZ DÜĞMEYE BASTI

Ay sonuna kadar Genel Merkez’in onayını alarak 30’a yakın il başkanının aday adaylığı için görevlerinden istifa etmesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre alfabetik sıraya göre, milletvekili aday adayı olmak isteyen il başkanlarının istifa etme süreci önceki gün itibarıyla başladı. AK Parti Aksaray  İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Aydın İl Başkanı Ömer Özmen ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin aday adaylığı için istifa eden ilk il başkanları oldular.

ANKARA’YA DAVET EDİLECEK

Milletvekili aday adayı olmak isteyen AK Parti İzmir İl Başkanı Sürekli, 15 güne kadar Ankara’ya davet edilecek. Parti teşkilatından istifa etmeyi düşünen isimlerle ilgili rapor verecek. Sürekli’ye ya “kal” delinecek ya da “vize” verilecek.

TEŞKİLAT 2’YE BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

AK Parti İzmir il teşkilatı Sürekli’nin istifasıyla ilgili ikiye bölünmüş duruda. Sürekli’nin 2019’dan bu yana yaptığı çalışmaların üzerine koyarak genel ve yerel seçim sürecini geçirmesini gerektiğini düşünen partililerin sayısı oldukça fazla…Aynı şekilde Sürekli’nin başarılı performansının adaylıkla taçlandırılması gerekenler de…

HANGİ İLÇELERE VİZE ÇIKACAK?

Öte yandan Bayraklı, Bornova, Karabağlar, Karşıyaka, Gaziemir ilçe başkanları milletvekili aday adayı olmak için gün sayıyor. Parti genel merkezinin hangi ilçelere "olur" diyeceği de partide en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.  

BIRAKIRSA…

Sürekli’nin istifa etmesi durumunda ise partinin İzmir’deki dümenini kimin geçeceği parti kulislerinde konuşulan konular arasında yer alıyor. Kulislerde; milletvekili aday adayı olmaması durumunda İzmir Büyükşehir Belediye AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Teşkilat Başkanı Nail Kocabaş, MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Bilal Saygılı, Disiplin Kurulu Başkanı Necip Kalkan, il yöneticileri Deniz Doğan, Melek Eroğlu, Furkan Katmerci, İbrahim Derici, İsmail Çiftçioğlu ve Mirhan Bedir’in isimleri öne çıkıyor.