GÜNDEME BAKIŞ – İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) yönetimi, Balçova’daki kampüsün talebe yanıt veremediği gerekçesiyle Güzelbahçe’de yeni yerleşke kurmak için 2005'te çalışmalara başlamıştı. İlgili kurumlardan izinler alındıktan sonra Büyükşehir Belediyesi’ne başvurulmuştu. Ancak Büyükşehir Belediyesi, 1/25 binlik İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı’nda, Yaka Mahallesi Acemdere Mevkii’ndeki söz konusu alanı “doğal karakteri korunacak alan, ağaçlandırılacak alan ve tarımsal niteliği korunacak alan” olarak ilan etmişti.

BÜYÜK TARTIŞMA
Bunun üzerine İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş’la Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu arasında tartışmalar yaşanmıştı. Demirtaş, Kocaoğlu’nun, “1.5 milyon TL’lik (1.5 katrilyon) rant sağlanacak” iddiası üzerine yargıya başvurmuştu. Ekrem Demirtaş, İzmir 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, 19 Eylül 2008’de açtığı davada, Aziz Kocaoğlu’dan, İEÜ’ye bağışlanmak üzere 10 bin TL manevi tazminat talep etmişti. Demirtaş, davanın sonuçlandığını, mahkemenin, 9 Şubat 2009’da verdiği kararla Kocaoğlu’nu 5 bin TL tazminat ödemeye mahkum ettiğini açıklamıştı. Daha sonra kampüsün yapılması için önündeki engeller kalkmıştı.

12 HAZİRAN’DA TEMELİ ATILACAK

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın, yarışmayla belirlediği proje kapsamında kampüsü Güzelbahçe'ye yapılacak. Kampüsün temel atma töreni 12 Haziran Çarşamba günü yapılacak.

TÜRKİYE İÇİN DE ÖNEMLİ

İZTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, yeni yerleşkenin sadece İzmir değil Türkiye için de büyük önem taşıdığını belirterek, “Göreve geldiğimizde üniversitemiz için yeni bir vizyondan söz etmiş, ülkemizde üniversite eğitiminin geldiği noktayı dikkate aldığımızda ‘farklılaşmamız’ gerektiğini belirtmiştik. Eğitimi her unsuruyla bir bütün olarak görüyor, öğrencilerimizin hem sosyal yaşamda hem de kültür ve spor alanında güçlü bireyler olarak yetişmesini istiyoruz. Rakamları incelediğimizde öğrencilerimizin ve velilerimizin gözünde bu hedeflere ulaştığımızı görüyoruz. Üniversitemiz ‘dinamizmiyle ve yenilikçi duruşuyla’ farklılaşıyor ve bu öğrencilerimiz tarafından net bir şekilde algılanıyor. Tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek, iyi ve donanımlı bir yerleşke alanı ile öğrencilerimize ve akademisyenlerimize yepyeni ufuklar açmayı hedefliyoruz” demişti.