Yağmur ÖNGÜN/İZMİR, (DHA)- İZMİR'de belindeki daralma ve kayma şikayetiyle 2 kez ameliyat olan Serpil Yıldırım (53), Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Algoloji Bölümü'nde kendisine uygulanan 'ağrı pili' tedavisi ile sağlığına kavuştu. Yıldırım, "Eğilemiyordum, bir şey kaldıramıyordum ve bir iş yapamıyordum. En önemlisi ise ağrılarım nedeni ile uyuyamıyordum. Daha önce de başka hastanelere gittim, fizik tedavi, ilaç ve iğne gibi bütün tedaviler denendi ama bir sonuç alamadım. Ağrı pilli takılmasının ardından bir haftadır uykunun tadına vardım" dedi.

İzmir'de yaşayan Serpil Yıldırım, belindeki daralma ve kayma şikayetiyle 2 kez ameliyat oldu ancak ağrılarından kurtulamadı. İKÇÜ İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Algoloji Bölümü'ne başvuran Yıldırım'ın beline 'ağrı pili' tedavisi uygulandı. Ağrıları nedeniyle iş yapamayacak ve uyuyamayacak hale gelen Yıldırım, ağrı pili sayesinde rahatlıkla yürümeye ve hareket etmeye başladı. 13 Mayıs'ta ameliyat olan Yıldırım, telefon uygulaması ya da kumanda yardımı ile beynine sinyal gönderilmesini sağlayacak ve ağrılarını hissetmeyecek. Ameliyattan önce ağrılarının çok fazla olduğunu dile getiren Yıldırım, "Eğilemiyordum, bir şey kaldıramıyordum ve bir iş yapamıyordum. En önemlisi ise ağrılarım nedeni ile uyuyamıyordum. Daha önce de başka hastanelere gittim, fizik tedavi, ilaç ve iğne gibi bütün tedaviler denendi ama bir sonuç alamadım. Ağrı pilli takılmasının ardından bir haftadır uykunun tadına vardım. Yüzde 50 civarında ağrılarımın geçtiğini hissediyorum. Daha önce bacağım kasıyordu ve elektrik çarpmış gibi oluyordu. Ağrı pili sayesinde geçti. Hastaneden çıktıktan sonra ev işlerimi yapacağım, gezmeye gideceğim. Çünkü günlük aktivitelerimi çok özledim" ifadelerini kullandı.

'PİL, AĞRILARIN YÜZDE 50 İLE 70'İNİ GEÇİRİYOR'

Ağrı pili uygulamasının, hastaların ağrılı sinyallerini beynine taşıyan omuriliğin etrafına ince bir metal parçacığının yerleştirilmesi ile yapıldığını anlatan İKÇÜ İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Algoloji Uzmanı Doç. Dr. Birzat Emre Gölboyu, "Hastaya takılan bu metal parçacığın daha sonrasında bir deneme süresi oluyor. Bu sürede, hastaların ağrılarını yaklaşık yüzde 50 ile 70 oranında geçirdiği zaman kalıcı pil işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu uygulamanın amacı, ağrı sinyallerinin beyine az oranda geçmesini sağlayıp hastanın hayat kalitesini artırmak. Böylece hastanın kullandığı ağrı kesiciler azalıyor. Ayrıca yaşam kalitesi arttığı için depresyon, ailevi ile toplumsal sıkıntıların geçmesi gibi birçok açıdan da hastalara faydalar sağlıyor. Ağrı pili uygulaması yurt dışında çok yaygın ancak Türkiye'de algoloji uzmanları tarafından yaklaşık son 15-20 yıl içinde yaygın olarak takılmaya başlandı" diye konuştu.

'15 GÜN DENEME SÜRESİ OLUYOR'

Bel, bacak ağrısı, nöropatik ağrı denilen ve özellikle diyabete bağlı olan ağrılar, uzuv kaybı sonrasındaki fantom ağrılarında ağrı pili uygulamasının yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Gölboyu, "Türkiye'de bu ağrı pillerinin ücretsiz uygulaması için 4 uzman hekimin raporlamasına ve daha sonrasında bu raporların SGK tarafından onaylanmasına ihtiyaç duyuluyor. Türkiye'de algoloji uzmanlarının sayısının artmasının ardından yaygınlaşan bir yöntem. Hastalarımızın ameliyatını lokal anestezi ve görüntüleme yöntemiyle gerçekleştiriyoruz. Hastalar tamamen uyanık olduğu için ilk deneme aşamasında ağrısının kapsadığı yerleri, ağrısının ne kadar geçtiğini bize sözel olarak belirtiyorlar. 15 gün deneme süresinden sonra da hastalarımızın fayda göreceğine inanıyorsak, bu işlemi kalıcı pili cilt altına yerleştirerek sonlandırıyoruz" dedi.

'HASTALAR SİNYALLERİ BAŞTA MASAJ GİBİ HİSSEDİYOR'

Hastaların bu sinyalleri başta masaj gibi hissettiklerini belirten Doç. Dr. Birzat Emre Gölboyu, "Gelişen yöntemler ile artık hastaların ağrılarını hiç hissetmediği, tamamen ağrıları maskelemeye yönelik çeşitli programlama modları var. Hastalar en çok; ağrısının kapsadığı yerde, ağrı sinyalleri yerine küçük gıdıklama, dokunma hislerini yaşadıklarını söylüyorlar. Hastalar daha rahat uyuyabiliyor ve gündelik işlerine zaman ayırabiliyorlar. Genel anlamda da yaşam kalitesi artıyor. Özellikle kronik hastalar doğru zamanda algoloji yan dalı uzmanlarına yönlendirilmeli ve geleneksel dediğimiz ilaç tedavisine, fizik tedavilere rağmen ağrıları geçmeyen hastalarda zaman kaybetmeden bu işlem yapılmalı. Ne kadar erken yapılırsa o kadar çok fayda göreceği düşünülüyor. Hastaların ağrılarının geçmesinde yüzde 50 ile 70 oranında bir başarı bekliyoruz, eğer beklenilen başarıyı almazsak kalıcı olarak ağrı pili uygulamasını gerçekleştirmiyoruz" ifadelerini kullandı. (DHA)