Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi yıl boyunca 30 proje üreterek 18. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na katıldı. Yarışmanın bölge müsabakalarına 16 projesi davet edilen Dumlupınar BİLSEM, en çok projesi kabul edilen okul olarak Türkiye birincisi oldu. Okulun projelerinden atık kağıt dikim viyolleri, 'zaferyolum.com' ve 'cumhuriyetinsiirleri.com' projeleri bölge birincisi olurken, 2 bölge ikincisi ve 3'te bölge üçüncüsü dereceleri ile toplamda 8 projesi derece aldı. Birinci olan projeler ise mayıs ayının sonunda Ankara'da yapılacak olan Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.

ATIK KAĞIT DİKİM VİYOLLERİ İLE BÖLGEDE BİRİNCİ OLDULAR

7'nci sınıf öğrencileri olan Yağız Turan ile Mehmet Gökalp Mersin, fen bilimleri öğretmeni Selda Topal, atık kağıtlardan elde ettikleri viyoller ile doğal bir viyol yaptıklarını ifade etti. Doğal viyollerin toprakta çözünerek bitkinin kök salmasını rahatlattıklarını söyleyen öğrenciler plastik viyol atığından da bu sayede kurtulduklarına dikkati çekti. Geçen sene de tarım çalıştıklarını ifade eden Mehmet Gökalp Mersin, "Geçen sene üçüncü olduk ama bu sene birinci olduk" dedi.

Projenin genel hatlarını anlatan Yağız Turan, "Bu projede plastik viyollerin doğaya verdiği zararı önlemek amacı ile atık kağıtlardan üretilen dikim viyollerimizi hazırladık. Burada da görüldüğü üzere dikim viyollerimize bitkilerimizi diktik ve bu şekilde toprağa dikim yaptık" diye konuştu.

Proje ile aldıkları derece hakkında bilgi veren öğretmen Selda Topal, "Bu sene 18. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Yarışması'na 4 proje ile gitmiştik. Çocuklarım biyoloji alanında birinci oldu. Hepsinin emeklerine sağlık diyorum. Şimdi Ankara'ya Türkiye finallerine yarışmaya gidecekler, hazırlıklarımıza devam edeceğiz" dedi.

ZAFERYOLUM.COM İLE BÖLGE BİRİNCİSİ OLDULAR

7'nci sınıf öğrencisi Ecem Dilara Durgut ve 6'ncı sınıf öğrencisi Melek Taşpınar, tarih öğretmeni Muhammet Öztürk ile birlikte 'zaferyolum.com' projesi ile dijital platformda bir site yaptı. Bu site ile Afyonkarahisar'da bulunan 25 tarihi mekana yer verdiler. Durgut, zaferyolum.com dijital platformunda Başkomutan Tarihi Milli Parkı tanıttıklarına dikkati çekerken, Taşpınar, "Dijital platformumuzda 24 mekana, oyunlar ve hikayeler başlığına da yer verdik" dedi. Öğretmen Öztürk, "Öğrencilerimizle hazırladığımız projede TÜBİTAK ortaokul öğrencilerinin araştırma projeleri yarışmasında bölge birincisi olduk. Şimdi Türkiye finallerine katılacağız ve orada da Türkiye birincisi, ikincisi veya üçüncüsü olmaya çaba göstereceğiz. Bu sene öğrencilerimiz tarih alanında birinci, ikinci ve üçüncü oldular, hepsini tebrik ediyoruz. Geçen yıllardaki proje çalışmalarımızla beraber yaklaşık bir 5 senedir güzel dereceler elde ediyoruz" diye konuştu.

CUMHURİYETİNSİİRLERİ.COM İLE YARIŞMAYA KATILDILAR

7'nci sınıf öğrencisi İhsan Emir Bakaner, 5'inci sınıf öğrencisi Zeynep Rana Yeşilyurt, 5'inci sınıf öğrencisi Ayşe Dudu Dönmez ve öğretmenleri Muhammet Öztürk, 20 yerel gazete ile birlikte Cumhuriyet Şiirleri projesini geliştirdi. 'Cumhuriyetinsiirleri.com' adlı internet sitesi oluşturan öğrenciler 20 yerel gazetede çıkan Cumhuriyet şiirlerini edebi olarak ele aldı. Sitede yayınladıkları bu şiirleri Türkiye'nin birçok bölgesinde okutan öğrenciler, bölge birincisi oldu.

İhsan Emir Bakaner, cumhuriyetinsiirleri.com adlı bir internet sitesi oluşturduklarını ifade ederken, yerel gazetelerde araştırmalar yaptıklarını dile getirdi.

Zeynep Rana Yeşilyurt ise yerel gazetelerdeki Cumhuriyet Bayramı şiirlerini edebi açıdan incelediklerini belirtti.

Şiirleri cumhuriyetinsiirleri.com internet sitesinde yayınladıklarını belirten Ayşe Dudu Dönmez de "Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından insanlara okuttuk" dedi.

Öğretmen Muhammet Öztürk, bunun ikinci projeleri olduğunu dile getirerek, "Türkçe alanında Konya bölgesinde birinci olduk. Mayıs ayının sonunda da Türkiye finallerine öğrencilerimiz katılacak" diye konuştu.

'8 ÖDÜLLE BU BÖLGE AŞAMASINDAN BAŞARI İLE DÖNDÜK'

Dumlupınar BİLSEM Müdürü Hakan Gümüş, projelerle ilgili şunları söyledi:

"Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi olarak bu yıl 18'incisi düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projesi Yarışması'na 30 proje ile başvuru yaptık. Bu yıl Türkiye çapında 12 bin 716 proje bu yarışma için başvuru yaptı. Bu projelerden 1219 tanesi bölge aşamasına davet edildi. Bu 1219 proje 680 okul tarafından gerçekleştirildi. Biz de Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi olarak 16 proje ile bu aşamada bölgeye en çok proje gönderen okul olduk. Bu çalışmada öğretmenlerimiz öğrencilerimizle beraber birçok proje üretti. Bu projelerde bölge aşamasında 8 derece elde ettik. 3 birincilik, 2 ikincilik ve 3 üçüncülük derecesiyle yine 8 ödülle bu bölge aşamasından başarı ile döndük. 3 projemiz yine Türkiye finallerine katılma hakkı kazandı. Ben tüm öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum." (DHA)