Başkanı Soyer'den 'Büyükşehir' açıklamaları: İzmir’de çok daha fazlası mümkün!

GÜNDEME BAKIŞ - 2009’dan bu yana Seferihisar Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tunç Soyer, hayata geçirdiği “farklı” projelerle hem adından söz ettirdi hem de Seferihisar’ın tanınırlığını artırdı. “Mucizeyi ben yaratmadım” diyen Başkan Soyer, “İlçemiz sadece bilinmiyordu, görünmüyordu. Ben onu görünür kıldım. Bütün zenginliğini, meziyetlerini ortaya çıkardım. Böylece de ilçemizin toplam değerini büyüttüm. Kadınları, doğal güzelliklerini, tarihsel güzelliklerini görünür kıldım. Mesela Teos’ta kazıyı başlattık. Tarihinde bu kent hiç kazılmamış. 2009’da yaptığım ilk yaptığım şey 320 bin lirayı kamulaştırma yaptık ve kazı başkanı atandı. Deryayı bilmeyen balık gibi yaşıyorduk. İnsanlara deryanın içerisinde olduklarını gösterdik” dedi.


 

SAKİN ŞEHİR SAYESİNDE ULUSLARARASI BİLİNİRLİLİĞİMİZ ARTTI

Soyer, sakin şehir kavramının hem İzmir’e hem de Seferihisar’a büyük katkısı olduğunu vurguladı. Soyer, “Bu aslında 2015 EXPO adaylık sürecinin bana getirdiği bir zenginlik. 3 yıl boyunca EXPO Genel Sekreteri olarak dünyanın her yerine gittim. İzmir’i anlattım. Dünyanın yakından anlama ve tanıma fırsatı buldum. Sakin Şehir de bunun bir ürünüdür. Şuanda sayımız 15 oldu. Onlarca da başvuru var. Sakin Şehrin bize katkısı Uluslararası bilinirliliğimiz arttı. İnsanlar Büyükşehir’de sürdürülebilir hayat yaşayamıyorlar. İsmi bile cazip geliyor. Buradan yer almak istiyor, tatil yapmak istiyor. Cazibesini artırdı” dedi.
 

BİZE DÜŞEN RANTI DAR GELİRLİ VATANDAŞLARLA PAYLAŞIYORUZ

Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

“Vatandaş oyunu verirken mevzuatı bilerek oy vermiyor. Oy verirken, şehri emanet ettiğini düşünüyor. Karısını kavga ettiğinde de benden derman bekliyor ya da işinden atıldığında da…Karayolları bölge müdürlüğünün alanına giren işle ilgili de belediyeye geliyor. Bizim hayatın her alanında çözüm üretmesi lazım. Biz vatandaşın konforlu yaşaması için elimizden geleni yapmamız lazım. Bunun mevzuatla tanımlanmaması umurumda bile değil. Mandalina işleme ve paketleme tesisi aldık. Kurduğumuz birliğe bunu devrettik. Yazarlar evi inşa ettik. Soğuk hava deposu açılışı yapacağız. İZKA’dan aldığımız hibeyle pekmez imalathanesi açtık. Binlerce kilometre asfalt da kaldırım da yaptık. İnsana dokunduk. Sosyal projelerimiz model olacak projeler. Kadın Kooperatifi yemek yapıyor. Biz belediye olarak bu yemekleri satın alıyoruz. Evinde hastası olup yemek yapamayacak durumunda olanlara her gün veriyoruz. Her sabah çorba servisimiz var meydanda. Bir kartımız var. Ona para yüklüyoruz. Yaklaşık bin vatandaşımız bizim anlaştığımız küçük esnaftan alışveriş yapıyor. Bir taşla iki kuş vuruyoruz.

Seferihisar’ın değeri büyüdü. Bu değer artışından herkes eşit miktarda nasiplenmedi. Bu benim adalet anlayışıma uygun değil. Ben burada rantı büyüttüm. Ama arka sokaktaki kişinin bundan haberi de yok bunun ona faydası da yok. Buna razı olamazdım. Belediyenin bütçesinden bir para ayırmaya mecliste karar aldık. Biz elde ettiğimiz rantı bize düşen kısmından o vatandaşa aktarıyoruz” dedi.
 

AHLAKSIZ BİR YALAN ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMAZ

Başkan Soyer, “Çok fazla yurtdışına çıkıyor” eleştirilerine çok sert tepki gösterdi. Soyer, “Şaşkınlık içerisindeyim. 178 kere yurt dışına çıktı diye ısrarla söyledikleri bir şey var. 178 kez ben çıkmadım. Belediyeden 178 çıkış olmuş. Plaj futbol takımı, halk oyunları ekibi, çocuk belediyesinin başkanı, koordinatörü var. 9.5 yıl boyunca 178 kez çıkılmış. Ama hepsi ben değilim. Ben 63 kez çıkmışım. 2 ayda bir ortalamayla. Bu karalama insanların siyasete uzak durmasına sebep olan bir şey. Benim başına geleni görünce iyi ve temiz insanlar; ‘ben niye gireyim siyasete. Yarın öbür gün benim başıma da çorap örerler’ diyor. 13 kez BM toplantısına gitmişim. Ben Sakin Şehrin Genel Başkan Yardımcısıyım. 30 ülkede 284 kentin üye olduğu bir kuruluşun genel başkan yardımcısıyım. ‘Ben çıkamıyorum. Kusura bakmayın’ diyebilir miyim? Bu memleket için utanç olmaz mı? Ahlaksız bir yalan üzerinden bir siyaset yaparsan temiz insanların siyasete uzak olmasına yol açarsın. Siyaset performans üzerinden olmalı” dedi.

YERLERİ SATTIK YATIRIMCI GELDİ. YATAK KAPASİTESİ 7 BİNE YÜKSELDİ

“Çok fazla belediye arsasını sattı” yönündeki eleştirilere yanıt veren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi:

“3 ihale yapmışız. Bunların tamamı turistlik alanı. Turistlik imarlı bir yerle ilgili iki seçeneğiniz var. Ya imar durumunuz değiştirmek istersiniz ya da imar durumu gereği yapılaşmasını sağlarsınız. Biz buranın bir turizm memleketi olduğunu düşünüyoruz. Niye değiştirelim? O arazilere gittim baktım. Buralarda turistlik tesis yapılması lazım. Bunu ya sen yapacaksın ya da yatırımcı bulacaksın. Sen yapabilir misin? Yapamazsın! Bir paran yok bir de hukuki mevzuat uygun değil. Ben kamuyum. Yatırımcının gelmesinin iki şekli var. Ya yap-işlet-devret tarzıyla gelecek ya da satın alarak gelecek. Yap-işlet-devret artık yok. Seferihisar’ı büyütüyoruz. Turizmci gelsin istiyoruz. Makilik alan. 50-100 yıl durabilir ama niye? Neden istihdama, dövize dönüşmesin. Bin 500 yataktan 7 bin yatağa çıktık. Bizim sattığımız yerlerle bu oldu. Biz köy arazilerinin satılmaması noktasında karar alan ilk belediyeyiz. Orada bir emek, hikaye var. Vatandaş neyin ne olduğunu biliyor. Sattık da bunların parası ne oldu? Bugün içerisinde bulunduğumuz durumun Seferihisarlı’yı mutlu ettiğini düşünüyorum. Seferihisar’ın değerini 10 kat büyüttük”
 

BÜYÜKŞEHİR’İ HERKES İSTER. İZMİR’DE YAPILACAK O KADAR ŞEY VAR Kİ! İZMİR’DE ÇOK DAHA FAZLASI MÜMKÜN!

Soyer, Büyükşehir aday adaylığı için şunları belirtti:

“Büyükşehir’i istememek diye bir şey olmaz. Herkes ister. Çünkü burası prenses. Çok güzel bir şehir. Bir inci. Uyuyan güzel. İzmir’de yapılacak o kadar çok şey var ki. 2009’da Seferihisar Belediye Başkanı olduğum zaman benzer bir heyecanı taşıyordum. Seferihisar derya içerisinde bir balık! İzmir de bu heyecanı bana verdi. Mesele İzmir’in iyi ya da kötü yönetilmesi değil. İzmir’de çok daha fazlasının mümkün olduğunu görüyorum. Siyasetçinin üç temel meziyetinin olması lazım. Birincisi gerçekten iyi ahlaklı olması lazım. Tok olmak zorunda. İkincisi gerçekten donanımlı olmak zorunda. Üçüncüsü dağın arkasında vadiyi yönettiği insanlara gösterebilmeli. Ben onu görüyorum. İzmir’in neye muktedir olduğunu görüyorum ve acayip heyecanlandırıyor”

ORTAK AKILLA YÖNETMEK İSTERİM

İzmir için hayallerinin olduğunu vurgulayan Soyer, “Ama benim İzmir’le ilgili yapmak istediğim en temel mesele İzmir’i ortak akılla yönetmek. Benim heyecanım, hayallerim var. Bunları masaya yatıracağız. Ortak aklı üreteceğimiz insanlarla konuşacağız. Cebimde dosyalarım ‘hadi bakalım şimdi bunu yapıyoruz’ demeyeceğim. Ben vizyonu ortaya koyacağım. O vizyon üzerinden konunun uzmanları, etkilenenleri, birlikte konuşun isteyeceğim” dedi.
 

İZMİR PROTOKOLE PROJE YAPTI, ADAY OLUP KAZANIRSAM BEN BUNU TERSİNE ÇEVİRMEK İSTİYORUM

Soyer, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olup seçimi kazanması durumunda yapacaklarını şu sözlerle anlattı:

“İzmir, genel olarak 10 yıllardır ön sıralara proje yaptı. İzmir’i amfi tiyatro gibi düşünün. Sahnesi körfez olan ve tüm çeperlerinde oturulan bir inci. Sahne çok daha canlı, renkli, hareketli olabilir. Bu sahne hem protokole proje yaptı. Tramvay da feribotlar da opera binası da...Bu şehrin arka sıradakiler de var. Biz arka sıradakilere de proje yapmıyoruz. Yapıyoruz ama ‘mış’ gibi. Yaptığımız şey de ikinci öncelik. Ben bunu tersine çevirmek istiyorum. Büyükşehir’in bütün makinesini önce buraya çevrilecek. CHP oralardan oy alamıyor. Eğer bu hikayeyi İzmir’de değiştiremezseniz Türkiye’nin hiçbir yerinde değiştiremezsin. İzmir’de değiştirmek mümkün”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
özay öz 7 ay önce

Seferihisar içinde öyle gelmişti Tunç Soyer Seferihisar için çok daha fazlası mümkün. Borç almadan mülk satamadan demişti.Seferihisar ın en pahalı mülklerinin tamamı satıldı borcu 4 kata çıktı.. Sen bilirsin izmir..

Avatar
Mustafa Yürük 7 ay önce

İzmir için vizyonu geniş, dünya çapında evrensel düşünen bir değer. Sizi büyük şehirde görmek bir şans olur. Bu fırsatı CHP 'nin kaçırmamasını düşünüyorum. Seferihisar' İn geçmişi ile bu gününü tarafsız bir gözle katşılaştırırsak bunu inci'yi keşf ederiz. Sizi İzmir 'başkan görmek isteriz.

Avatar
Baki Demirlek 7 ay önce

Gönüllerdeki İzmir'i yaratmak, 24 saat canlı, 12 ay turizm, yani termal turizm, yeşili bol dünya şehri. Vizyon = Tunç Soyer

Avatar
Namık Torun 7 ay önce

Vizyonu ve liyakati olan Tunç soyer vede başkanın dediği gibi dağın arkasını halka göstermek izmir için hedef olacaktır.Hayali olmayanın hedefi olmayanın yürüyecek yoluda olmaz. TUNÇ bakanı destekliyorum.

Avatar
Zafer Cengiz 7 ay önce

Niyetler güzel de.. Yöntemler ve somut hedefler için "planlama prensipleri ve stratejik yaklaşım detayları" gerekmez mi..? Bunlar olmayınca oluşan birçok "neye niyet & neye kısmet" yakın tarih örneklerinden dersler alınması zorunlu değil midir?

Avatar
Ali Kemal 7 ay önce

İzmir Büyükşehir'e eğer ki mevcut ilçelerden bir başkan aday gösterilecekse bu aday metropolden olmalı. İzmir Büyükşehir'in yükünü kaldırabilecek, merkez bölgelerde icraat yapan ve ismi duyulan biri olmalı. Ben bu görev için Hasan Karabağ'ı uygun görüyorum.

Avatar
Sayıl Dinçsoy y.müh. 7 ay önce

Izmır şehir olarak serbest bölge olmalı..fiziki olarak buna çok müsait.
Ekrem Demirtaş'ın yapmak istediği pasaport (izmir) marina realize edilmeli. Efes ve Bergama ya riñg sefer oluşturmalı. Deniz kenarı resmi daireler turistik tesise dönüşmeli.

Avatar
Hüseyin 7 ay önce

Kıymetli başkan. İzmir için şansın ötesinde. Umarım genel merkez bunu i değerlendirir. Hiç unutamam. Makam aracı ile giderken kendisine Aracımla uyarıda bulundum. Aracını hemen durdurdu. Sekanlaştık. Akarca plajı konusunda, ne zaman buraya düzenleme yapacaksınız dedim. Kötü durumdaydı. Soyar başkan gayet beyefendi bir tarzla, seneye geldiğimizde söz. Göreceksiniz dedi. Ve geldiğimizde harika bir iş çıkmıştı ortaya. Yaşamımda verilen sözün tutulduğunu, zamanında tutulduğunu ilk kez gördüm.kıymeyli başkan.. Umarım İzmir senin olur. Sen İzmirin... Hakettin. Başarıların daim olsun.