Son dönem böbrek yetmezliği hastalarını hayata bağlayan diyaliz tedavisinin hangi meslek grubu tarafından uygulanacağı konusu, sağlıkta son günlerin en çok tartışılan konularından birisi haline geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Bakanlık olarak diyaliz merkezlerinde daha nitelikli ve kesintisiz hizmet vermek amacıyla yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini açıkladı. Sayın Bakanımız yapılan değişiklikle "Hemodiyaliz ve Periton Diyaliz Hemşireliği Sertifika Programlarını"nın sonlandırılacağını açıkladı.

Özeti şöyle;

Hastanelerdeki diyaliz merkezlerinde görev yapan Diyaliz Hemşireleri’nin yerine genç diyaliz teknikerleri görevlendirilecek. Özel Diyaliz Merkezleri için de aynı durum sözkonusu.

Fizyolojiden, anatomiye kadar bir çok alanda eğitim alan diyaliz teknikerleri, diyaliz hastasının tedavisine başlanması, tedavinin sonlandırılması ve diyaliz ekipmanlarının bakımlarından sorumlular.

Buraya kadar her şey tamam.

Geçtiğimiz günlerde Ege Haber Ağı (egedehaber) instagram haber sayfamızda diyaliz hastalarının videolarına yer verdik. Küçüğünden büyüğüne kadar tüm diyaliz hastaları, diyaliz hemşirelerinden ayrılmak istemiyorlar. Onlara güveniyorlar. Haftanın üç günü diyalize giren bir hasta için, sürekli kendisiyle ilgilenen onu tedavi eden sağlık profesyoneli arasında farklı bir bağ oluşur.

Bu video yayınından sonra Diyaliz Teknikerleri Derneği facebook sayfa yöneticisi bir arkadaşımız, hastaların yer aldığı bu videoya tepki gösterdi.

Amacımız sadece hastaların sesi olmaktı. Diyaliz teknikerlerinin istihdam edilmelerini bir sağlık muhabiri olarak herkesten çok ben isterim.

Ancak şunu da belirtmek isterim. ‘Diyaliz hastalarının diyaliz süreçlerini kim yürütmeli’ tartışmasının bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum.

Konuyla ilgili yaptığım araştırmayla ilgili notlarımı aktarmak istiyorum.

Diyaliz hastalarına alanında uzmanlaşmış, uzun yıllardır diyaliz hastalarına hizmet veren hemşireler ve diyaliz teknikerlerinin birlikte hizmet vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Sağlıkta staj imkanları ne yazık ki kısıtlı. İzmir’deki sağlık kolejlerinde okuyan öğrenciler, staj yeri bulmakta zorlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda bir çok öğrencinin bu konuda mağdur olduğunu biliyoruz.

Diyaliz teknikerlerinin mezun olur olmaz tek başlarına bir diyaliz merkezinde tek başlarına görev yapmalarının bazı sakıncalar doğurabileceğini düşünüyorum. Tekniker arkadaşların en azından ilk üç yıl diyaliz, hasta takibi konusunda tecrübe kazanmalarını gerekiyor. Avrupa’da bazı ülkelerde diyaliz sürecini hemşire ve teknikerler birlikte yürütüyor. Bana kalırsa bu yöntem uygulanırsa hastalarımıza daha kaliteli ve konforlu bir diyaliz hizmeti ve tedavisi sunmuş olacağız.

Böylelikle hem tekniker arkadaşlar istihdam edilir, hem de deneyimli hemşire arkadaşlarımızı kaybetmemiş oluruz.

Öte yandan bu alanda kulağıma gelen bilgileri de paylaşmak isterim. Bazı hastanelerde yenidoğan ve yoğun bakım servislerindeki diyaliz tedavisi noktasında görevlendirmelerde bazı sorunlar yaşandığını duydum. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde bu sorunların daha sık yaşandığı işittim. Benden söylemesi. Herkese sağlıklı günler

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M.Arif Demir 3 ay önce

Diyaliz camiasında işler daha da kötüye gidiyor. Hemşire kalitesi düşmesi yanında , 50 hastaya 1 doktora yükseltilen yönetmelik hasta hakları ve doktor haklarını düşünmeden kendi kuralları ile çelişerek , hata yapmaya devam ediyor. Bu gidişle hasta ölüm oranları artarak diyalizde doktor bulamayacaklar ... Bilgilerinize..

Avatar
Osman aloğlu 3 ay önce

Diyalizde diyaliz teknikerleri olması lazım sonuç olarak diyaliz bölümünü bitirmiş bir insan diyaliz esnasında yasayacak reaksiyonlar karşısında yapılcak müdaheleleri de öğreniyor.diyaliz hemşiresi nasıl yıllarca çalışıp belli bir seviyeye gelmişse sonuç olarak yeni mezun olan diyaliz teknikeri de tecrübe edecektir.herkes kendi alanlarında çalışması en doğrusu.